EXKLUZIVNÍ RECENZE – Posluchači českého vysílání BBC mohou na frekvencích této stanice od osmé hodiny ranní poslouchat heslovité zprávy a hudbu. Tímto způsobem se mediální skupina Lagardere vypořádala s platnými licenčními podmínkami české BBC. Licence přitom hudbu nepřipouští a přikazuje provozovateli vysílat pořady dodávané Českým rozhlasem.
Technicky nedokonalé připojení a odpojení programu
Nové vysílání české redakce BBC začalo krátce před osmou hodinou ranní. Připojení českého programu nebylo nijak ohlášeno, do programu vstoupila přibližně minutová zpravodajská relace, která obsahovala heslovité zprávy. Moderovala je šéfredaktorka zpravodajství Frekvence 1 Ivana Schöffelová, aniž by se v éteru napoprvé představila. Následně česká BBC opětovně zapojila na několik minut program z Londýna. Po skončení přebíraných zpráv v angličtině se poprvé ohlásil moderátor ranního proudu Roman Mikesch (rovněž se nepředstavil) a následovala první hudební vložka ranního programu – skladba Paradise od Coldplay. Poznámka pod čarou – Roman Mikesch je rovněž moderátorem na sesterské Frekvenci 1, v minulosti byl zprávařem.
Ve vysílání následovaly opětovně heslovité zprávy v češtině, které vybíraly obsah mezinárodního servisu BBC. Pak se v programu objevila další zpravodajská relace s rozšířeným obsahem – mimo všeobecných zpráv následovalo i zpravodajství z ekonomiky a byznysu, a vysílání pokračovalo v 8:17 další písničkou (Alice Springs – Jízda). Po hudební vložce následovala první původní reportáž nové české redakce o možném pozdějším začátku vyučování na školách – podepsaly se pod ni redaktorky Barbora Mikesková a Petra Doležalová. Po skončení reportáže už v 8:24 následovaly hned dvě písničky po sobě: Elton John – Candle in the Wind a Belinda Carlise – (We want) The Same thing, které vyplnily vysílací čas do půl deváté ranní, kdy BBC znovu přepojila na zprávy z Londýna v angličtině.
I druhá půlhodina programu obsahovala totožné informační bloky. Jedinou odlišností byla původní kulturní reportáž v 8:47 o Ericu Claptonovi. Playlist druhé části první hodiny přinesl Aliciu Keys, Chinaski, Erica Claptona nebo Sixpence none the Richer (seznam skladeb viď níže).
Licence nemá zmínku o hudbě
Česká BBC se tak ani nepokusila o naplnění licenčních podmínek, a vysílacího schématu BBC Radiocom (Praha), s.r.o.. Licenční podmínky obsahují programový blok v českém jazyce – zpravodajství, publicistika, vzdělávání, sport a zábavu. Platné podmínky se nezmiňují o přebírání původního zpravodajství z Londýna v angličtině, ani o hudbě, která není v licenci nijak definována. Dokonce licence neobsahuje ani poměr mezi hudbou a slovem. To v praxi znamená, že s hudbou se ve vysílání nepočítá, není to však v licenci výslovně uvedeno.
Pokud někdy v minulosti BBC zařadila do svého vysílání hudbu, bylo to pouze jako ilustrace k vysílané reportáži, nebo v rámci některých vzdělávacích bloků, kde redaktoři odkrývali význam anglických textů v písních. Hudba v minulosti rozhodně nebyla doprovodnou součástí programu, ani nesloužila jako výplň mezi zpravodajskými bloky.
Program neodpovídá standardům z minulosti
Vysílání tak v první hodině přineslo směsici kratších informačních bloků. Neobsahuje žádné pořady Českého rozhlasu a minimálně v tomto bodě tak provozovatel porušuje platné licenční podmínky. Je otázkou, zda zařazování hudby do vysílání není rovněž porušením podmínek zpravodajského programu, to už ale závisí na posouzení kompetentních orgánů. Jisté pouze je, že nynější podoba vysílání české redakce BBC vůbec neodpovídá tomu, co bylo na českých frekvencích v posledních 20 letech standardem.
Playlist českého vysílání BBC v první hodině (8:00 – 9:00):
8:03 Coldplay – Paradise,
8:17 Alice Springs – Jízda
8:24 Elton John – Candle in the wind
8:27 Belinda Carlise – (We want) The Same thing
8:36 Alicia Keys – New York
8:44 Chinaski – Klára
8:51 Eric Clapton – Layla
8:55 Sixpence none the Richer – Kiss Me
Vývoj budeme i nadále sledovat.
Přečetl jsem si dnes pár vaších článků a moc mě mrzí, že zjišťuji jak jsou vaše znalosti mediálního prostředí velmi povrchní a nedokonalé. Chvílemi mám pocit, že poslouchám nářky náhodného diváka – posluchače v restauraci. Když už jste ten šéfredaktor, zkuste najít lidi, kteří v médiích třeba pracovali nebo je alespoň studovali a vezměte je do týmu. Jenže to by pak ty vaše „nástřely“ odborných a zasvěcených kritik neměly tu jedinečnost, že?
Pane, zkuste prosím být malinko konkrétnější v čem jsou mé znalosti mediálního prostředí velmi povrchní a nedokonalé. Pokud jde o články ohledně BBC, nezdá se mi, že bych se dopustil nějakého omylu.
W4C: Napsal jste toho mnoho,ale nic konkretniho,jen plky bez argumentu..
No pane jo,tak to ani ten můj odhad 1roku netrval :) – a máme tu směsici opravdu diletantského přístupu z řad provozujícího broadcastera.Ono nejlepší by bylo,kdyby opravdu šlo zákonem či jen svobodnou vůlí a nezkaženou myslí,všechny tyto velkoryby mediálních skupin,rozpustit a ať si odtáhnou,okud přišli a nastolit tu opravdovou revoluci(čož se nestane vím),ale bylo by to příjemné slyšet opět provětraný éter,zbaven plevele,který dusí rozhlasové pásmo potažmo i samotné lidi(aniž si to uvědomují).
To by byl ráj,kdyby se zacnulo od nuly i ten humus z ceskeho eteru zmizel,skoda,ze to nelze splnit..
Bylo by jistě poctivé, kdyby nepoužívali název BBC, ale „Fleischmann radio“.