Průkopnické soukromé stanice IV. – Rádio 1

Již tři česká průkopnická rádia jsme si v našem cyklu představili. Zatímco na západě se čekalo na oficiální povolení, na jihu Čech se rozjelo vysílání již dříve na černo.
Všechno to ale mohlo začít jen na jediném místě – kde jinde, než v naší více jak milionové metropoli… Dnes vám představím průkopníka, kterému tento titul náleží skutečně po právu. První nezávislé rozhlasové vysílání se rozletělo éterem nad Prahu již na podzim roku 1990.

Tehdy se totiž na pražské Letné konala v areálu bývalého Stalinova pomníku výstava Totalitní zóna. Porevoluční nadšená euforie vyústila v seskupení týmu lidí, kteří se chtěli se svými názory podělit s ostatními.

A odkud jinud začít vysílat, než právě z jednoho za symbolů odeznělé doby – z ponurých podzemních prostorů letenského Stalinova pomníku…

„Vysílání tehdy ještě pirátské rozhlasové stanice Stalin vzbudilo mimořádný ohlas, bylo ovšem po několika dnech úředně zastaveno. Petici za znovuobnovení vysílání a proti monopolu státního rozhlasu a televize podepsalo na 30 000 lidí. Na začátku roku 1991 bylo zařízení vráceno a Radio 1 se tak stalo první soukromou nezávislou rozhlasovou stanicí v této republice.“

Uvádí rádio na svém webu k 15. výročí zahájení vysílání www.radio1.cz/narozeniny/historie

Rádio 1 je od samého počátku tak trochu „jinou“ stanicí. Nemá vyhraněné hudební hranice. Je nesmírně otevřené všem hudebním žánrům. Za svůj vývoj pochopitelně změnu prodělalo – od převážně undergroundových a rokových záležitostí se posunulo do výrazně modernější elektroničtější podoby. „V průběhu let se vysílání přizpůsobovalo nastupujícím světovým hudebním trendům, ale pokaždé pouze na základě kvality a nikoli komerčních vlivů.„

Jak jsem už ale zmiňoval, není uzavřené snad žádnému stylu. Hraje stejně nové taneční pecky, jako rockovou legendu či „neznámou“ lokální folkovou kapelu, potvrzují to i webové stránky rádia: „Od roku 1990 prošlo Radio 1 hudebním vývojem od čistě rockových provopočátků po nástup anglické kytarové scény a začátek taneční hudby. Dnes tvoří hlavní součást programu různé formy taneční hudby a alternativní rock. Své stálé místo ve vysílání mají i menšinové hudební žánry – jazz, hard rock, reggae, world music, klasická hudba, hip hop. V programu Radia 1 nechybí ani komponované pořady a publicistické relace. Těžištěm vysílání ale zůstává kvalitní hudba provázená civilním projevem moderátorů…“

Jednou ze zvláštností je jistě také fakt, že Rádio 1 nepoužívá tzv. playlisty, tedy základní stavební prvek dnešních „kolovrátkových“ lokálek. Vše se řídí momentální náladou a rozpoložením moderátora ve studiu.

Další zvláštností je také fakt, že Rádio 1 od počátku až do současnosti vysílá jen z jediného vysílače na velmi dobře známé frekvenci 91,9. Jedinou měnou je snad jen výměna lokality vysílače z Petřína na stožár Strahovského stadionu a zvýšení výkonu na 5 kilowattů. Pro úplnost něco málo techniky: Naše vysílačka je od italské firmy R.V.R. Elettronica a jmenuje se TX 3000-S/V1 (FM vysílač 3000 W, MOSFET, vstup MPX, 27 HE rack, regulace výkonu 0 – 3000 W. Anténa, ze které vysíláme, je umístěna na jihozápadním stožáru umělého osvětlení Rošického stadionu na Strahově (to je ten stadion, kde bude jěště asi dlouho hrát Slavie…) ve vertikální poloze. Anténa je 47 metrů nad zemí, nadmořská výška stanoviště je 348 metrů nad mořem. Jedná se o čtyřpatrový systém Kathrein. „

Čas si ovšem žádá pokroky a ani Rádio 1 jim neušlo – najdete ho i na internetu a v kabelových rozvodech.

„Během patnácti let své oficiální existence se Radio 1 stalo významným kulturním fenoménem, zcela ojedinělým v celém středoevropském prostoru. Pro významné množství českých umělců je zdrojem inspirace a pro posluchače ne bezduchou kulisou, ale nevtíravým společníkem.“

Právě díky těmto faktorům je i v dnešní době Rádio 1 poněkud „stranou“. Stojí si na svém, posluchačům se nepodbízí, ten, kdo chce alternativu si ho jistě najde. Posluchačů sice není tolik jako u jiných žánrů ( cca 30 – 50 000), ale jsou vesměs věrní a rádio na ně působí příjemným dojmem solitérnosti oproti ostatním stanicím.

Buďme za něj rádi a přejme mu další nejméně jednu patnáctku…

A na závěr jeden bonbónek – chtěli by jste vidět, jak to dnes v sídle Rádia 1 v Londýnské ulici na Vinohradech vypadá? Není problém – na adrese: http://www.radio1.cz/mp3/15.narozeniny/virtualni_prohlidka/R1_Londynska_virtulani_prohlidka_2006.wmv se můžete podívat a věřte, že jinou takovou redakci nenajdete!!!

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .