Hodina pravdy na rádiu … ČRo Olomouc

ceskyrozhlasvelkyTento článek se určitě brzy dostane mezi ty nejčtenější. Vzrušuje mě už jen pomyšlení na část národa, která pracuje v Českém rozhlasu a klikne na tuto Hodinu pravdy. Po dlouhém váhání jsme se totiž s Hawkeyem rozhodli šťárnout právě do veřejnoprávní instituce, a věřte, že to nebude zrovna milé čtení.

ČRo Olomouc

Datum: 8.8. 2000

Čas: 7:12 – 8:12

Tento článek se určitě brzy dostane mezi ty nejčtenější. Vzrušuje mě už jen pomyšlení na část národa, která pracuje v Českém rozhlasu a klikne na tuto Hodinu pravdy. Po dlouhém váhání jsme se totiž s Hawkeyem rozhodli šťárnout právě do veřejnoprávní instituce, a věřte, že to nebude zrovna milé čtení.

MODERÁTOR

Šárka Chovancová. V kombinaci s neuvěřitelně se vlekoucí muzikou dokázala ze svého programu vykouzlit krásné ospalé víkendové ráno, i když bylo úterý. Má velmi příjemný konejšivý hlas s jedinou vadou (po poslechu tolika rádií si už začínám myslet, že nenormální jsem já): velmi důrazné Ž, Š a Č. Právě tohle mě ale na druhou stranu vždy spolehlivě vzbudilo. U Olomouckého rána jsem totiž chvílemi pochrupával. Navíc jsem se nedověděl, co je za den a kolikátého je. To mě naštvalo, protože tento problém řeším několikrát denně.

MUZIKA

Model, kdy jsem vypisoval všechny písničky, i když jsem se nemohl dopídit, co to je, opouštím. Proto vám jen řeknu, že takovou sadu ploužáků si nedovolí pustit ani DJ na dětském táboře plném zamilovaných párů. Navíc je všechno směrováno od 80tých let níž. Kombinace duetu Mike Oldfield & Bonnie Tyler (Silent), Věry Martinové (Malý dům nad skálou) a Evičky Pilarové (Tam za vodou v rákosí) mě definitivně uspalo. Vím že só Hanáce trošku pomalejší, ale tohleto by zabilo i vola.
Šok přišel po poooomaaaaloooouuuunkýýýýcccchhhh zprávách v 8:04. Najednou tam vystartoval Krtek od Buty a moje srdce se dralo krkem ven z těla. Ty, ty, jeden hudební redaktore!!!
Tím jsem chtěl říct, že hudba není nejhorší, ale na můj vkus po ránu velmi, ale velmi pomalá.

REDAKCE

Rozhlas je pověstný tím, že u něho – podobně jako u Českých drah – pracují stovky a stovky lidí. Proto mě překvapilo, že taková redakce, jakou Olomoucký rozhlas má, nedokáže postavit zpravodajské ráno. Myslel jsem si, že dostanu informační servis, abych po ránu odešel z domova informovaný. Teď ale vím, že se vidlička používá od 11. století (soutěž), a po ránu si mám dát kostku cukru abych byl svěžejší (o sladidlech sáhodlouze vyprávěla Dr. Hana Kabátová bez jakéhokoli vysvětlení proč).
V 7:30 ČrO Olomouc vysílal „krátké zprávy“. Tam bylo něco z regionu, ale nejvíc mě „dostal“ RONDEL. Taky byste chtěli vědět, co to je? Když jsem pozorně poslouchal, tak mezi řádky problesklo něco o kruhovém objezdu.
Pět minut po půl osmé přišla do studia Alena Vykydalová. Svému příjmení dostála a přesně tak naservírovala přehled tisku. Po písničce přišla znovu a se slovy „zaujaly nás dva články“ odhrkala nějaké nezajímavé informace. S pocitem ulehčení si šla zřejmě zapálit (pokud kouří).
V 8:00 se rozpovídala Václava Vařeková. To bylo šumlů… Že by se špatně vyspala? Jinak má hlas, který se dobře poslouchá, jen kdyby byla trošinku živější. A ten výběr zpráv…
Určitě bych nezačínal, že byly cvičné lety znovu povoleny. Na první místo bych dal spíš krupobití na severní Moravě, a hrozící záplavy v jižních Čechách. Pátá v pořadí byla zpráva o vypouštění sov pálených do volné přírody. Jana Zemková, která ji připravila, měla dostat minutového padáka. I kdybych jí odpustil to, jak příšerně mluví, nedovedu si představit, že mohl někdo do vysílání pustit odfláknutý a fušersky sestříhaný příspěvek. Sestříhaný tak, že skoky pozná i laik.
Sport s Tomášem Minarčíkem byla taky soda. Oproti Zemkové jsem se mu jen smál. Moderátorka ho navlékla do vtipného rozhovoru před sportovní rubrikou:
„Chtěla bych jít na fotbal, a pamatuji si, že dřív měly ženy vstup zadarmo…“ Minarčík: „é zřejmě ženy . é . už nejsou zvýhodněny . é . nevím to jistě . ale myslím si . é . zřejmě to bude 60 korun jako muži.“
Výsledek? Následující 4 minuty, kdy do mě tlačil sportovní přehled jsem mu nevěřil ani slovo. A ještě jedna věc: Před vysíláním se domluvte, jestli italští fotbalisté kopou za Udinese „Kalkio“ nebo „Kalčo“.

REKLAMA + OBAL

Reklama byla jen jedna – sponzor před dopravním zpravodajstvím. A obal? Tak to bych vám doporučoval slyšet. Hudební základy přišly, počítám, direktivně z Prahy, ale člověk, který měl na starosti slogany snad studoval v dobách budovatelů.
Tady jen dva příklady za všechny:

– „Český rozhlas Olomouc – rádio na dnešní den“

– „Český rozhlas Olomouc – rádio vašeho kraje“

ZÁVĚR

Nebýt jinglů, tak mám pocit, že jsem poslouchal hloupé a zbytečné komerční lokální rádio. NIC. TMA. Na to, kolik se do rozhlasu a jeho studií sype peněz je neuvěřitelná drzost, čím „rozhlasáci“ zatěžují vlny!!!

Podpora začínajících českých hudebníků? Kdeže …

Kvalitní regionální zpravodajství? Kdo by to dělal …

Vyvážené celostátní zprávy? Proč …

Informační ráno? K čemu …

Chce se mi plakat, když si uvědomím, co by šlo s týmem tolika lidí, technikou a zázemím vyrobit. To, co předvedl Český rozhlas Olomouc je důkazem, že jen zabírá místo v éteru, snaží se nesmyslně jakobykonkurovat komerčním stanicím, a nenasytně žere nemalou část našich daní.
Teď nešířím demagogii z pozice člověka, který v komerčním médiu pracuje, ale to co jsem slyšel je OPRAVDU SMUTNÉ! Český rozhlas Olomouc prostě nedělá, to co má.

Jak tedy u mě ČRo Olomouc dopadl? (1 je nejhorší a 5 je nejlepší)

  1. Moderování – 4
  2. Muzika – 2
  3. Redakce – 1
  4. Reklama a obal – 2

Celkové hodnocení: 2.25 bodu

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .