Al Shamshoon. Tak se jmenuje jeden velice úspěšný seriál, který známe i z naší televize. Mezi jeho hlavní hrdiny patří Omar a jeho syn Badr. Ne, řeč není o Tisíci a jedné noci, ale o už kultovním animovaném seriálu americké produkce …Al Shamshoon. Tak se jmenuje jeden velice úspěšný seriál, který známe i z naší televize. Mezi jeho hlavní hrdiny patří Omar a jeho syn Badr. Ne, řeč není o Tisíci a jedné noci, ale o už kultovním animovaném seriálu americké produkce, který se jmenuje Simpsonovi. Oblíbený je ve spoustě zemí. Vysílá se i v arabském světě. Jména postav byla ale upravena. Trochu víc jsou tu zdůrazněna pravidla Koránu, scény s vepřovým masem a pitím piva jsou vystřižené, hospůdka, ve které Homer rád popíjí, se v arabské verzi nevyskytuje vůbec. Těmito úpravami sice ztrácí seriál svůj půvab, ale stanice MBC (Middle East Broadcasting Center) odstartovala Simpsonovi na začátku postního měsíce Ramadánu, kdy se muslimové hodně dívají na televizi. Pokud bude série v arabském světě úspěšná, tak se nové díly budou psát tak, aby vyhovovaly potřebám tohoto trhu.
To už ale trochu předbíháme. Poprvé viděli diváci rodinku ze Springfieldu v dnes známém seriálu 17. prosince 1989. Tři roky před tím existovali Simpsonovi jen v tříminutových šotech, které byly součástí pořadu Tracy Ullmann Show. V 89. konečně dostali skoro půlhodinovou délku. Skutečná stopáž je cca 23 minuty. Zatímco většina kreslených seriálu se v USA (a nejen tam) vysílá běžně v sobotu ráno, Simpsonovi to dotáhli mnohem dál a to až na prime-time. Na kanálu Fox dostali své čestné místo v neděli v osm večer.
Duchovním otcem seriálu je Matthew Abram Groening (narozen 15. února 1954 v Portlandu, stát Oregon). Po studiích na Evergreen State College pracoval v čističce odpadních vod a pak jako řidič. Začátkem osmdesátých let působil jako hudební novinář a psal kritiky hlavně na alba reggae a byl společníkem C.C.Smithe, zakladatele magazínu Beat. Než začal působit v televizi, stvořil comics Život v pekle. Ten otisklo 250 novin a vyšel v několika svazcích knižně. (knihy Práce je peklo, Škola je peklo atd.) Ve všech svých dílech naráží na kontroverzní otázky jako homosexualita, válka ve Vietnamu, americký vzdělávací systém, trest smrti, alkoholismus apod. Kromě Simpsonových vymyslel ještě seriál Futurama, který byl ale oficiálně ukončen po čtvrté řadě.
To Simpsonovi to dotáhli mnohem dál. Cen dostal seriál nespočet. Dvaadvacetkrát Annie Award, dvacetkrát Emmy, pětkrát ASCAP Award (ASCAP podobná instituce jako naše OSA), čtyřikrát Genesis Award, třikrát EMA Award, TP de Oro, dvakrát TCA Award, jednou British Comedy Award, American Comedy Award a další. Od 14. ledna 2000 mají Simpsonovi svoji hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu. Zároveň se jedná o seriál, který se nejdéle udržel v prime-timu. Jako seriál předběhli Simpsonovi v roce 1997 do té doby nejúspěšnější Flintstonovi a v roce 2001 skončili v Guinnessově knize rekordů.
Ústřední melodii složil Danny Elfman (narozen 29. května 1953 v Amarillu, stát Texas). Od roku 1980 složil hudbu pro více než sto filmu a dalších televizních projektů.Mj. i k Batmanovi, který je v Simpsonových také terčem posměchu. Například za hudbu k filmu Muži v černém byl nominován na Oskara. Podepsán je i pod hudbou filmů Spiderman nebo Mission Impossible.
Simpsonovi žijí ve Springfieldu. To je nejrozšířenější jméno amerických městeček. Něco jako český Kostelec. Jméno vymyslel autor seriálu Groening. Zda se jedná o nějaký konkrétní Springfield není vůbec jasné. V seriálu totiž nikdy není naznačeno, kde se toto město nachází. V případě že ho někdy chce ukázat na mapě, je buďto přerušen nebo před ním někdo stojí tak, aby divák na mapu neviděl. Ačkoliv se fanoušci Simpsonových snaží sestavit plán Sprinfieldu, moc jim to nejde. V seriálu se totiž většinou jedná o malé provinční městečko. V některých dílech ale leží u moře, jindy zase pro změnu v horském údolí. Někdy má rušné čtvrti s velkými obytnými bloky atd. Jeho podobu ovlivňují momentální potřeby tvůrců scénáře.
Jména postav jsou naopak volena podle skutečných lidí. Homer, tak se jmenoval otec tvůrce Simpsonových Matthewa Groeninga. Marge, což je domácky Margaret byla jeho matka. Marge Simpsonová se za svobodna jmenovala Bouvierová. Toto jméno zvolil autor podle dívčího příjmení manželky Johna F. Kennedyho Jaquelin. Lisa byla jeho sestra a Bart, to je slovní hříčka. Přesmyknutím písmen ve slově brat, což je uličník, vzniklo pojmenování pro postavu, se kterou se ztotožňuje autor. Zajímavý původ mají i jména ostatních postav. Třídní Lisy se jmenuje Miss Hoover stejně jako Groeningova učitelka ze základní školy.
Postavy se v průběhu let změnily, což někteří fanoušci kritizují. Nelíbí se jim, že Homer je od deváté řady líčen jako idiot. Postavy se sice vyvíjejí, ale protože jednotlivé díly tvoří uzavřené celky, tak děj jednoho dílu nepoznamená většinou děj dílů dalších. Po ukončení každé řady se navíc všechno vrátí ke statutu quo. Každá řada tak vlastně začíná ve stejných podmínkách. Výjimkou bylo jen to, že se van Houtenovi rozvedli, majitel supermarketu Apu se oženil a měl osmerčata a Flanders s Murphym zemřeli. Jinak je vždy vše stejné. Ale například Marge byla ze začátku nevýrazná, její osobnost se projevila až v pozdějších dílech. Výhodou je i to, že animovaní protagonisté nestárnou. Vrásky se jim sice nedělají, vizáž se ale změnila. Ze začátku byly postavy kreslené jen dost hrubě a jen se čtyřmi prsty, což je kvůli jednoduchosti v animovaných seriálech běžné. Postupně se měnila např. velikost očí, obrysy nebo barva vlasů. Žlutá barva pleti ale zůstala vždy. Jednou z teorií proč mají Simpsonovi žlutou pleť je ta, že tak chtěl tvůrce zaujmout diváky, kteří jen tak přepínají a hledají program, který je zaujme.
Stejně jako hrané seriály i kreslení Simpsonovi mají své guest-stars. V případech některých osobností byli dotyční ochotní své kreslené Já i nadabovat. Tak tomu bylo i u britského premiéra Tonyho Blaira. V případě politiků ale většinou dostanou slovo imitátoři. V rámci seriálu existují další seriály a pořady, které sleduje Bart se sestrou Lisou. Například Itchy and Scratchy Show. To je karikatura Toma a Jerryho. Jedná se o myš a kočku, které se spolu stále pronásledují a ubližují si. Jeden díl Simpsonových je dokonce věnován protestům diváků proti brutalitě tohoto seriálu. Podobně brutální jako Itchy a Scratchy je například seriál Happy Tree Friends, který se dá stáhnout na internetu a už si našel své fanoušky i v Česku.
Treehouse of Horror jsou zase speciální Halloweenské díly. Většinou se jedná o první díly nové řady. Každý rok vzniknou zhruba tři strašidelné příběhy, které se odehrávají jako vyprávění v Bartově domku ve větvích stromu na zahradě. Radioactive Man je pro změnu parodií seriálů jako Superman, Spiderman, Batman atd. Legraci si Simpsonovi dělají i ze společnosti, která je natáčí a to Fox Network. V jednom díle například Marge říká svému choti: „Nezdá se Ti, že se z Foxe stal, aniž bychom si toho všimli, pornokanál?“ Ušetřen nezůstal ani majitel stanice Rupert Murdoch. V epizodě, která je věnovaná finále National Football League, se Murdoch označuje za despotu obtěžkaného miliardami. Text (své animované Já namlouvá sám) dostal proto až těsně před natáčením, aby neměl čas protestovat.
Pozdvižení vyvolala žaloba stanice Fox News Channel, která si neuvědomila (nebo to byl jen způsob, jak na sebe upozornit???), že Simpsonovi pocházejí ze stejného koncernu a podala žalobu na obsah jednoho dílu. V něm Simpsonovi sledují doma v televizi právě Fox News Channnel. Zatímco moderátor čte zprávy, objevují se titulky: Studie: 92 procent všech demokratů jsou teploušové. – Sportné téma: Způsobují demokrati rakovinu? – Podle Bible: Ježíš je pro snížení kapitálových výnosů. Tady je vidět i jistá náklonnost koncernu Ruperta Murdocha k republikánům, za kterou byla před prezidentskými volbami kritizována stanice Fox News.
Seriál je bezpochyby úspěšným produktem. A tak není divu, že se na sebe nabaluje další produkty. Comicsy, karty s postavami seriálu nebo knížky, které slouží jako průvodce seriálem. Krom toho je Simpsonovým věnováno několik internetových stránek v různých jazycích. Už od doby, kdy se natáčela druhá řada, se mluví o filmu. Jeho natočení oznámili producenti seriálu v roce 2004. 20th Century Fox tento záměr potvrdila 6. června 2005. Diváci se filmu dočkají v létě 2008.