Zprovoznit nadšenecké nekomerční rádio je v České republice poměrně obtížné, zvláště pokud plánujete vysílat terestricky prostřednictvím FM frekvencí. Již méně obtížné je provozovat rádio na internetu a v kabelových rozvodech, pro které platí podstatně volnější podmínky regulace než pro klasická rádia. Je ale možné vysílat úplně bez regulace? A můžete získat nové posluchače?
Provozovat rádio v FM pásmu není nic jednoduchého, zejména pokud jde o obsahovou stránku vysílání. Terestrické stanice podléhají regulaci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která má právo kontrolovat vše, od mluvy moderátora přes obsah reklamních spotů, jejich četnost, a konče dramaturgickým zaměřením pořadů. Ve dne například nesmíte vysílat nic co by mohlo ohrozit mravní vývoj mladistvých, a tudíž jsou z vysílání vyloučeny erotické pořady a vulgarity, stejně tak můžete být pokutování za nevhodné texty skladeb, pokud se objeví před 22. hodinou. Nemůžete bez omezení sdělovat politické názory nebo dělat otevřenou politickou reklamu, zatímco zpravodajství a publicistika musí být prezentována objektivně a vyváženě.
Vysílání na FM reguluje Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Praktická aplikace a vymožitelnost těchto pravidel je samozřejmě diskutabilní, ale pokud byste chtěli provozovat rádio s cíleně politickými motivy nebo přinést do českého éteru něco trochu vulgárnějšího, dříve či později byste u regulátora narazili. Podobné vysílání ale můžete provozovat v jiných platformách, které nepodléhají tak striktní regulací jako terestrické vysílání. Pokud se rozhodnete vysílat například přes kabel nebo satelit, budete se formálně řídit podobnými pravidly, ale jejich uplatňování nebude tak striktní. Navíc, pokud byste se rozhodli vysílat jen přes internet, dostáváte se téměř mimo jakoukoliv obsahovou regulaci. Vysílací rada sice bude muset podle nové legislativy regulovat i vysílání po internetu, to se ale bude týkat především obrazového vysílání televize po internetu a videa na vyžádání. Zvláštní povinnosti se internetových rádií dotýkat nebudou, a pokud by ano, i tak je možné se této regulaci za jistých podmínek vyhnout.
ČRo Rádio Wave, nevysílá přes FM vysílače, ale můžete jej najít na satelitu, v kabelech a na internetu. Foto: ČRo Rádio Wave
Jak to funguje?
Provoz satelitního nebo internetového rádia se přitom prakticky nijak neliší od standardní stanice, která vysílá přes klasické FM frekvence. I na ostatních platformách můžete vysílat z plnohodnotného vysílacího studia, nebo se omezit pouze na automatizované vysílání z jednoho počítače. Můžete najmout tým lidí, který bude vytvářet program nebo zaměstnat jednoho dramaturga, který bude dbát o celou programovou stránku rádia. Cíle s provozováním podobného rádia můžou být různé. Někteří si přes neterestrické platformy můžou plnit vlastní sny o rozhlasovém vysílání, jiní můžou využít rostoucí potenciál internetu, satelitu nebo kabelových společností ke komerčním účelům. A pak je zde ještě jedna nezanedbatelná skupina vysílatelů, kteří provozují své rádio pro komunity. Může jít o studentské vysílání na kolejích nebo programy pro určitou náboženskou či etnickou skupinu, nebo jiné menšinové projekty.
Ve všech případech platí, že před spuštěním nadšeneckého rádia si musí jeho majitel srovnat základní cíle a nastínit všechny nákladové položky. Ani provoz internetového rádia není zadarmo, ačkoliv se na první pohled může zdát, že zprovoznění a vysílání je dnes stejně jednoduché jako založení nového blogu, jen v audio podobě. Legální vysílání ale obnáší mnohem víc, od poplatků autorským organizacím až po náklady na streaming v případě internetového rádia, nebo další vícenáklady za šíření signálu v případě, že rádio vysílá přes kabelové rozvody nebo satelit.
Kde hledat posluchače?
Alfou a omegou každého rádia je posluchačská základna. Ta se u neterestrických platforem buduje hůře, zvláště pokud jde o ryze nadšenecké projekty. Když vysíláte prostřednictvím FM vysílačů, dostanete se do povědomí obvyklými kanály, a každý potenciální posluchač si vás může jednoduše naladit na svém přijímači. Pokud ale vysíláte jen přes neterestrické platformy, vyžaduje to po posluchači jisté úsilí, aby vás naladil. A zde nastává určitý problém neboť zejména na internetu má posluchač nespočetné možnosti a šance, že náhodou naladí tu vaši stanici je podobná tomu, že najdete jehlu v kopce sena. I tak se ale nabízí několik možností adresné reklamy. I zde si pomůžu paralelou s blogy – když chcete najít nové čtenáře, nejjednodušší možností je zařazení vašeho díla do nabídky jednoho z významných portálů. V případě rádií máte na výběr ze dvou významných streamingových portálů – ABradio.cz a Play.cz. Zařazení do jejich databází vám umožní otevřít se desetitisícům potenciálních posluchačů, jež navštěvují tyto portály právě za účelem poslechu internetových rádií.Výměnou za to si můžete koupit jeden z nabízených streamingových balíčků.
Další možností je vysílání prostřednictvím jiných podobných služeb, na těch je ale oslovení českých posluchačů o něco náročnější. Když už startujete nové rádio, nesmíte podcenit i marketingové a promotion aktivity, pochopitelně přiměřené velikosti média, jež provozujete.
Taneční Rádio SeeJay i desítky dalších vysílají jen přes internet. Foto: www.seejay.cz
Satelit, kabel nebo internet?
Odpověď na otázku, přes kterou neterestrickou platformu zahájit vysílání je dnes mnohem jednodušší než před časem. Satelitní a kabelové vysílání poskytuje co do stability a kvality poslechu mnoho výhod ale nedokáže oslovit posluchačské masy. Pryč jsou časy, kdy někteří fanoušci kvalitní hudby „utíkali“ před omezenou nabídkou českých terestrických rádií k satelitu. Doba internetu vše změnila a s rostoucí penetrací a rychlostí linek je internet dnes nejlogičtějším způsobem, kde lze zahájit vysílání s co nejnižšími náklady. Kromě toho, satelit má vůči internetu jednu výraznou konkurenční nevýhodu pro rádio – a tím jsou náklady spojené s vysíláním. Pronájem kapacity pro jednu rozhlasovou stanici vyjde na miliony korun ročně, a to nemáte jistotu, že vás vůbec někdo uslyší.
Kabelové a IPTV platformy vám můžou nabídnout prostor i posluchače, ale i tak budete muset investovat výrazné prostředky do toho, abyste potenciální posluchače přesvědčili, že mají navolit rozhlasovou nabídku na svém set top boxu. A museli byste ve svém vysílání nabídnout vysoce exkluzivní obsah, aby vás měli motivaci poslouchat.
Lze tedy vysílat bez regulace?
Je mnoho způsobů, jak dostat svůj program ve zvukové podobě k posluchači. Dominantním způsobem k poslechu rádia ale zatím zůstává terestrická platforma, a lze předpokládat, že se to hned tak nezmění. I proto tato platforma logicky zůstane nejvíce regulovaná, zejména pokud jde o možnosti vstupu nových subjektů na trh. Digitalizace českého éteru v nejbližších 15 letech sice může přinést jisté zvolnění pravidel, ale svobodným mořem pro vysílání bez regulace stejně jako vyjadřování jakýchkoliv názorů zůstane i v této oblasti internet.
Opět velmi hezký článek ma serveru radiotv.cz. Ano, je to tak. INTERNET opravdu, co se týče rozhlasového vysílání, zcela odrovnal DIGITAL VIDEO BRODCASTING a je jedno, zda SATELLITE nebo CABLE nebo TERRESTRIAL. Jen bych doplnil již zmíněné české rádiové portály AB RADIO a PLAY.CZ ještě o dva a to http://radio.lide.cz/ ale především o tento http://radio.ipip.cz/ .
Co se týče FM. Tak FM, nad INTERNETEM, zatím vítězí, pouze díky, své mobilitě. Ve chvíli, kdy bude INTERNET, mobilní na tolik, že bude možné netový stream, své oblíbené rozhlasové stanice přijímat v jedoucím automobilu, kdekoli v zemi. Tak končí i FM. Ještě bych připomněl, že existují mobilní digitální formy, rozhlasového vysílání, ale ty se v ČR, zatím, nikterak neujaly.
Je to DIGITAL RADIO MONDIALE
http://www.drm.org/ a také
a také ještě DIGITAL AUDIO BROADCASTING
http://cs.wikipedia.org/wiki/Digital_Audio_Broadcasting
A ještě bych doplnil, že na INTERNETU jsou zároveň dostupny, skoro všechny
české rohlasové stanice, které vysílají na FM. Mimo několika, velmi málo, z nich. Jen třeba RADIO CONTACT LIBEREC. Ti na INTERNETU nejsou a vysílají, jako jedni z mála, pouze na FM. Jinak je na INTERNETU, každý.
I takové stanice jako JIHLAVA nebo ORLÍK nebo DOBRÝ DEN. Snažil jsem se nyní rychle najít někoho, kdo tam ještě není a zjistil jsem, že i RADIO VALAŠKO, která tam nebylo, tam už také je http://www.radiovalassko.cz/index.php?st=online
Takže v podstatě nikoho, mimo RCL, už nenalézám, kdo by se INTERNETU, bál.
Lze si tedy přes INTERNET poslechnout zcela v pohodě rozhlasovou stanici i z opačného konce země. Víte, ještě o někom, V ČR, kdo provozuje rozhlasové vysílání a není ještě ani dnes, na INTERNETU ?
Osobně si myslím , DRM a DAB je naprostý nesmysl. Nejlepší by bylo mobilní internetové
přijímání. Určitě by se oplatilo za nějaký paušál brát z netu. Doufejme , že se technologie podaří co nejdříve vymyslet. Na doma je nejlepší internetové rádio přes wifi. Osobně si ho pustím kdekoli v domě a také na dvorku.
Já mobilní příjem praktikuji už delší dobu. Na mobilu mám několik oblíbených internetových rádií, které můžu zapnout kdykoliv a kdekoliv neboť i běžné GPRS připojení zvládne 64kbps stream. Potíž je jen u těch rádií, které nenabízejí nižší stream než 128kbps.
Já nevím jak mobil,ale nejde přidat stream s nižším bitrate?
Část rádií nabízí i nižší streamy ale někteří si myslí, že pod 128kbps už nemá cenu jít. Paradoxně, s rozšířováním mobilního připojení budou i nižší bitrates znovu žádané.
Dovolím si přispět velmi jednoduchým „rádiem“ na http://www.travell.cz/wmplayer.php?radio_idp=360
Internetová rádia jdou přes GPRS/EDGE špatně, mně se ještě na mobilu nebo na laptopu s tímto typem připojení ani jednou nepodařilo, aby nějaké hrálo déle než 3 minuty ;-)
Wi-Fi nebo ADSL je něco jiného, tam to fachčí dobře.
Mně to zas jde bez problémů, GPRS někdy hapruje, ale s EDGE to jde v pohodě. A poslech celkem běžně praktikuji i ve vlaku, byť tam to opravdu hapruje :-) Ale 32kbps zvládá relativně v pohodě.
Ještě doplním, že pro nízké datové toky to znamená použití streamu v AAC+ nebo v ogg kompresi, poslouchat 64kbps v MP3 je na permanentní zblbnutí.
Tak pokud posloucháš přes zesilovač, tak snad. I když zrovna naše rádia mají
jako jedni z mála takřka u všech rádií 128 a více. A na mluvené slovo stačí i 32.
navíc, pokud jde o náočnou hudbu, tak to jde kolem 300.
Mobilitou se, ale nemyslí, PŘENOSNOST, to není totéž ! Tedy ,,zapnout kdekoli a kdykoli“ … Kolik km/hod jede vlak ? Mobilitou myslím rychlost auta 130km/hod na dálnici z Prahy do Liberce, třeba… Tedy aby to šlo poslouchat v pohodě jako FM… Jinak se statickým příjmem tedy ADSL 2 a před tím ADSL naprostá spokojenost.
Ale ani u statického ISDN ani u běžného telefonního připojení se rádia poslouchat nedala, padalo to tak, co 15 min. Teprve až s ADSL to bylo OK. Jinak 32kbps v AAC+ se začíná objevovat docela často
http://www.play.cz/radio-beat
nebo
http://www.radiogothic.net/
nebo
http://www.play.cz/radio-1
nebo 48 v Ogg
http://www.rozhlas.cz/audio/vysilani/
atd. Ale jde o to aby to doopravdy nepadalo… Do kolika km/hod to snese…?
Jaké je pokrytí v ČR ? Atd. Atd. Konkrétně na NET od EDGE si lidi stěžují strašně moc, co jsem si všiml, tak v různých diskuzích, ohledně internetu… Jim, docela, dost, nemůžou přijít na jméno…
Oprava. Aha to jsem trochu pomotal,
já si popletl technologii
http://www.internetprovsechny.cz/tech.php?ts=EDGE&cid=111
kterou používá i Vodafone i O2 i T-Mobile
s tímto provozovatelem
http://www.ufon.cz/
Jinak osobně mobilní telefony moc nemusím. Raději používám k telefonování pevnou linku. Nic méně, díval jsem se do toho svého šmejdu a tam mi to nabízí v datových přenosech jen GPS a GPRS, čili EDGE to nemá. Za to, to má integrovaný FM tuner. Takže z toho rádia hrají normálně z FM. To kupodivu funguje docela dobře. Tedy chytí to jen místní vysílače a má to jen asi 10 předvoleb. Ale funguje to. Beat, Hey, ČRo 1, ČRo 2, ČRo 3, ČRo Česko, ČRo 5, to chytí a hraje to, z toho. Ale já myslím spíše, ne, na mobil. Ale když by bylo třeba místo autorádia, v autě, nějaká PDA, které by se připojovalo na net a šlo to z toho poslouchat, jak říkám, při úplně normální, jízdě po dálnici, po městě atd. Nevím jestli by na tohle, ta technologie EDGE, šla použít ? Tedy do kolika to funguje km ? Jaké je pokrytí ???Nebo zda bude něco lepšího ??? Tedy opravdu plně mobilní internet ? Použitelný normálně v autě… I když by třeba jen nějaký mini noťas ležel na palubní desce… Protože, přece nežli se začala vyrábět a prodávat autorádia, tak se také jezdilo normálně s přenosnými tranzistoráčky, na baterky, co byly v nějaké přehrádce na palubce nebo tak nějak podobně a fungovalo to taky a dobře. Hrálo to…
Ten článek z toho prvního odkazu je starej, EDGE je dnes už prakticky všude. Jen potřebuje silnější signál než GPRS.
Moje zkušenosti:
GPRS – telefon SE660i – prakticky stálá rychlost 75-80kbps.
EDGE – telefony N6233 a N95 – u obou kolísá 100-205kbps, čím dál od BTS tím hůř. Za jízdy to blbne.
UMTS (WCDMA) – telefon N6233 – stále 300-340kbps.
Takže pro internetová rádia by stačilo i GPRS, ale připojení není stabilní pro stálý datový přenos.
Tak jestli to vypadne v každé třetí písničce, tak jako padalo vytáčené připojení na pevné lince, tak to je zatím o ničem. Ovšem pokud by to bylo stabilní jako ADSL, tak by to bylo už v pohodě. A to tedy může být něco stabilního, dříve nežli se nadějeme. Tedy dříve nežli bude rok 2025 a začnou tady blbnout s DAB+. Takže potom takové stabilní mobilní připojení by DAB+ předhonilo a bylo by, pro to ideální, ale muselo by to být prostě stejně stabilní, jako je ADSL. Z něj to prostě chodí skvěle. Pokud by to takhle chodilo i mobilně, je po starostech. Ale jestli mobilní padá, je to jen taková sranda o ničem. Tedy zatím.
Nedávno jsem někde četl, že už se u nás prodávají autonavigace, co mají integrovaný tuner DVB-T, takže, když člověk třeba čeká na manželku před obchodem, nežli, nakoupí, může z toho klidně poslouchat Wave nebo Leonardo. Ale DVB-T funguje asi do rychlosti 16km/hod. Takže to by chtělo aby součástí takové autonavigace bylo něco, co by se připojilo na net a šlo z toho třeba Wave nebo Radio 1, tam kde nemá vysílač nebo třeba i Beat, tam kde nemá vysílač nebo třeba Country rádio, tam, kde nemá vysílač, poslouchat normálně, za normální jízdy, ne jenom, když to auto, není v pohybu.