Rádio na běžnou anténu nemusíte v dnešní době přijímat pouze skrz tradiční FM pásmo nebo digitální rozhlasové multiplexy DAB+. Televizní digitalizace umožnila vznik další platformy, která je za jistých okolností vhodná i pro rozhlasové programy.
Český rozhlas, Rádio Proglas a další stanice přes televizi
Rádio v podobě zvukového streamu se může k posluchačům dostat i prostřednictvím platforem DVB-T nebo DVB-T2, které jsou jinak určeny primárně pro televizní vysílání. Operátoři těchto sítí mohou v případě volné kapacity dát prostor i rozhlasovým programům. V mnoha zemích dokonce vysílají rozhlasové stanice v televizních sítích ze zákona.
Ani Česká republika není v tomto směru výjimkou. Český rozhlas vysílá své stanice vedle FM a DAB+ i v televizních sítích DVB-T a DVB-T2 v multiplexech určených pro Českou televizi. Tyto multiplexy jsou určeny obecně pro vysílatele veřejné služby a tudíž ČT vyčlenila část kapacity i pro rozhlas.
Díky tomu si můžete na svém televizním přijímači nebo set top boxu navolit i tradiční stanice ČRo ale i čistě digitální programy ČRo Wave, ČRo D-Dur nebo ČRo Junior. Dále v DVB-T sítích vysílají i stanice ČAS, Proglas nebo Dechovka.
Čeští posluchači nemají vytvořen návyk poslouchat rádio přes televizor. Z tohoto důvodu nejsou televizní sítě vhodné pro komerční rádia. Zato mohou výborně posloužit jasně vyprofilovaným nekomerčním rádiím, které tímto způsobem mají k dispozici velmi přínosnou platformu i široké potenciální obecenstvo.
Oblíbenost IPTV roste, zejména na hlavní obrazovce
Tradiční sledování televize je pro diváka stále klíčové protože od něj nevyžaduje žádnou aktivitu mimo prostého přepínání programů. Divák může obsah pasivně konzumovat, není nucen jej aktivně vyhledávat.
....Platforma vhodná například pro neziskové stanice
Pokud přemýšlíte nad založením neziskového rádia, zřejmě opíráte vaše plány o internetové vysílání s využitím mobilních aplikací. Televizní terestrika by ale mohla být vaši další volbou, jelikož nevyžaduje žádné dodatečné investice na straně potenciálního posluchače.
Vysílání přes DVB-T nebo DVB-T2 je vhodné pro ty posluchače, kdo jsou pasivními konzumenty obsahu. Jsou zvyklí se dívat na televizi a nový obsah aktivně nevyhledávají – dají však na doporučení od přátel nebo známých v rámci své komunity.
Když pro tyto pasivní posluchače zprovozníte internetové rádio, nemáte příliš jistotu, že se k nim dostanete. Například někteří starší obyvatelé aktivně nevyužívají internet. Mnozí ani nevlastní chytrý mobilní telefon.
Prakticky každý potenciální posluchač z vaší cílové skupiny však má k dispozici televizi se set top boxem. Je mnohem jednodušší tohoto „televizního posluchače“ navigovat k přepnutí na rádiovou pozici než jej učit jak si naladit internetové rádio nebo zacházet s mobilní aplikací. A právě zde se otevírá prostor pro jasně vyhraněné rozhlasové stanice.
Posluchačská základna konzumující rozhlasové vysílání prostřednictvím televizních sítí ale rozhodně nebude masová, a proto není tato platforma vhodná pro potenciální komerční rádio ale pouze pro nekomerční stanice financované přímo z darů posluchačů.
V pražských tunelech jsou nově k dispozici tři komerční stanice včetně rádií City a BLANÍK
Ze Smíchova až do Holešovic s plným signálem projedou pražští řidiči ve společnosti čtyř rádií včetně Hitrádia City a Rádia BLANÍK. Tyto stanice jsou nově slyšet i v pražských tunelových komplexech.
....
Ano, je to hezké, moc se mi to líbí, ale televizor má pravděpodobně větší spotřebu elektřiny než radiopřijímač. Mimo to soudím, že statický obraz stavu obrazovky dlouhodobě příliš neposlouží. A hlavně, dá se toto vysílání přijímat na nějakém přenosném tranzistorovém přijímači, prostě na něčem mobilním? Samozřejmě často po chvílích toto vysílání sleduji, ale z mnoha výše uvedených důvodů jej například k poslechu hodinového pořadu nepoužívám. Na cestách mi ale tato možnost velice chybí.
Technicky je bohužel vysílání rozhlasu v DVB-T, pokud se bavíme o mobilním příjmu, skoro až šílenost. Musíte přijímat a demodulovat celý multiplex, ze kterého ale pro samotný poslech využijete jen nepatrný zlomek dat. Příjem a zpracování multiplexu je velmi náročné na spotřebu elektrické energie. Přestože se vlastně jedná o pasivní příjem, vychází to hůře než poslech prostřednictvím mobilního internetu. To, co se udává jako výhoda, tedy mnoho programů na jednom kanále, je ve skutečnosti zásadní nevýhoda, protože většinu přijímaných dat nakonec zahodíte, což je velmi neefektivní z pohledu spotřeby energie v přijímači i z pohledu využitelné citlivosti přijímače.
Rádia v DVBT/DVBT2 nemají co dělat !!! je to nesmysl a lze to brát jen jako z nouze cnost dokud není vytvořeno celoplpšné pokrytí DAB+ signálem.