Úderem druhé hodiny první minuty v pátek druhého ledna se českým éterem rozeznělo nové rádio. Rádio Čas jižní Morava je určeno především pro brněnské posluchače. Muzice dominuje country hudba, která dosud v jihomoravském regionu neměla výraznější podporu. Mluvené slovo zatím chybí, objeví se v dohledné době. Toto vysílání se ovšem nelíbí provozovateli chystaného Rádia Brno.
Své Rádio Čas mohou brněnští posluchači ladit na frekvencích 95,5 FM (Brno), 95,8 FM (Vyškov) a 97,7 FM (Blansko). Jak je u rádia Čas zvykem, důraz je kladen především na českou a slovenskou muziku. V Brně a okolí chybí stanice, která se zaměřuje na country či folk, právě na tyto posluchače stanice cílí. Na mluvené slovo si ale posluchači zatím budou muset počkat. Rádio je v režimu „úvodního vysílání“, zaznívá tak zatím pouze hudba. Podle informací, které nám poskytla Renata Červená, ředitelka marketingu a PR, se s mluveným slovem počítá do jednoho měsíce. Rádio Čas poskytne Brněnské noviny s aktuálním dění z regionu. Se začátkem mluveného slova se chystá soutěž o peníze pro pozorné posluchače.
Ředitelka marketingu Renata Červená nám odpověděla na otázku, zda se program a mluvené slovo bude shodovat s ostatními „mutacemi“ rádia Čas: „Schéma hodiny zůstane stejné. Moderátoři budou vysílat pro jižní Moravu program určený pro tento okruh. Regionální informace moderátora; redakční práce, která zahrnuje zprávy, kulturní tipy, sportovní tipy apod.“ Rozsah zpravodajství bude shodný s ostatními rádii Čas. Renata Červená dodává podrobnosti k playlistu rádia: „V playlistu je větší důraz na country a folk. Přicházet v této době s úplně stejným playlistem Času na území silného rádia Petrov by zřejmě nemělo význam.“ Ke slovu se dostane také internetový stream, na němž se právě pracuje.
Celá záležitost se ale nelíbí společnosti Intertrade Moravia, dceřinné společnosti rádia Haná, která v současné době usiluje v licenčním řízení o kmitočet 105,1 FM s programem zaměřeným na country (stanice má nést název Rádio Brno). Nejprve jsme požádali o komentář paní Červenou, zda považuje Rádio Brno za možnou konkurenci: „Na slyšení k frekvenci 105.1 FM jsem byla. Po tom, co se tam událo si tak říkám, zda vůbec někdy něco na 105.1 reálně pojede… Rádio Brno by určitě bylo konkurencí, pokud by tedy skutečně chtělo stále hrát country (aniž by po čase třeba nepožádalo o úpravu licenčních podmínek apod.). Vše ukáže čas…“
David Foretník, generální ředitel rádia Haná, společně s Markem Bergerem, programovým ředitelem Rádia Haná a Rádia Rubi, pro RadioTV.cz sdělili svůj názor na vysílání Rádia Čas jižní Morava: „Jsme velmi překvapeni tím, co Rádio Čas v Brně vysílá. Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů. V Brně se ale ozvalo zcela jiné rádio a navíc s jiným programem a formátem. Domníváme se, že Rádio Čas tak zásadně porušuje licenční podmínky, protože vysílá zcela jiný program v Brně, než-li je tomu jinde, navíc zřejmě neplní ani licencí pro daný podíl mluveného slova. Na jiný další program Rádio Čas licenci nemá, a proto považujeme toto vysílání za protiprávní. Jsme tím velmi pobouřeni. Věřím, že to RRTV sleduje a zjedná brzkou nápravu.“
O reakci jsme požádali programového ředitele Rádia Čas pana Michala Pistolase, reagovat nechtěl: „K myšlence pana Bergera se vyjadřovat nebudu. Radio Čas v Brně vysílá teprve od pátku (úvodní vysílání) a chtěl bych se vyvarovat ukvapených reakcí.“ Pravdou je, že kmitočty, na kterých vysílá nové Rádio Čas, dostal provozovatel stanice Juke Box jako dokrývače. Konkrétně „vyškovský“ vysílač získala stanice na lednovém zasedání. Na svém 16.zasedání RRTV „uděluje provozovateli JUKE BOX, spol. s r.o. souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající v přidělení kmitočtu Blansko 97,7 MHz/200 W podle § 20 odst. 4 a § 21 odst. 1 písm. b) zákona č. 231/2001 Sb. pro program Radio Čas“, na dalším, tedy sedmnáctém zasedání, pak Rada uděluje „souhlas ke změně územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů spočívající v přidělení kmitočtu Brno – Barvičova 95,5 MHz/200 W podle § 20 odst. 4 a § 21 odst. 1 písm. b) zákona č. 231/2001 Sb. pro program Radio Čas “. Marek Berger navíc namítá, že pojem „zkušební“ či „úvodní“ vysílání zákon nezná. Vše by podle něj muselo být se souhlasem Rady.
David Foretník a Marek Berger se pro RadioTV.cz také vyjádřili k chystanému projektu Rádio Brno. Zajímalo nás, v jakém stavu je jednání o nové licenci a zda o ni mají ještě zájem: „Co se týká naší žádosti na kmitočet 105,1 FM, tak ta ještě nebyla radou projednána. Proběhlo řádné slyšení při licenčním řízení a teď s vírou v racionální rozhodnutí Rady čekáme na výsledek. Naše společnost připravila tento kmitočet pro koordinaci, jako první jsme se rozhodli přinést do Brna country hudbu, a tak věříme v úspěch. Mohli jsme požádat o dokrývač v Brně pro Rádio Haná, ale takových formátů je v Brně několik, a tak jsme se rozhodli pro jiný formát. Na základě maping study a metodiky RRTV jsme se rozhodli pro formát country. Ten zajišťuje pestrost a pluralitu vysílání, která je deklarovaná i RRTV, jako jedna z hlavních podmínek pro získání licence. Nejen proto, že se předejde zbytečným spekulacím z řad laické i odborné veřejnosti, ale také nehrozí další soudní spory.“
Ve vzduchu visí otázka, zda je v brněnském éteru místo pro dvě country stanice. David Foretník dodává: „Jestli je v Brně prostor pro dvě country rádia nevím, ale právě proto je současné jednání rádia Čas nečestným i ve vztahu k udělení licence na kmitočet 105,1 MHz. Jsem ale přesvědčen, že Rádio Brno má právo dostat tuto šanci pro country program, protože Rádio Čas by mělo vysílat svůj původní program a ne žádný jiný.“