Ve čtvrtek 1. září 2005 v 9.00 hodin začne vysílat nová stanice Českého rozhlasu – Český rozhlas Leonardo. Tato veřejnoprávní stanice je primárně určena pro digitální vysílání DVB-T, od svého startu bude ovšem šířena pouze internetovým vysíláním. Podle vedení ČRo je Leonardovým cílem popularizovat vědu, techniku, přírodu, historii.
„Český rozhlas Leonardo vznikl z myšlenky nabídnout posluchačům vzdělávací, populárně naučný obsah a jeho posláním je tedy možnost získávat nové znalosti a vědomosti ze všech oblastí poznání.“ Hlavní částí programu Českého rozhlasu Leonardo budou hodinové magazíny zaměřené na medicínu, techniku, historii, přírodu a etnografii, hodinové besedy s hosty a hudební vysílání. V první fázi bude původní tvorba tvořit téměř polovinu času každodenního programu, zbytek pak přebírané pořady obdobného zaměření ostatních stanic Českého rozhlasu.
„Z programu stanice Leonardo vybíráme: každý všední den Dopoledne a Odpoledne s Leonardem, dopoledne s novinkami a zajímavostmi z vědy a techniky. Pořad Vstupte! se známými osobnostmi vědeckého a společenského života. Hudební vysílání Notabene. Nulajednička, magazín o lidech, technice a technologiích. Natura o přírodě. Zdraví, medicína a životní styl v magazínu Ženšen. Zrcadlo, aneb magazín o historii, která není minulostí. Sedmý světadíl, magazín nejen o cestování. A máme toho ještě mnohem více….“
Pod vedením Bobka a Kaclové
Generální ředitel Českého rozhlasu pověřil funkcí šéfredaktor ČRo Leonardo Miroslava Bobka, který v minulosti šéfoval stanici ČRo 2 – Praha a v poslední době řídil internetovou divizi ČRo interně nazývanou ČRo 8. Vedoucí redakce je Markéta Kaclová.
Program ČRo Leonardo připravují redaktoři Ivo Budil (základní výzkum, přírodní vědy), Leoš Kosek (hudba), Marek Kuchařík (technologie), Radka Málková (medicína, společenskovědní obory), Petr Mančal (historie, společenskovědní obory), Milan Pokorný (příroda, výzkum), Robert Tamchyna (společenskovědní obory, moderace), Martina Vrbová (svět, cestování).
Zatím pouze internet
Ačkoliv je stanice připravována primárně pro digitální vysílání DVB-T, od počátku svého vysílání bude šířena pouze přes internet (www.rozhlas.cz/leonardo).
Start digitálního vysílání ČRo Leonardo záleží na tom, zda se Český rozhlas pokusí stanici prosadit do experimentálního vysílání Českých radiokomunikací a Czech Digital Group nebo vyčká až na zahájení provozu veřejnoprávního multiplexu, které je plánováno na přelom prosince a ledna. „Český rozhlas hledá možnosti jak tyto stanice zařadit do experimentálního digitálního vysílání v systémech DVB – T, T – DAB a kabelových
rozvodech,“ řekl RadioTV Marek Illiaš z oddělení komunikace ČRo.
Poslední možností příjmu nové vzdělávací stanice jsou kabelové sítě. Pokud se Českému rozhlasu podaří uzavřít smlouvu s UPC a Karnevalem, získalo by možnost poslechu přibližně 600 tisíc domácností.