Oslavy devatenáctých narozeniny propukli v Radiu 1 na plné obrátky, kromě vzpomínkové hudby přijdou i zakládající moderátoři.
V rámci oslav devatenáctých narozenin probíhá na Radiu 1 průřez hudby devatenácti let v devatenácti dnech, vše začalo v pondělí 15.února a poběží až do 5.března, každý den se budou hrát skladby právě z jednoho roku hudební historie, začíná se logicky rokem 1991 a historií bude Radio 1 putovat až do roku 2009.
V prvním týdnu oslav se v éteru představí služebně starší moderátoři. V pondělí jste mohli slyšet dva zakládající členy – Ondřeje Štindla či Stanislava Zímu. V dalších dnech se posluchači mohou těšit na Michala Máku, Zdeňka Hnyka, Tondu Kocábka Jerryho Žáka nebo na Sašu Michailidise. Dalším dárkem je speciální Hitparáda Rádia 1 z roku 1994, tu odvysílá Radio 1 ve čtvrtek 18.února v čase 20-22 hodin.
PŘEČTĚTE SI: VOLUME DOPRAVA? – Praha alternativní, poprvé!
S oslavami se pojí i putovní akce, jedna proběhla již v sobotu 13. února, další oslava je naplánována v sobotu 13. března v klubu Le Mirage – Újezd, oslavit budete moci narozeniny Reggae klubu Radia 1, vysílá se od 8.března 1991.
Oslavy pokračují i na podzim, to se budou oslavovat 20. narozeniny, tentokrát však pirátské. Na podzim roku 1990 začínalo Radio 1 jako součást výstavy Totalitní zóna, v útrobách bývalého Stalinova pomníku se rozjelo první nestátní vysílání po mnoha letech pod původním názvem Rádio Stalin.
Ano. Radio 1, nejlepší rádio na českém FM, slaví své 19.narozeniny. Beat, nejlepší rockové rádio na českém FM, slaví své 8. narozeniny. Rozdíl je, ale mezi nimi značný. Beat přestal vyhrávat jen Pražákům a přišel i mezi venkovany, k nim, na český venkov. Přišel i k nám a to 28.04.2006, bude to tedy 4. výročí Beatu, u nás. RADIO 1 k nám, do dnešního dne, nikdy, bohužel, nepřišlo. Zůstává, jen Pražákům a to je věčná škoda. Zvláště v situaci, kdy bylo z FM vyhnáno další české rádio. A to rádio pro mladé, Český rozhlas Radio Wave. A tak nemáme tedy u nás, žádné alternativní rádio, do dnešního dne. Za tím, co Hey změnilo, loni na podzim, svůj program. A máme u nás, už tedy dokonce, dvě rocková rádia. Tedy Beat a Hey. Tak alternativní rádio, zde, u nás, nemáme ani jedno. Český rozhlas Radio Wave není na FM a Radio 1, dřepí už 19 let, jenom v Praze !
Vzpomínám na toto rádio, když vysílalo pod Letnou jako Radio Stalin. Pak jsem se byl podívat na jejich vysílacím pracovišti – to byli zadním traktu bloku Bílé labuti, na polici americký 50 wattový FM vysílač a anténa na střeše Bílé labuti. Signál lezl všude a inspektorát radiokomunikací byl mezi dvěma mlýnskými kameny. Donutit vysílatele, aby dodržel určité technické parametry, resp. aby svod a anténa nebyly na amatérské úrovni, ale současně se báli vysílání zastavit, protože radiu fandil Havel, který věděl o vysílání ještě míň než oni. Ale byla to hezká doba.
No, tak samozřejmě, protože Havel má vkus. Tedy, co tak vím, tak si pozval na hrad i Plastic People of The Universe i Lou Reeda z Velvet Underground a Rolling Stones. Ten šašek, co nastoupil po něm, dovede tak vyznamenat K. Gotta. Ale oni se nakonec rozhodli a Radio Stalin zakázali a sebrali jim vysílací zařízení. A nejspíše by neexistovalo, když by jim to byl Havel nevydupal zpátky. Od toho se také datuje ten rozpor v českých rozhlasových dějinách. Protože mezitím začala vysílat Evropa 2. A když by se bralo, potom, až zahájení Radia 1, tak by byli až druhým soukromým rádiem v ČR, až po Evropě 2. Ale když by se započítávalo i to, kdy vysílali hodně amatérsky, jako Radio Stalin. Tak by byli nejstarší privátní rádio v ČR. Tedy první.
Oprava.Nas stránkách R1 je uvedeno toto, cituji:
,,Radio 1 vzniklo na jaře roku 1991, ale skutečný začátek vysílání přišel na podzim roku 1990 během výstavy Totalitní zóna v podzemí bývalého Stalinova pomníku v Praze na Letné. Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin (19.-25.10.1990) vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno (15.2.1991 vzniklo Radio Ultra, které se po udělení licence 25.3.1991 změnilo na Radio 1) a Radio 1 se tak stalo první soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.“
O E2 jsem našel toto, cituji:
,,Evropa 2. Letos vysílá v Česku dvacátým rokem. Poprvé se tak stalo 21. března 1990.“
Takže pokud R1 současné narozeniny počítá od března 1991 tak je to jen 19 let. Ale E2 to má od března 1990. Tedy 20 let. A pokud by R1 počítalo i ten začátek, tak to stejně má od listopadu 1990. Takže se zdá, že E2 je stejně starší, tak jako tak. A to si nejsem jistý jestli v březnu 1991 už neběželo i někde něco na venkově, mimo Prahu. Mám dojem, že ano. Např. takové RCL je také staré, jako Metuzalem, to začalo, cituji: ,,RCL – Soukromá rozhlasová stanice.
Vysílání bylo zahájeno 23.9.1991 z vysílače Ještěd.“ Ovšem to je téměř rok po rádiu Stalin a co je horší, do dnešního dne se tam nenaučili hrát nějakou snesitelnou hudbu. Ovšem možná někde byli rychlejší. Ale nevzpomenu si už kde. I když si pamatuji, že už se to tady jednou probíralo, kdo byl první, kdo druhý. kdo třetí atd.
I když to, že začali všichni hned po revoluci v letech 1990-1991, na katastrofické situaci, nic nemění. První slušné poslouchatelné rádio tj. rockový BEAT k nám přišel před 4 lety, tedy až 28.04.2006. Druhá stanice, s rockovou hudbou, tedy druhé radio, co se dá poslouchat, vzniklo loni, tedy koncem roku 2009, z radia HEY, změnou formátu. A žádné COUNTRY RADIO k nám nepřišlo DO DNES ! A žádné RADIO 1 k nám také nepřišlo DO DNES. Tak též, nic dalšího zajímavého a přínosného a poslouchatelného. Jen tucty naprosto nesmyslných a nesnesitelných kravin, naprosto o ničem.
Abych upřesnil zde je kus seznamu prvých sedmi stanic, které dostaly licence
Radio R.I.O. 87,8MHz/1kW Praha 25.3.91
Radio VOX 101,5MHz/1kW Praha 25.3.91
RADIO 1 91,9MHz/1kW Praha 25.3.91
Dále jsou to:
CITY Radio 93,7MHz/5kW Praha 26.3.91
Radio BONTON 99,7MHz/1kW Praha 26.3.91
Radio EVROPA 2 88,2MHz/1kW Praha 29.3.91
Radio COLLEGIUM 103,7MHz/1kW Praha 29.3.91
Licence udělené mezirestorními komisemi jsou dle § 25, odst. 2, zákona č. 468/91 Sb., platné do 31.12. 1995
Jj,radio RIO jsem take tenkrat poslouchal,po nem prislo radio Rokko na frekvenci 87.8FM.
Tez jsem mel radio Golem 90.3 FM,to dostalo licenci kdy??Na to uz si nevzpominam…
No, jo, tak, když se podíváme na jejich osudy, téměř po 20 letech:
Radio R.I.O. = NEEXISTUJE
Radio VOX = NEEXISTUJE
RADIO 1 = existuje, ale stejně jako tehdy, na jednom vysílači v Praze
CITY Radio = to funguje dál, ale stejně jako tehdy, jen v Praze
Radio BONTON = také funkční, snaží se dostat i mimo Prahu, někde i je a podařilo se jim to, ale je to, na málo místech, k nám se zatím nedostalo i kyž se o to několikrát pokusilo.
