Rada Českého rozhlasu jednala ve čtvrtek 24. února o novém generálním řediteli Českého rozhlasu. Z původních pěti kandidátů zbyli jen tři. Definitivní volba má proběhnout v březnu.
Český rozhlas je o krok blíže k obsazení křesla svého generálního ředitele. Do druhého kola volby postoupili tři kandidáti, Hana Hikelová (6 hlasů), Petr Matoulek (5 hlasů) a prozatímní ředitel ČRo Peter Duhan (3 hlasy). Jan Menger, šéf středočeského vysílání, se dvěma hlasy do druhého kola nepostoupil. Karel Zýka se omluvil „pro neodkladnou služební cestu„, od radních si odnesl jediný hlas a z boje rovněž vypadnul. S využitím kontinuálního zpravodajství serveru Česká média přinášíme souhrn hlavních bodů z vystoupení jednotlivých kandidátů.
DOPORUČUJEME: ARO chce měřit poslechovost celoplošných stanic
Peter Duhan, prozatímní ředitel Českého rozhlasu – hlavním tématem jeho projevu se stala ekonomická otázka, vyjádřil se k synergiím mezi regionálními stanicemi a rozhlasovou centrálou. Neopomenul důležitost rozvoje internetových aktivit. Ke změnám k ČRo 2 (Dvojka) argumentoval, že byly nevyhnutelné, připustil však, že měl být kladen větší důraz na lepší komunikaci. Dále je podle něj správné uvažovat o all-news.
K TÉMATU: Český rozhlas by měl konečně získat nového ředitele
Hana Hikelová, ředitelka zpravodajských stanic Českého rozhlasu – její vizí je vybudovat do roku 2013 z Českého rozhlasu moderní veřejnoprávní médium, oslovit má pak co nejširší spektrum posluchačů. Dále odmítla zvýšit rozhlasový poplatek, nutná je podle jejího vyjádření reorganizace a snížení počtu zaměstnanců. Posílena pak má být role ČRo při vzdělávání dětí a mládeže. Reklamu na vlnách veřejnoprávního rozhlasu chce uchovat.
ŽHAVÉ TÉMA: ČRo 2 – Praha projde v únoru změnou, nová „Dvojka” bude více kontaktní
Petr Matoulek – bývalý ředitel Rádia Černá Hora si myslí, že ČRo má sloužit k tomu, aby si posluchači udělali vlastní názor na základě kvalitních informací. Rozhodně si nemyslí, že určujícím kritériem má být maximalizace kupní síly (tedy poslechovosti). Programové změny mají být prováděny citlivě. Zaměstnanci mají být placeni nejlépe v oboru.
PSALI JSME: Rozhlas skončil na krátkých vlnách, jak se to projeví na možnostech příjmu?
Jan Merger – podle něj je nutné navýšit poslechovost, protože ČRo přišel o třetinu posluchačů. Neúspěšný kandidát navrhoval sloučení ČRo 1 – Radiožurnálu, Rádia Česko a ČRo 6. Zároveň plánoval zrušení ČRo Leonardo a převedení náplně do jiné stanice. Nově plánoval zřídit funkci personálního manažera.
Český rozhlas býval solidní institucí, dokud se noví „manažeři“ nesnažili vymýšlet „trakař“. Ranní blok se stálým připomínáním „dobré a ještě lepší ráno“, což bylo spojeno s Františkem Nepilem je trapný paskvil. Nepil to však řekl vždy jen jednou, když se s posluchači ten den loučil. Nově je to blbý a není to originální.
Celé dopoledne dvojky je trapná kopie televizního pořadu Sama doma. Jeden den jsem to považoval za originální, jenže je to „furt to samý“. Snad jen proto, aby televizní moderátorky měly vedlejšák?
Nový šéf, pokud bude chtít srovnávat program se soukromníky, pak to zahrabe ještě hlouběji. Ne každá změna vedla k lepšímu.
Já si osobně myslím, že ČRo v podstatě zničili politici. Tedy Československý rozhlas bylo něco, co mělo zvuk a kde to uměli. Ve chvíli rozpadu Československého státu a následně i rozdělení Československého rozhlasu vznikly v podstatě dva paskvily, které se ani na české ani na slovenské straně do teď nepodařilo ukočírovat. Tedy česká strana přišla o rádio pro mladé. To naopak jelo dál na Slovensku a to jak Rock FM, později jako Radio FM. U nás až s mnohalitým zpožděním vzniklo Wave a není dostupné do dnešního dne na FM. Slovensko zase nemá do dnešního dne zpravodajskou stanici. Zatím co u nás se naprosto nesmyslně rozbujel Radiožurnál. Další zásah od politiků byl ten, že se u nás měnily kraje. A vyšel zákon, že v každém kraji musí být regionální studio ČRo. Tím vznikl obrovský počet zcela nadbytečných studií a vznikly mezi nimi obrovské rozdíly. Jsou regionální studia, kde mají tradici a kde to umí a jsou ragionální studia, která jspou jen k smíchu a jen to nesmyslně užírá peníze. Takže ČRo byl politiky postaven do této situace. Dále má za krkem tzv. Radu ČRo. Andrlík, který byl agentem StB a vedl tedy odddělení Československého rozhlasu pro zvláštní úkoly si nechal změnit jménu na Jíšu aby byl hůře dohledatelný. Jaklová která fungovala v interprogramu ve francouzské sekci a vyvážela tam Francouzům českoskoslovenský socialismus. A tito lidé dnes určují, co bude ČRo dělat a co ne. Odvolali tedy Kasíka. Nedávno přiznali, že bezdůvodně, tedy nějaká komise, která prošetřovala zda Kasík nese vinu za navýšení rozpočtu, došla k názoru, že nenese. Ale právě toto navýšení rozpočtu bylo důvodem k jeho odvolání. Pak určili Medka, který se za 14 dnů zhroutil, kdo by také ne, mít za krkem StBáky z Rady ČRo a se zlatým padákem zmizel ze scény. Pak hráli všichni do ruky Duhanovi, že jako šéfem bude on. Ten alespoň navštívil WDR a po té nadšen jasnozřivě v tisku prohlašoval. Oni tam v tom WDR mají 12 DJ !!! My máme na Radiožurnálu jenom jednoho ! A pochopil, že správně je těch 12 a nikoli ten 1. Ovšem už je stejně pozdě. Měl navštívit BR v roce 1970-1980 to by teprve slyšel, jak má vypadat rádio. No a nyní ho asi poslali k ledu a vybírají HIKELOVOU. O té se ví, že hudbě rozumí jako koza petrželi a že prostě hudba se tedy nikterak měnit a upravovat a vylepšovat nebude a zpravodajství šlape a funguje. Tak se nic dít nebude. Prostě politici vyhráli a z ČRO bude jen taková politická vysílačka a všichni si prostě budou pouštět soukromá rádia až do doby nežli někdo prosadí ČRo zprivatizovat. No a o to nejspíše Radě ČRo jde.
Problém je v tom, že pohrobci komunistů vystrkují růžky. To je situace ve sněmovní komisi, která Radu Čro instalovala. Adnerlík pracuje velmi sofistikovaně, takže působí hlavně tam, kde má rozhlas slabiny. Duhan byl u zkrachovalého ostravského Kabelu Plus, ale pak se mi ztratil, až se objevil ve SE. Jen krátce, a s ní se dostal do rádia, a s Anderlíkovo zásluhou je dočasným ředitelem.