V nejbližších hodinách se v pražském éteru odehraje významná změna. Populární internetové Dance rádio vstupuje do terestrického vysílání a od úterní půlnoci nahradí dosavadní čistě pražské Rádio DJ na obou jeho frekvencích. V krátké době jde o druhé internetové rádio, kterému se podařilo proniknout do FM éteru.
Nedávno se to samé podařilo i Rádiu Samson, které získalo frekvenční síť ve standardním licenčním řízení. Dance rádio se několik let rovněž pokoušelo o terestrickou licenci, ale nakonec si pro své působení „propůjčí“ frekvence od jiného subjektu. Kromě kabelových rozvodů společností UPC a platformy O2TV tak bude tento projekt působit i na dvou nízkovýkonných vysílačích v Praze: 89.0 MHz – Vinohrady a 102.9 MHz – Jinonice.
Dance rádio po téměř pěti letech přechází na FM
Pro posluchače to bude změna více než citelná. Rádio DJ, které dosud působilo v pražském éteru a specializovalo se na menšinové posluchače, nahradí úspěšný projekt z internetu, který se soustředí na většinový taneční formát. Dance rádio začne dodávat svůj program, se kterým úspěšně oslovuje desítky tisíc posluchačů týdně na internetu, a stane se tak klasickým terestrickým rádiem. Licence ale bude i nadále patřit původní společnosti Max Loyd, kterou vlastní prezident skupiny Lagardere v České republice Michel Fleischmann společně se svou manželkou Kateřinou Lojdovou, a kterou až dosud využíval projekt Rádia DJ. Po společné dohodě obou stran budou subjekty spolupracovat na programové bázi ale nedochází k akvizici Dance rádia ze strany Lagardere.
Změna se odehraje skutečně v nejbližších hodinách
Myšlenka se zrodila v březnu
Myšlenka propojit internetové Dance rádio s terestrickými frekvencemi společnosti Max Loyd se zrodila ještě na jaře loňského roku kdy mediazastupitelství Regie Radio Music přibralo Dance rádio do svého portfolia. Tehdy šlo vůbec o první internetový a kabelový projekt, který se mohl spolehnout na zastoupení skupiny RRM. Později se obě strany začaly více sbližovat, a jelikož poslechovost terestrického Rádia DJ dlouhodobě nebyla uspokojivá, dohodly se obě strany na vzájemné spolupráci v programové oblasti.
K TÉMATU: Rádio DJ se s posluchači rozloučí v pondělí speciálem
Dance rádio se může opřít o posluchačskou základnu, která čítá několik desítek tisíc lidí na internetu, Lagardere zas může nabídnout úspěšné zobchodování těchto posluchačů. Dance rádio má navíc vybudovanou určitou znalost značky a po vstupu do éteru se dostane i do průzkumu poslechovosti Radioprojekt. Potenciál oslovit další posluchače tedy novému projektu nechybí, i to je důvod, proč se nakonec toto rádio objeví na pražském trhu místo Rádia DJ.
Některé pořady se stěhují, významné změny nenastanou
Programová stránka Dance rádia se po vstupu do FM éteru výrazně nezmění. Dosavadní posluchači Rádia DJ tak přijdou o většinu programových bloků a pořadů, na které jsou v éteru zvykli. Výjimkou jsou nasmlouvané relace z externího prostředí, které Dance rádio převzalo do svého programu. Jedná se především o osobnostní pořady – Fuck me I’m famous s David Guetta, Global by Carl Cox, Transitions by John Digweed nebo Fire it up by Eddie Haliwell.
PSALI JSME: Dance rádio od úterý na FM v Praze
I hudební formát obou střídajících rádií je výrazně odlišný byť se oba projekty soustřeďují na taneční muziku. Rádio DJ ale samo sebe definuje jako urban dance radio a dává výrazný prostor menšinovým žánrům a alternativní kultuře zatímco Dance rádio vychází vstříc většinovému posluchači, který se zajímá o taneční scénu. Kromě přesunu několika pořadů se ale celkový hudební formát výsledného produktu nebude přizpůsobovat a Dance rádio vstoupí do éteru se svým vlastním programem, který bude produkovat tým společnosti Czech Computer. Ta bude i nadále působit jako licencovaný provozovatel kabelového a internetového vysílání Dance rádia, v terestrickém vysílání bude figurovat jako servisní organizace přičemž licencovaným vysílatelem na obou frekvencích bude i nadále společnost Max Loyd.