Radio EVROPA 2 = to je téměř všude, to se roztáhlo úspěšně
Radio COLLEGIUM = NEEXISTUJE
Takže ze sedmi, tři neexistují. 2 jsou, ale jen na jednom vysílači pro pražáky, jako byly. Jedno se změnilo téměř v celoplošku. A jedno má pár vysílačů mimo Prahu, ale je jich opravdu poskromnu. To nejsou žádné zázračné výsledky.
Ještě drobné upřesnění: Evropa 2 podle mě začala vysílat v roce 1990 na frekvenci tehdejšího Československého rozhlasu a vysílala převzatý program mateřeské stanice ve francouzštině. Oficiální (!) české licence pro soukromé rozhlasové stanice se začaly udělovat v březnu 1991 viz. Ivo výše.
ad Jose: my rádi přijdeme i k vám (kamkoliv), pokud nám tam seženeš frekvenci a peníze na její provoz.
David Štěrbáček (Radio 1)
Protoze v rijnu 1991 jsem ho jiz poslouchal.
4 Jose: Rozhodně si nemyslím, že „ten šašek“, jak ty nazýváš nástupce Havla, by byl šaškem jen proto (jak jsem pochopil z tvého příspěku), že vyznamenal Karla Gotta, který toho rozhodně dokázal víc, než nějací Plastici a jiná individua. Každý poslouchá jinou muziku, proti gustu žádný dišputát, politici nejsou výjimkou:)
Šašek není proto, že poslouchá kvičení nějakého trapného Kojota, to je konec konců jeho problém, šašek je šaškem z mnoha jiných důvodů, v podstatě jsem spočítal, že za svoji karieru stál asi při 4 kladných věcech, ty, kdy stál na ,,špatné straně“, těch jsou stovky. Největší šaškovské show předvedl ohledně podpisu Lisabonské smlouvy, ale takových šaškovských představení předvedl stovky. Kladně se zachoval opravdu, jen asi 4x. Naposledy, když odmítl očkování proto prasečí chřipce a prohlásil, že nikoho k tomu nelze násilím nutit. Tak to byl jeden z kladných případů, kdy mu jeho šaškovský mozek zafungoval. Dalším takovým rozumným prohlášením třeba bylo to, že nelze zakázat násilím kouření v hospodách a že je to na právu a vůli majitele takového podniku, zda bude mít provozovnu kuřáckou nebo nekuřáckou. Bohužel to jsou pouze vyjímky. Normálně se držel své šaškovské role. Do které samozřejmě patří i naprosto nezdůvodnitelné a neobhajitelné vznamenání Kojota. Plastic People of the Universe sklidili ovace v londýnském koncertním sále Queen Elizabeth Hall. Posledním českým umělcem, který před nimi dokázal zcela naplnit tento sál, byla mezzosopranistka Magdalena Kožená. Nevím o tom, že by tam někdy vystoupila taková nudná opice jako Kojot, ten kničel tak maximálně, na nějakém parníku, co jezdil kolem Británie. Pak také byl známý tím, že jezdíval kničet ÚV KSČ na jejich stanické mejdany. O jiných jeho zásluhách mi není nic známo. Jen ještě, že tato opice se nechala slyšet, že tvorbu Pink Floyd nepovažuje za hudbu. Takže nezbývá nežli opakovat slova p.Knižáka. Že už by mohl přestat dělat ostudu a pustit tam nějaké mladší. Má děti ať si hraje s dětmi a už neotravuje lidi. To řekl p.Knižák v rozhovoru na F1 a má naprostou pravdu. Že takohéto pohrobky vytahuje šašek na trůně, svědčí pouze o jeho šaškovské roli. Předpokládám, že po 20 nebo 40 letech nebo někdy, se v podstatě zjistí, že ,,šašek“ byl placený agent KGB.
Většina z toho co píšeš, je pouze věc názoru na danou věc či problematiku.