Rádio Čas Dyje vysílalo na vlnách Dálnice. Hodiny nebo týdny?

radio-cas-dyje-651

Dopravní Rádio Dálnice, kterému patří jihlavská frekvence 99,4 MHz, na ní nějaký čas nevysílalo. Potenciální posluchači zde mohli naladit Radio Čas Dyje, které rovněž provozuje mediální dům podnikatele Radima Pařízka. Ten tvrdí, že se jednalo o technický problém trvající pouze několik hodin. Podle našich informací ale trval tento stav minimálně několik týdnů. Sporné vysílání zaregistrovala i RRTV.

Vysílání monitorovaly obě relevantní regulační instituce. Rádio Dálnice se z jihlavského vysílače odmlčelo, na frekvenci 99,4 MHz se donedávna ozývalo vysílání sesterské stanice Radio Čas Dyje. Rádio Dálnice tím porušilo platnou licenci a k ní vázané podmínky. Provozovatel stanice se za chybu omluvil.

Situace s Rádiem Dálnice byla prý jen omyl

Společnost Route radio, která vlastní vysílací licenci k projektu Rádia Dálnice, dosud i přes vlastnictví několika desítek kmitočtů provozuje jediný – Jihlava Pávov na 112. kilometru dálnice D1. Vysílač s vyzářeným výkonem 800 W vysílal v omezené míře program Rádia Dálnice. V předminulém týdnu ale překvapivě vystřídalo „klasický program“ převzaté vysílání Radia Čas Dyje z Hodonína, které provozuje stejný mediální dům. Rádio Dálnice aktuálně mezi Prahou a Jihlavou zapnulo ještě další dva vysílače, ty ovšem dlouhou dobu žádný zvuk nevysílají.

Program Radia Čas Dyje se podle podnikatele Radima Pařízka dostal na frekvenci 99,4 MHz omylem. „Distribuce našeho signálu je složitější. Stala se chybička na několik hodin, ale v tuto chvíli už je to napraveno,“ uvedl pro server DigiZone.cz Pařízek s tím, že společnost Route Radio, která je držitelem licence pro Rádio Dálnice si pochopitelně nemůže dovolit šířit na jihlavské frekvenci jiný program.

radiotv_face_n05

Čas Dyje vysílal na vlnách Dálnice minimálně 14 dní

Podle informací RadioTV je ale celý problém ještě složitější. Sporné vysílání na jihlavské frekvenci netrvalo několik hodin, šlo minimálně o několik týdnů. Redakci RadioTV.cz o tom informovali někteří čtenáři. Informace se objevila i na diskusních fórech jiných webů. Po dobu zhruba jednoho týdne monitorovali toto vysílání i regulační úřady, Český telekomunikační úřad a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a to na základě podnětu posluchače.

RRTV podala oficiální vyjádření v tiskové zprávě: „Rada zahajuje se společností Route Radio, s.r.o., program Rádio Dálnice (…) správní řízení z moci úřední pro možné porušení zákona č. 231/2001 Sb., spočívající v nedodržení územního rozsahu vysílání a souboru technických parametrů, neplnění licenčních podmínek a nedodržení základní programové specifikace, kterých se dopustil tím, že prostřednictvím souboru technických parametrů Jihlava – Pávov 99,4 MHz / 0,8 kW šířil vysílání programu Radia Čas Dyje.“ Provozovatel dostal na nápravu 10 dnů ode dne doručení tohoto usnesení.

Rada zahájila licenční řízení také s provozovatelem Radia Čas Dyje, společností Radiospol, kterou stoprocentně vlastní Radim Pařízek. Ten prý pracuje se svým týmem na rozšíření Rádia Dálnice do dalších lokalit, soudní tahanice aktuálně řeší právník Tomáš Sokol.

radio-dalnice-10

Všechny spory chce Pařízek vyřešit do konce roku

Dálniční rádio zahájilo vysílání v dubnu před dvěma lety. Některé frekvence jsou ale dodnes předmětem sporů. Rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o přidělení 23 kmitočtů napadl například provozovatel Rádio Bonton. RRTV souhlasila s návrhem vyjádření k žalobě společnosti LONDA, která provozuje stanice Impuls a RockZone. V těchto případech se jedná o tom, zda Rádio Dálnice může využívat nabyté frekvence. Zároveň Rada přerušila s provozovatelem Rádia Dálnice řízení o další změně souboru technických parametrů. Mezitím Rádio Dálnice uspělo v řadě licenčních řízení a své kmitočty pomalu získává zpět.

Specializované dopravní rádio s vícejazyčným zpravodajstvím se ve svých licenčních podmínkách zavazuje, že do vysílání zařadí minimálně 4 dopravní vstupy. Letos v dubnu Radim Pařízek získal pražskou frekvenci v Chodově (107,9 MHz), výkon vysílače by měl být ale pouhých 50 wattů. Provozovatel sice disponuje více než třemi desítkami kmitočtů, řada z nich je ale stále v řízení. Podnikatel Radim Pařízek by rád vyřešil všechny spory do konce letošního roku a spustil řádné vysílání. Nyní nemá podle něj smysl spouštět vysílání jen na některých frekvencích.

Autor článku:

Komentáře (1)

  1. Ivo Rottenberg

    Jediný omyl je celá RadaRTV. Pařízek s nimi hraje zajímavou hru. Na kolik ho přišlo „blokování“ kmitočtů pro přidělení jiným uchazečům tím, že je dostal sám a nevysílá na nich? A o složitosti distribuce signálu ať vykládá holubům.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .