GLOSA – Internet jako způsob příjmu rozhlasového vysílání už dávno není tak nepoužitelný jako kdysi. Poslech vaší oblíbené stanice už nemusí být pouze záležitostí pevné linky nebo stabilní polohy u mobilního připojení. Poslouchat můžete i v pohybu a nemusíte spoléhat pouze na terestriku.
Díky tzv. „chytrým telefonům“ se i poslech rádia výrazně zjednodušil. Už nemusíte být zrovna u počítače s dobrým připojením, abyste mohli poslouchat internetové rádio. Můžete se posadit do jakékoliv hospody nebo kavárny a naladit si kvalitní muziku díky místnímu wifi připojení. Pokud máte vyšší nebo neomezený datový tarif u svého operátora, není nic jednoduššího než si naladit netové rádio v mobilu i na procházce nebo na kole. Některé stanice to už pochopily a nabízejí vlastní aplikace pro mobilní telefony. Podobné aplikace přirozeně provozují i největší streamingové portály, například ABradio.cz.
K dispozici je i velké množství různých nezávislých aplikací, kde najdete různé výběry kvalitních stanic na internetu. Můžete zvolit poslech nejen podle žánru ale například i podle bitrate, což ocení zejména uživatelé s omezeným datovým tarifem. Pokud jste na nižší tarif odkázání, nemusíte nutně poslouchat hudbu. Zejména na amerických stránkách lze najít i velké množství zajímavých „all talk“ stanic, jež se věnují nejrůznějším tématům. A srozumitelný poslech je možný již od 8kbps, což znamená minimální přenos dat.
Český rozhlas nabízí na internetu několik speciálních stanic, které běžně nenaladíte. Mimo jiné Rádio Wave, D-Dur, Leonardo nebo Rádio Česko.
Pochopitelně, mobilní poslech nemusí být natolik kvalitní zvláště v autě nebo ve vlaku, kde má mobilní signál různou kvalitu. V takovém případě je dobré mít v telefonu několik podcastů připravených k poslechu. Příležitost poslechnout si je se určitě najde.
Pokud ale chcete za každou cenu poslouchat dobrou hudbu dle vlastního výběru a ve vysoké kvalitě, doporučuji vám nahrát si několik hodin vysílání vašeho oblíbeného rádia na disk a přesunout do telefonu. Pokud si vytvoříte několik složek s různým žánrovým programem, ušetříte mnoho času samostatným nákupem skladeb a zároveň si můžete i kdykoliv vychutnávat atmosféru oblíbeného rozhlasového vysílání se vším co k tomu patří.
Česká rádia vysílaná na VKV se mi opravdu až na pár vyjímek nelíbí.Poslech internetových rádií je o něčem jiném,velmi široká nabídka kvalitních žánrových rádií s minimem mluveného slova a reklam uspokojí opravdu každého.V PC to není problém,v případě dostupného wifi v mobilu také ne.Problém nastává,pokud jste závislí pouze na připojení přes mobilního operátora.Naši operátoři totiž nabízí velmi předražené a nevýhodné datové tarify,které odradí nejednoho zájemce o mobilní internet.Pro neomezený mobilní datový tarif musí zájemce sáhnout hodně hluboko do kapsy,cena většinou převyšuje cenu za domácí, kvalitnější a rychlejší připojení DSL,kabelu nebo WIFI.Pokud je už cena přijatelná,je zase nasazen velmi nízký FUP,postačující maximálně na prohlédnutí několika webů,nebo stažení několika mailů,nikoliv však na poslech rádií,nebo onlie sledování tv.Je to smutné,protože za hranicemi u našich sousedů(např.rakousko,Německo)jsou tyto tarify jakož i celé mobilní telefonování výrazně levnější a výhodnější a net v mobilu díky tomu mnohem rozšířenější než u nás.Dokud se toto u nás nezmění,a naši operátoři nám budou nadále účtovat ceny až 10x vyšší než v zahraničí,pro většinu lidí bude, na rozdíl od našich sousedů, poslech rádií nebo sledování tv přes internet v mobilu luxusem,který si nemůže dopřát každý.
Souhlasím s vámi. FUP u českých operátorů je malý proto to řeším například tím, že si nagrabuju do mobilu několik oblíbených stanic a pak je poslouchám na cestách. Jelikož se jedná o žánrové stanice bez mluveného slova tak mi až tak nevadí, že to není živé vysílání.
