České rozhlasové stanice ke svému působení využívají především FM pásmo, jelikož to je u posluchačů nejrozšířenější. I tak ale můžete narazit na několik čistě digitálních stanic, které na FM nenaladíte.
Český rozhlas přináší řadu digitálních stanic
Pionýrem v této oblasti je Český rozhlas, který před lety přinesl na trh několik digitálních stanic. Motivací k tomuto procesu bylo nejen experimentální digitální vysílání DAB, ale i vznik televizního multiplexu veřejné služby, kdy se přecházelo na televizní digitalizaci. Díky tomu měl Český rozhlas společně s Českou televizí možnost začít v televizních sítích vysílat i digitální rozhlasové programy.
Jedním z prvních rozhlasových programů určených pro digitální vysílání bylo zpravodajské Rádio Česko. Následoval okruh o vědě a technice ČRo Leonardo a program věnovaný vážné hudbě ČRo D-dur. Dnes už tyto programy – s výjimkou ČRo D-dur – nevysílají. Český rozhlas je nahradil novou značkou ČRo Plus.
Doplňkové funkce v moderních přijímačích
Moderní rozhlasové přijímače mají sice poslech rádia jako hlavní funkci, ale rovněž mohou udělat z rádia multimediální platformu. V moderních přijímačích můžete sledovat i obrázek právě hrané skladby a další užitečné informace.
....Český rozhlas dnes provozuje několik dalších čistě digitálních stanic. Do digitálu bylo překlopeno například pražské studio Regina, které se nyní identifikuje jako Regina DAB Praha. Digitálně je k dispozici i program pro mladé posluchače ČRo Wave. Rozhlas provozuje i samostatnou stanici pro příznivce Jazzu, dále dětské Rádio Junior, výběrové Rádio Retro a živé sportovní přenosy pod značkou ČRo Sport. Tyto okruhy můžete poslouchat pouze v digitálních sítích a přes internet.
Mezi komerčními rádii je průkopníkem SeeJay Radio
Ze soukromých rádií je nejznámějším digitálním projektem SeeJay Radio podnikatele Svatopluka Janíka. Ten vlastní a provozuje i stanici Radio TIP. Nabídku čistě digitálních rádií doplňuje hudební stanice jamesdean.fm a pozitivní promo tomuto způsobu poslechu dělá i značka DAB Plus Top 40.