NÁZOR – Už několik měsíců je v českém éteru k dispozici i několik rozhlasových digitálních multiplexů v plném provozu, tedy nejen ve zkušebním režimu. I přesto si nové stanice, které hodlají vstoupit na trh v průběhu letošního roku, volí pro své další působení ekonomicky mnohem nákladnější analogové vysílání na středních vlnách, které nabízí výrazně nižší kvalitu poslechu. Oživení vysílání na středních vlnách ale může přinést rádiím i docela zajímavou skupinu posluchačů, kteří ještě pamatují i tento způsob příjmu.
Z nouzovky se stává reálná alternativa
Zprvu to působilo jako nouzovka. To když se Český rozhlas rozhodl šířit svou novou stanici mluveného slova ČRo Plus především na středních vlnách. Bylo to logické vyústění situace, která přinutila rozhlas opustit FM kmitočty BBC, na nichž může šířit svůj program pouze do konce února letošního roku.
Pak ale přišel s nápadem využít střední vlny i generální ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák. Ten ohlásil spuštění zcela nové mutace Rádia Impuls, která bude určena posluchačům výhradně na středních vlnách. Půjde o Rádio Impuls A.M. a od své sesterské stanice se bude odlišovat orientací na staršího posluchače, a tím i upravenou hudební dramaturgii.
A do třetice se o renesanci středních vln v našich končinách chce pokusit i podnikatel Leoš Pohl, který zde umístí své prozatím čistě internetové Rádio Dechovka.
FM pásmo je přeplněné, nové stanice to zkouší jinak
Co se to najednou děje, že po dvou desetiletích absolutního nezájmu najednou čeští broadcasteři prahnou po analogovém vysílání na středních vlnách? Důvodů je hned několik. Tím nejdůležitějším je fakt, že FM pásmo je prakticky vyčerpáno a není zde možné vybudovat další smysluplnou síť pro nový program se zajímavým dosahem. A dalším důvodem je určitý psychologický efekt.
Téměř žádný z českých vysílatelů nejevil o střední vlny zájem do doby, než se na tuto dráhu rozhodl vstoupit Český rozhlas se svým novým okruhem Rádio Plus. Je sice pravda, že jiné stanice rozhlasu zde vysílaly dlouhodobě, nicméně pro novou stanici mluveného slova budou střední vlny primární distribuční platformou. Je tedy předpoklad, že si část posluchačů opětovně navykne na pravidelný poslech právě i na středních vlnách.
Český rozhlas a Rádio Impuls určují další směr
Jakmile se této myšlenky chopil i lídr trhu Rádio Impuls, začalo být jasné, že střední vlny mohou u nás nabrat nový směr. Dechovkové rádio je logickým vyústěním této nové situace. Jde sice o poměrně drahý způsob šíření, ale svou cílovku si každý z těchto tří projektů určitě najde. Střední vlny totiž nejsou mrtvé a v západních zemích jsou dodnes využívané. Jen český trh se soustředil prakticky výhradně na FM, a většinově opomíjel jakékoliv další platformy.
Na rozdíl od digitálního rozhlasového vysílání není potřeba, aby si posluchači pořizovali nové nebo speciální přijímače. I to je důvod, proč se nová rádia středních vln nebojí, zatímco si od digitálu ještě pořád drží určitý odstup.