Ale pak to postrádá smysl. To už jsem asi v roce 2000 používal to, že jsem si z oblíbené stanice např. bluesového rádia v Paříži nahrál jejich vysílání do počítače a pak si ho vypálil na RW a přehrával si to v autě… To už si pak mohu rovnou nosit jakákoli CD/RW nebo případně flash USB, což už současná autorádia umí. Nebo pak už může jít o jakýkoli záznam na nějaké ty paměťové karty těch mobilních telefonů nebo co to je /osobně to nepoužívám/ pak je to o ničem. Tady se jedná o poslech rozhlasové stanice a nikoli o přehrávání záznamů. Čili furt jsou nedostatky.
OMEZENÍ DAT – VYSOKÁ CENA ZA PŘIPOJENÍ – NEDOSTAČNÉ POKRYTÍ – MALÁ KAPACITA ZMÍNÉNÝCH SÍTÍ = NEPOUŽITELNÉ.
To je pak takovýto systém řekněme na úrovni walkmanů ze 70.let i když řekněme modernějšími, pohodlnějšími a rychlejšími prostředky. Ale není to poslech rozhlasového vysílání, je to poslech záznamu rozhlasového vysílání. Tedy v podstatě totéž když jsem si nahrál vysílání radia Bavorsko 3 na magnetofonovou kazetu a tu si pak přehrál v autě cestou do práce, což jsem mimochodem dělal taky…
Je pravdou, že rozhlasové stanice v ČR na FM stojí za prd. Je pravdou, že dokud byl možný dálkový příjem na FM,
používal jsem dálkový příjem na FM k poslechu stanic Bavorsko 3 a Rakousko 3. Je pravda, že když už možný nebyl
používal jsem několik let k poslechu výhradně satelitní příjem. Je pravdou, že s příchodem ADSL2 začal jsem více k poslechu využívat internet, kde je doopravdy ta největší zásoba, těch nejkvalitnějších rádiových stanic. Je pravdou, že při letošní dovolené mě přijemně překvapilo, že snad každý hotel v ČR a tak též běžné campingy nabízí zdarma Wi-Fi připojení k netu. Ovšem stále to má určité neduhy, které myslím, ještě mnoho let budou přetrvávat.
Například mohou být zaměstnání, kde připojení k netu není možné. Jsou zaměstnání kde zaměstnancům není povoleno poslouchat z internetu rádio. Mohu odcitovat z diskuzí různé správce sítě, kteří se vyjadřovali ve smyslu toho, že jedno rádio je prd, ale když by si to takto pustilo 1000 zaměstnanců firmy je už to tok který jim pěkně zatíží provoz. Ve světě se už vyrábí i internetová autorádia viz. w ww.ekrrockradio.nl/?p=Luister%20Live&s=Internet%20autoradio ,ale zase lidé, co spravují různá připojení k netu se vyjadřují, tak, že když by si všichni lidé v autech spustili taková autorádia, v rozsahu v jakém poslouchají běžná FM autorádia tak, že by ty sítě zkolabovaly, jedna jako druhá. Nehledě na to, že jsou stále i místa bez připojení k internetu. Čili stále ještě dalo by se říci mají smysl pozemní vysílače. Ovšem už nikoli v FM. V Německu se velice rozjíždí tento projekt w ww.digitalradio.de/index.php/de/ sám jsem si zakoupil toto rádio w ww.pure.com/products/product.asp?Product=VL-61055&Category= Zatím jsem s ním velmi spokojen. V této chvíli z něj jede 18 německých stanic a od řijna to bude 27 německých stanic. Pro informaci na FM chytím 20 českých, 5 německých a 5 polských. Pokud pak z FM používám Beat, Hey a Vltavu a zbytek považuji za nepoužitelné. Tak zde už používám pravidelně Absolut rádio a Lounge FM, zbytek považuji za nepoužitelné. Ale z těchto dvou údajů vyplývá, že už je to tedy téměř srovnané. 30 kusů k 27 kusům celkem. A 3 kusy ke 2 kusům v použitelnosti. U nás se začala do nových Škodovek montovat navigace
Amundsen RNS 315 w ww.youtube.com/watch?v=GIw83EzAWRA&feature=related tato navigace již umožńuje příjem rádií v DAB+ v L-Bandu. Dále se objevila tato dvě autorádia w ww.exa.cz/autoradio-kenwood-kdc-dab41u/ a toto w ww.exa.cz/autoradio-kenwood-kdc-dab4551u/ jejich specifikaci si lze prostudovat třeba zde w ww.kenwood.de/products/car/receivers/cdreiver/KDC-DAB4551U/details/ a také obě plně splńují české podmínky, nikterak se navzájem neliší, jen to dražší je modré a dodávané i s anténou, to levnější je červené a dodávané bez antény. V ČR je v této chvíli uděleno 23 muxů pro DAB/DAB+ a to firmám, TELEKO, ČESKĚ RADIOKOMUNIKACE a RADIO TELE INVESTMENT. Další udělování snad bude brzy pokračovat. Zatím jsou uděleny muxy v L-Bandu, je ještě třeba udělit muxy v III. Bandu. V této chvíli se v ČR vysílá už v Praze, Příbrami a Brně. A připravuje se spuštění vysílání v Ostravě. V DAB/DAB+ v ĆR jsou dostupné stanice, které na FM nejsou, např. Wave, Leonardo, D-Dur. Takže otázkou do budpoucnosti je, bude internet tak levný, bude všude a bude plně mobilní aby vydržel takové připojení v rozsahu poslechu běžných poslouchaných FM autorádií ? Nebo bude využito spíše vysílání DAB/DAB+ ?
V roce 2023 by mohlo dojít v EU k vypnutí stávajícího analogového FM a to být nahrazeno DRM+ blogs.rnw.nl/medianetwork/positive-results-from-drm-tests-on-fm
nebo w ww.drm.org/uploads/files/drm_plus_pres.pdf Jsem docela zvědavý, jak se s tím vypořádají v ČR, kde dnes udělují tzv. transformační licence na analogové vysílání po FM do roku 2025. Zdá se, že se bude opakovat situace jako u televizních stanic, kdy z EU přišlo, že 2013 musí být analogové vysílání na VHF/UHF vypnuté, ale v ČR měly televizní stanice licence až do roku 2015 a 2017. Pak aby se problém vyřešil, tak vznikl tzv. TPP, udělily se tzv. KOMPENZAČNÍ LICENCE, do dnes nebyl tento tzv. TPP ukončen a nyní se dohadují o slavnostním ukončení tohoto neslavného přechodu. A co se stalo je vidět. Silní posílili / Nova Cinema, připravované Nova Action, Nova Doma, Prima Cool, Prima Love připravované Prima Family, slabší zanikli, viz. Z1, Public TV a ostatní se ani nerozjeli Febio, Pohoda, TV7 a do dnes zde není řádný trh a polovina muxů je poloprázdných. Je možné, že stejný scénář už se prozíravě připravuje i pro FM, tedy aby posílili jen Impuls, F1, Evropa 2 a ti malí zanikli a noví se ani nerozjeli. Tedy licence do roku 2025, když se hovoří o vypínání v roce 2023 jsou podivné… Takže na druhou stranu je docela možné, že v ČR stejně bude poslouchání přes internet jediná použitelná možnost, pokud se jim podaří DAB/DAB+ a DRM+ zprasit stejným způsobem jako zprasili FM a DVB-T.
Souhlasím s Vámi všemi. Pro mě je naprosto vzdálené pořídit net do mobilu kvůli
ceně. Takže na procházkách si pustím buď FM , ale problém je, že máme kolem kopce,
anebo stáhnu do mobilu hudbu nebo slovo. Ale největší průšvih je, kde vůbec
poslouchat přes sluchátka , v každé hospodě řve televize , v obcích je hluk.
A protože si nemíním zničit uši hlasitostí , zbývá mě poslech jen v přírodě.
Pane Koiš, na kole si může pustit něco do uší jedině blb. Totéž platí i pro
bruslaře.
Ja nejezdím na kole ani na bruslích ale poslouchám rádio třeba když se procházím nebo jsem na cestách. Samozřejmě tenhle „návod“ jsem psal spíše pro ty kdo si stěžují, že na FM toho moc poslouchatelného není :-)
Jinak třeba mám v oblibě jedno americké all-talk rádio, a tam mi stačí bitrate 16kbps, takže to poslouchám live i když jsem jen v dosahu GPRS… a v tom případě mě ani FUP netrápí :)
Také je podcasting , některá rádia nabízejí i celé vysílání ke stažení do mobilu bohužel country to nemá , pořad se stahne z netu stranek rádia na pevným počítači na pam kartu , ta se vloží do mobilu a pustí
Jasně, naše FM se mi nelíbí, ale nirvána je u amerického all-talk rádia, to určitě. Tak to u mne zcela jistě neplatí. I pro mne je mobilní internet o dostatečné kapacitě (rychlost/FUP) stále hudbou daleké budoucnosti (a u našich operátorů ani tu budoucnost nevidím moc růžově). A zcela jistě je pro mne mnohem, ale mnohem, snazší poslech z DVB-S (jelikož se moje „zájmová“ stanice v DVB-S KONEČNĚ již nachází), než honit nějaký předražený mobilní internet. Možná budu působit jako technický zpátečník, ale to mi za to opravdu nestojí, abych platil měsíčně několik stokorun kvůli možnosti poslouchat své oblíbené rádio „v terénu“ (záměrně nepíšu „kdekoliv“, protože to nebude reálné ještě hodně dlouho i kdybych platil tisíce).