Přesně před měsícem začalo v Bratislavě vysílat první rádio, které se profiluje ve stylu classic rock. Bratislavské Rádio Aligator vzniklo přerodem z lokálního Rádia Metropola. To se dlouhé měsíce potýkalo s provozními problémy a vysílalo v nouzovém režimu. Na trh vstupuje i regionálně zaměřené Rádio Rock. Přinášíme vám přehled všech dosavadních projektů, které koketovaly s rockovou hudbou. Které stanice byly opravdu rockové a které si na rock jen hrály?
Rock FM – rádio, které „rock“ téměř nehrálo
Všechno se to začalo již v ro(c)ku 1991, kdy na trh vstoupilo Rock FM rádio, které začalo vysílat na celoplošné frekvenční síti přidělené veřejnoprávní rozhlasu. Šlo o zvláštní aktivitu instituce veřejné služby a soukromé společnosti, kterou posléze plně provozoval Slovenský rozhlas. Ačkoliv toto rádio mělo v názvu slovíčko „rock“, ve skutečnosti jej téměř vůbec nehrálo. Místo rocku se z vysílání ozývaly skladby různých žánrů a Rock FM se výrazně přibližovalo nově vznikajícím komerčním stanicím na slovenském trhu, přičemž ale mělo k dispozici neporovnatelně vyšší rozpočet a zázemí velké mediální instituce.
Rock se z tohoto rádia neozval ani později, když už se okruh musel výrazněji profilovat. Ve snaze neztratit posluchače se stanice přikláněla k různorodému mainstreamu, zlom přišel až v roce 2004, kdy padlo rozhodnutí soustředit se především na alternativního posluchače v duchu média veřejné služby. Čtvrtý okruh Slovenského rozhlasu tak vypustil ze svého názvu nic neznamenající slovíčko Rock a začal se identifikovat pouze jako Rádio_FM. Cílem bylo zdůraznit univerzálnost programu, který se orientuje na náročnějšího posluchače a podporuje zajímavé žánry (Pop_FM, Dance_FM, Etno_, NuJazz_FM, atp.)
Současná podoba Rádia_FM rock nevylučuje ale ani nezdůrazňuje.
Rádio Rebeca – rockový experiment
Druhým pokusem o rockově laděnou stanici bylo spuštění regionálně zaměřeného Rádia Rebeca v regionu severního Slovenska. Rádio nejprve působilo v Martině, později se rozšířilo na střední a severovýchodní Slovensko a svým signálem pokrývalo třetinu obyvatelstva. V období 90. let se podobně jako ostatní stanice nebálo experimentovat a do éteru přinášelo skutečně tvrdou muziku kombinovanou s mainstreamovým popem. Z dnešního pohledu vražedná kombinace se tehdy ujala a stanice si postupně získala až 90 tisíc posluchačů denně a téměř 150 tisíc týdně. Rockové zaměření přitom nebylo náhodné, vycházelo z potřeb vedení stanice. Rebecu totiž spoluvlastnil hudebník Dušan Antalík, člen rockové skupiny TEAM, který vytvořil i na tu dobu velice progresivní zvukovou grafiku stanice.
Po několika letech úspěchů se Rádio Rebeca začlenilo do vznikající sítě oldies rádií, které vysílaly pod značkou B1, a rockový formát opustilo, aby se k němu za několik let na krátký čas vrátilo. Původní popularitu ale nezískalo, a nakonec se stalo součástí nově budovaného „sladkého formátu“ Jemné melódie.
Rádio Okey – „pop-rock, to môžem…„
Po těchto pokusech přišel na trh nový formát celoplošného Rádia Okey. To se stalo součástí české pobočky mediální skupiny Lagardere. Skupina, která má ve svém portfoliu různorodé české stanice Evropa 2, Frekvence 1 nebo Dance rádio, přenesla na Slovensko formát pop-rockového Rádia Bonton z Prahy a středních Čech. Pro Slováky to byla naděj, že necelých 20 let po revoluci dostanou první rádio s příklonem k rocku. Nestalo se tak. Rádio Okey hrálo převážně pop, a do rockového rybníku sáhlo jen ojediněle. Nepodařilo se vytvořit celoplošně zaměřený rockový formát, který by oslovoval posluchačské masy, a tak rockový žánr byl jen součástí imidžu stanice, ale výrazně se ve vysílání neprojevoval.
Rock Jam Rádio uspělo jen na internetu
Dalším produktem nejen pro slovenský trh je internetové Rock Jam Rádio, které provozuje společnost Intersonic. To se několikrát ucházelo o vysílací licenci na Slovensku i v České republice, obě vysílací rady ale neshledaly jeho projekt jako dostatečně přínosný. Je to paradox právě ve vztahu k slovenskému trhu, kde se rockové stanice v minulosti nijak významně neetablovaly. Rock Jam Rádio tak po několika neúspěšných licenčních řízeních zůstalo pouze na internetu, kde působí dodnes, byť v omezenější podobě. Z původních dvou jazykových mutací zůstala jedna. Provozovatel ale rozšířil žánrový záběr projektu a přidal několik dalších streamů, kterými doplnil svou nabídku. V současnosti se pokouší nabízet svou službu pod značkou Tvoje rádio.
Původní hlavička webu Rock Jam rádia
Rádio Aligator – první skutečné rockové rádio?
Jistým paradoxem v prostředí slovenského trhu je spuštění Rádia Aligator. To začalo vysílat přesně před měsícem, na počátku května, a profiluje se jako „první classic rockové rádio na Slovensku“. Jeho vznik je paradoxní z toho důvodu, že neprošlo standardním licenčním řízením, ale přeformátovalo se z lokálního Rádia Metropola, které vysílá na jedné frekvenci v Bratislavě. O tuto frekvenci se přitom ucházelo ve výběrovém řízení právě výše zmiňované Rock Jam Rádio, kterému Rada pro vysílání nedala důvěru, kromě jiného i kvůli rockovému formátu, jež nemá na Slovensku tradici.
Z formátového hlediska se ale ani v případě Rádia Aligator nejedná o classic-rockovou stanici. Ve vysílání dominuje lehčí rock s příklonem k popu. Ve srovnání s jinými stanicemi jsou ale slyšet určité odlišnosti. Playlist je různorodý od Tiny Turner až po Led Zeppelin, rockový formát dotvářejí i některé specializované pořady. Po marketingové stránce zatím stanice zaostává. Má k dispozici pouze skupinu na Facebooku, webová stránka je jen ve výstavbě.
Rock rádio – nová značka na slovenském trhu
Jako poslední vstupuje na slovenský trh ještě jedna značka spojena s rockovým formátem. V nejbližších měsících zahájí vysílání Rádio Rock v lokalitách Banská Bystrica a Topoľčany. Nepůjde však o import české rodiny Rock rádií z portfolia skupiny Media Bohemia, nýbrž o úplně nový projekt, za kterým stojí slovenský podnikatel Peter Darnady. Ten je neoficiálně spojován s mediální skupinou, která provozuje regionálně zaměřenou rodinu stanic pod názvem Rádio One. Nová rocková stanice by tak mohla být přírůstkem do portfolia této skupiny, která se podílela na koordinaci frekvencí v obou lokalitách, kde nové rádio odstartuje. Postupně se plánuje rozšířit do dalších slovenských měst.
Zda bude Rock Rádio žánrově čistější než jeho předchůdci nebo konkurenti, to zatím lze jen odhadovat. Rock má množství příbuzných žánrů a skalní příznivci této hudby budou vždy polemizovat nad tím, zda je některé rádio dostatečně rockové, nebo zda jde jen o pokus přiblížit se kýženému publiku. Ve světe rozhlasového marketingu zároveň platí, že není důležité, jakou hudbu ve skutečnosti hrajete, ale především to, jak onu hudbu prezentujete posluchačům. I když se tedy některé rádio může tvářit jako classic rockové, neznamená to, že bude hrát podobně jako známé české Rádio Beat. A rovněž to neznamená, že může dosáhnout podobných úspěchů.
Článek bych ještě doplnil o rádio TOUR na 93,2 FM v Popradě, které hrálo celkem ráznou rockovou muziku. Akorát netuším, zda toto rádio vysílá ještě dnes.
Už jsem naposlouchal desítky hodin Aligátora. A není špatné. Doporučuji , i když
i tam je občas pouštěč mimo mísu , ale to je v každém rockovém. Navíc hrají víc
než moc hudby a kecání nechávají asi posluchačům. Když mě kdysi na můj příspěvek
o tom ,že rock Slovensko potřebuje , tak mozky vypláchnuté Funkem a Rádiem FM ,mě
kamenovali. Tupci.