Programové schéma Dance rádia, zdroj: www.danceradio.cz
Skupina Lagardere vydá prohlášení až dnes
Zajímavé na celé plánované změně je mlčení mediální skupiny Lagardere pod niž končící Rádio DJ spadá. Skupina sice vlastní v licencované společnosti Max Loyd jen třetinový podíl, nicméně její prezident Michel Fleischmann kontroluje zbývající podíly společně se svou manželkou a tuto společnost již před několika lety provozně integroval do portfolia Lagardere. Mluvčí Lagardere Radka Pilzová zatím ke změnám neposkytla žádné bližší informace, a začátkem roku komunikovala změny na Rádiu DJ v programové oblasti tak, že toto rádio mělo mít od 1. ledna nový vlastní program, a nic nenaznačovalo tak brzký konec. Zajímavý je rovněž fakt, že Rádio DJ neinformovalo posluchače ani prostřednictvím internetové stránky byť přímo ve vysílání se o konci projektu mluví.
Z HISTORIE: Rádio DJ se loučí… podruhé a naposled?
Jednání o partnerství Rádia DJ s internetovým nebo kabelovým broadcasterem se přitom odehrála ještě v průběhu loňského podzimu. Dnešní stav je tak výsledkem dlouhodobých snah obou stran o co nejefektivnější chod. Podle informací RadioTV byla možnost propůjčit frekvence Rádia DJ internetovému a kabelovému provozovateli aktuální již před několika lety ale nepodařilo se tehdy dosáhnout dohody se žádným z tehdejších vysílatelů.
Rádio DJ i tak nebude prvním médiem, kterému bude program dodávat internetový vysílatel. Provoz pražské Ethno rádia na frekvenci 90.7 Mhz zajišťuje společnost Miroslava Pýchy, který vlastní internetové Rádio Limonádový Joe a Rádio Sázava. Sám Pýcha prostřednictvím svých společností do konce roku 2001 provozoval i klasické FM vysílání v Praze a dlouhodobě usiluje o terestrickou licenci ve středních Čechách, kde se soudí o kmitočet 89.3 MHz v oblasti Benešovska.
Drobná korekce: 89,0 MHz běží z telekomunikační věže TO2 na Žižkově, tzv. ÚTB.
http://home.tiscali.cz/oviradio/
Co se dá dělat, holt, v něčem se DJ kryje/kryl s Expresem, tak aspoň částečná náhrada bude…
už se objevilo oficiální info
http://www.ceskamedia.cz/article.html?id=317345
http://www.danceradio.cz/art_doc-BE0CACC2C2AC4533C12576A8003B8EC0.html
A je to tady. Dance rádio právě vlítlo do pražskýho éteru. Do půlnoci hrálo Radio DJ. Jelo svoje normální vysílání bez známky změny, která má nastat. Pak nastalo krátký odpočítávání do půlnoci. Poté se ozval jingl Dance rádia, i s frekvencemi 89 a 102,9 FM. Rozjela se 1. píseň Dance rádia a jede dál. Dá se říct, že předěl proběhl velmi hladce. Posluchač, co by to poslouchal jen kulisově, by si změny pomalu ani nevšiml.
Dovolím si oponovat, že by si posluchač nic nevšiml. První song In-Grid, po deseti minutách Scooter. Myslím že kdo kdy poslouchal Radio DJ musel být po půlnoci vzteky bez sebe :-)
jojo potvruju, poslouchám DR přes net a žádné změny jsem si ani nevšiml…. :-)
Naladil jsem na 102,9 a měl jsem dojem jakobych se přenesl do vysílání Zlaté Prahy z roku 1996 – 1998. Jingly, rubriky, vtípky… Seriál se skřítky. Kopie Jájy a Páji z nejúspějšnějších let Zlaté Prahy. Má tahle konzerva rádia pro mladé 90tých let na úspěch? Můj názor je, že na internetu ano, v fm ne. S hudbou je to to samé.
Pleteš svoje dojmy s pojmy, btw „hrajeme to nejnovější“ v éteru už je..
Naprostej souhlas. V práci jsem dnes poslouchal, ale fakt, taky mi to děsně připomínalo Zlatou Prahu…bodejť, viz. např. Luboš Novák, kterej je odtamtud. Ta ranní show se vůbec nedala poslouchat, kecy pro puberťáky a navíc ty laciný jingly…
To nejnovější už v éteru je. S tím souhlasím. Ale zároveň vím, že hudba žije dál. I lidé. A tak jsem přesvědčený, že Dance rádio bude muset pokud bude chtít obstát cestou evoluce. Protože nevím kolik je na světě těch, kteří se slzou v ku vzpomínají na rádia 90tých let. Zlatou Prahu. Ti lidé také trochu zestárly. A věřím, že je potřeba v rámci hudebního žánru inovovat program. Obal, programové prvky… Jen z nostalgie se žít nedá. Toť můj názor. I Blaník, který žije jen z nostalgie inovuje průběžně svůj program o nové rubriky a programové tipy. A je to živý organismus. Ne konzerva. Netvrdím, že musí hrát Dance rádio to nejnovější, ale že by se mělo vyvíjet. Protože pustit rádi a mít pocit, že je rok 1998 může být fajn pár měsíců, ale rádio potřebuej být živý organismus, ne jen konzerva.
Vy rádoby kritici – co víte o Dance Radiu? Dance Radio není ani zdaleka *jen* o hudbě 90. let! Ano, mají „devadesátkové“ speciály, ale mají také spoustu jiných speciálů, v „běžném vysílání“ jsou namíchané hity od 90. let po současnost. Dance Radio není žádná zombie…
DR poslouchám od samého začátku (od 1/7/2005). Nikdy jsem neměl pocit že by se nevyvíjelo. Naopak jsem měl často pocit, že vylepšování programu je věnována větší pozornost než dostat to rádio k víc lidem.
Mýlíš se, opravdu hrajou i novinky, zkus naladit třeba Kiss 98 a nepochopíš, jak se změnilo, to je blíž Zlatý Praze :)) Ale Dance rádio jí hrozně připomíná. :)
Tak Dance Radio hraje většinou současnou muzikum takže v tohle problém neni. A z hlediska programu i obalu se vyvíjí pořád. Za těch 4 a půl roku stačilo už zrušit docela dost pořadů (Numark Dance Conference, FT40…) i vyměnit dost lidí. Bohužel ne každá inovace musí být vždy k lepšímu. Třeba teď je sice hodně pořadů, ale drtivá většina z nich se zaměřuje pouze na jeden styl-trance. Naopak Basslickerovy sety přesunuli na jedenáctou a Deep Mix zřejmě zrušili úplně. Ta přetrancovanost je secsakra vidět i v DLC. A navíc s tim pokusem o humor bych řek že to taky trochu přeháněj (kanonáda). Přes všechny nedostatky se ale o budoucnost Dance Radia nebojim. Jedině pokud by se do toho začali vrtat Lagárdi nebo to přepískli s reklamou.
První reakce: Dance Radio v éteru! Bomba!!!
Druhá reakce: No, ehm…
Lagardere zřejmě mění názory. Bohužel v nevhodnou dobu. Napřed úplně zničí Bonton – a teď tohle… Dovedete si to představit, že by to bylo o 3 roky dříve a Dance Radio se rozjelo na všech frekvencích Bontonu? To by bylo něco! :-)
Ale i tak, zase máme těm Pražákům co závidět. Já Prahou obvykle jen projíždím – z D5 přes Barrandov a Jižní spojku na D1 a naopak. Tak jsem zvědav, jak to půjde v autě… :-)
To se neboj, 89,0 a 102,9 jedou docela dobře i za Prahou (D1, sjezd na Jesenici) až skoro k Berounu.