ČRo 7 – Radio Praha končí na KV

cro7_praha_mikrofonOd 1. února končí zahraniční vysílání ČRo na krátkých vlnách, důvodem je nedostatek financí. Nově bude vysílat jen na internetu.

Provoz ČRo 7 – Radio Praha dosud financovalo ministerstvo zahraničních věcí. Ředitel Radio Praha Miroslav Krupička původně argumentoval tím, že vypnutí jediného KV vysílače zahraničního vysílání ČRo by mohlo být protizákonné. Stát ovšem nechce dále platit: „Jsme trošku nervózní, protože za méně peněz budeme muset udělat více muziky. Je to neradostný stav, protože část lidí, asi pětina personálu, od nás odešla, máme méně peněz na všechno, například na externí spolupracovníky. Panuje trošičku napětí, ale budeme se snažit dostat ze sebe maximum tak, aby pokud možno posluchač si toho nevšiml, abychom vysílali dál v půlhodinových stručných zpravodajských relacích, které informují v těch všech našich šesti jazycích o všem podstatném, co se v ČR děje,“ uvedl pro Český rozhlas Krupička.

K TÉMATU: Český rozhlas 7 ukončí DRM vysílání

Šetření se dotkne vysílání například v neděli ráno, to bude ČRo 7 – Radio Praha vysílat hudební pořady. Nové platformy jako internet mají vykompenzovat úbytek na KV. Jak ale dále dodává Český rozhlas, z klasického analogového vysílání nezmizí tato stanice úplně: „My máme po celém světě asi třicet až čtyřicet partnerských stanic, které přebírají na základě dohod s námi některé segmenty našeho programu, takže například v Jižní Americe na některých rádiích třeba v Mexiku nebo v Peru můžete slyšet část našeho vysílání vyrobenou v Českém rozhlase, což je taková kuriozita. V Rusku máme několik takových rádií a podobně,“ vypočítal Krupička. Dále bude ČRo 7 – Radio Praha vysílat na vlnách pražské stanici ČRo Regina a to denně v 19:05 až 19:25, čtvrt hodiny je vyhrazeno anglickému jazyku, hlavní zprávy jsou k dispozici i v ruštině a němčině. Připravovány jsou nové formáty.

main_cro_praha

Autor článku:

Komentáře (6)

  1. xsc

    V článku se chybně zmiňuje vysílač VKV místo KV.
    Bohužel, konec vysílání na KV by asi časem nastal i bez nedostatku peněz. Z KV pásma se v Evropě stalo pásmo pro pár posluchačů, běžné přijímače už KV pásmo nemají a pokud ano, tak jen velmi úzký výsek. Docela by mě zajímalo, jak je to s KV jinde po světě. Internet za KV není odpovídající náhradou – zatímco rádio funguje všude, net je příliš závislý na „civilizaci“.

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Díky za korekturu… jsem si spletl pojmy a dojmy. Ale v nadpisu to mám správně :)

  2. kulisara

    No taková velká Rus je přímo ZÁVYSLÁ na vysílačích v KV!! Už je proto,že KV mají podstatně větší dosah než SV,DV (a už vůůůbec VKV). Co se týče internetu – sice hezké, ale internet zdaleka není všude a zadarmo (narozdíl od poslechu na KV).
    A to nemusej být jen rusové… poměrně hojně se využívá KV i v jižní evropě. A ikdyž by se neřeklo, tak „arabáci“ jsou hned za rusama s vysílání na KV…

    Je to škoda,že jediný KV vysílač skončí, protože tím postupně skončí i zájem u posluchačů v cizině o ČR,protože nebudou mít zájem složitým způsobem hledat „jiný zdroj“.

    Myslím si,že každá civilizovaná země provozuje vysílání do zahraničí na KV, protože si tím zvyšuje světovou prestiž. Navíc poslech na KV má své „kouzlo“ (což jistě každý kdo v nedávno minulé době poslouchal třeba Hlas Ameriky, Volá Londýn či Volá Kanada ;-)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .