Chybí peníze a kmitočty, řada krajských vysílání probíhá formou odpojovaných oken v programu studií sousedních krajů. Nedostatek financí oddaluje rozhodnutí o vybudování studia ČRo ve Zlíně.
Do krajských voleb v roce 2004 by měl Český rozhlas zprovoznit studia ve všech krajských městech. Dosud fungují v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Plzni, Praze (vysílání pro Prahu a střední Čechy – Regina 1 a Regina 2), Plzni a Ústí nad Labem. Další tři studia – v Pardubicích, Jihlavě a Karlových Varech – vysílají odpojovaně na frekvencích sousedních krajů. Otazník visí nad krajským vysíláním ČRo v Liberci a zejména ve Zlíně.
Generální ředitel ČRo Václav Kasík si stěžuje, že pro vysílání nových studií chybí volné frekvence. V této souvislosti kritizoval postup Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která nedávno udělila nový kmitočet BBC v Olomouci. „Nesmírně mi vadí, že například BBC má u nás 11 frekvencí a Český rozhlas má nouzi o kmitočty,“ postěžoval si při nedávném slavnostním otevírání nového studia ČRo v Pardubicích. Právě zdejší studio údajně doplácí na nedostatek frekvencí, a proto vysílá v rámci programu ČRo Hradec Králové.
Stávající frekvence nestačí
Veřejnoprávní rozhlas v současné době využívá 35 vysílačů pro regionální vysílání. Podle studie, kterou si nechal vypracovat u společnosti Testcom, však ani tento počet není dostatečný pro kvalitní pokrytí regionů. Podle marketingového manažera ČRo Reného Zavorala má rozhlas zájem o zlepšení pokrytí v oblastech Ústí nad Labem, Liberce, Pardubic, Hradce Králové, Rychnova, Svitav, Opavy a středních Čech. O konkrétních kmitočtech však nechce hovořit do doby, než budou zkoordinovány. „Platí předpoklad, že bychom rádi zajistili vždy pokrytí regionu tak, jak je vymezen správně. Tedy používat vysílače o menších výkonech s větší lokalizací a menšími přesahy do regionů sousedních (jak je tomu již dnes v případě vysílání pro oblasti Plzeňska a Karlových Varů),“ přiblížil Zavoral.
Vybudování jednoho zcela nového krajského studia přijde přibližně na pět až šest milionů korun. „K tomu je nutno připočítat náklady na nezbytně nutné prostory, tj. nájem, koupě, stavební úpravy podle konkrétních podmínek,“ vypočítává Zavoral. V letošním roce rozhlas vyčlenil na investice do budování nových studií 13,67 milionu korun. Celkové náklady ale podle Zavorala nelze přesně určit, protože vždy záleží na individuálních podmínkách daného kraje. Jak je na tom Český rozhlas v případě budování konkrétních regionálních studií?
Český rozhlas Pardubice
Stanice zahájila vysílání 4. března v odpojovaných oknech ČRo Hradec Králové na frekvenci 100,1 Mhz z vysílače Krásné. Ten je hluboko v Pardubickém kraji, a tak se rozhlas dostal do palby otázek, proč jej nevyužívá pouze ČRo Pardubice (viz speciální článek). Pardubické studio vysílá tři zpravodajské bloky denně (10:00, 13:00 a 16:00). Od 1. dubna dojde k rozšíření programu o hodinový Kulatý stůl, který se objeví jednou až dvakrát měsíčně souběžně v programu pardubického i hradeckého studia.
Počínaje červnem by měl rozhlas z Pardubic vysílat třikrát denně Události regionu (7:00, 15:00 a 17:00), každou druhou hodinu zprávy a dvakrát týdně publicistiku nebo rozhovory (po 13:00 a 17:00). Celkový vysílací čas by se tak měl navýšit o 51 minut denně a dosahoval by osm hodin měsíčně. I to však kritici stávajících poměrů považují za málo a uvítali by spíše celodenní vysílání zaměřené pouze na Pardubický kraj.
Český rozhlas Vysočina
Jihlavské studio Českého rozhlasu zahájilo zkušební vysílání krátce po Pardubicích. Program se zatím se objevuje v odpojovaných oknech ČRo Brno na frekvenci 87,9 MHz z jihlavského vysílače Strážník. Ačkoli se o stanici hovoří jako o ČRo Vysočina, konečný název je podle Zavorala předmětem testování. Ostrý provoz zahájí v červnu, kdy se frekvence 87,9 MHz zcela uvolní pro jeho potřeby. „Na rozdíl od pardubického regionu v případě vysílání pro Vysočinu je situace s vhodným kmitočtem podstatně jednodušší. Vysílač Strážník plně vyhovuje,“ říká Zavoral.
Stávající zkušební vysílání formou odpojovaných oken si podle Zavorala vynutily probíhající úpravy studia. „Probíhá stavební rekonstrukce, která zatím umožnila používat pouze provizorní prostory. Zároveň se buduje tým, který bude vysílání v cílovém rozsahu zajišťovat,“ vysvětluje. Jihlavské studio ČRo zatím vysílá jednu desetiminutovou zpravodajskou relaci denně (od 17:00). „Lokálních oken v programu ČRo Brno ale bude postupně přibývat. Červnový start nové stanice pak program ČRo Brno na kmitočtu 87,9 MHz zcela nahradí,“ slibuje Zavoral.
Český rozhlas Karlovy Vary
Vysílání ČRo pro Karlovarský kraj je na tom v mnoha ohledech podobně jako v Pardubicích. Také je součástí sousedního ČRo Plzeň, kde vysílá v odpojovaných okech, a v dohledné době se nepočítá se spuštěním celodenního vysílání. Podle Zavorala probíhají intenzivní přípravy k rozšíření stávajícího vysílání. „V rámci odpojovaného vysílání z ČRo Plzeň uslyší posluchači již od počátku května mimo jiné tříhodinový ranní blok. Podíl těchto „lokálních“ oken bude v tomto roce postupně narůstat,“ říká. Mezitím se připravují prostory pro studio v Karlových Varech.
Český rozhlas Liberec
Přípravu vysílání ČRo Liberec provázejí problémy s nedostatkem volných kmitočtů. „Ačkoliv Český rozhlas již zakoupil v Liberci objekt pro budoucí studio a připravuje jeho dostavbu, start libereckého vysílání zatím blokuje nedostatečné FM pokrytí,“ potvrzuje René Zavoral. Rozhlas tak patrně chystá další náhradní variantu odpojovaných oken ve vysílání ČRo Ústí nad Labem, což naznačuje i registrace ochranné známky na neutrální název stanice Český rozhlas Sever, ke které došlo již v loňském roce.
Český rozhlas Zlín
Zlín je nejproblematičtějším bodem projektu budování nových regionálních studií ČRo. Ačkoli ve všech nových krajích rozhlas pracuje na spuštění vlastního studia, se Zlínem v dohledné době nepočítá. „Ve Zlíně nechceme tento záměr brzy realizovat. Raději se obraťte na někoho jiného,“ řekl zlínské příloze MF Dnes nejmenovaný zaměstnanec ČRo. Do Zlínského kraje v současné době zasahuje vysílání ČRo Brno (Zlínsko a Uherskohradišťsko), ČRo Ostrava (Vsetínsko) a ČRo Olomouc (Kroměřížsko).
„Zlínské studio by určitě přinášelo lidem v kraji mnohem podrobnější informace, než to dnes dělá brněnské, olomoucké či ostravské vysílání,“ tvrdí krajský radní Jiří Severin. „My však jeho vznik nemůžeme nijak ovlivnit.“ O nutnosti vybudovat zlínské studio ČRo je přesvědčen také místní spolupracovník rozhlasu Karel Hanzelka, podle něhož vzniku brání nedostatek financí. „Obyvatelé každého, tedy i Zlínského kraje by měli mít vlastní plnohodnotnou veřejnoprávní regionální rozhlasovou stanici a Český rozhlas by jim měl tuto službu zajistit.“