Psal se čtvrtek 30. září 1999. Bratislavské alternativní Rádio Ragtime vysílalo poslední den. Nový majitel se totiž rozhodl změnit značku i hudební formát, což značná část posluchačů nesla nelibě. A šlo vůbec o první rebranding v historii rozhlasového vysílání na Slovensku. Od 1. října začalo vysílat Rádio B1, a na Ragtime zůstaly jen vzpomínky.
Šest let výjimečné atmosféry
Rádio Ragtime vysílalo jen něco přes šest let, ale za tu krátkou dobu si získalo zajímavou pověst napříč celým Slovenskem. Šlo o formátový protějšek pražského Radia 1, kterému se podařilo dostat pod křídla silného investora a vysílá dodnes. Rádio Ragtime fungovalo v prostorách budovy bratislavské Katedry žurnalistiky, se kterou původně i úzce spolupracovalo. Postupně se vyprofilovalo jako jediná stanice propagující menšinovou hudbu a kulturu.
Vysílání se začalo 1. května 1993 na bratislavské frekvenci 100.3 MHz z Horského parku. Stanice zprvu pokrývala jen Bratislavu a její blízké okolí, později se ale stanice dostala k mnohem lukrativnější frekvenci 106.6 MHz, která ze stanoviště Kamzík pokrývala významnou část západního Slovenska. Důraz na menšinového posluchače byl sice v podmínkách regionálního soukromého vysílání značně riskantní, nicméně rádio dokázalo i za pomoci grantů vydržet v éteru několik let.
Časté změny formátu
Zlom přišel až v roce 1999, kdy do zadlužené společnosti vstoupil nový investor, který měl záměr změnit hudební formát. Rádio Ragtime se tak v průběhu první říjnové noci změnilo v Rádio B1, které zpočátku částečně kopírovalo hudební speciály, ale celkový formát posunulo blíže k mainstreamu. Jenže nový formát trval jen pouhé tři měsíce. Rádio B1 znovu změnilo majitele a znovu se přeformátovalo, na oldies. Dnes to samé rádio vysílá pod novým názvem a s novou licencí jako Rádio Jemné Melódie.
Kampaň Rádia Ragtime, zdroj: Facebook
Z neznámých moderátorů se staly osobnosti
Vraťme se ale k Rádiu Ragtime. To nebylo jen o hudbě, nýbrž o tehdejší atmosféře a lidech, kteří jej tvořili. Moderátoři se rekrutovali z internátních rozhlasových studií a postupně se z nich stali osobnosti, které významně ovlivnili další podobu slovenského mediálního trhu. Jeden z nejznámějších moderátorů Rádia Ragtime Daniel Baláž se stal dlouholetým hlasem veřejnoprávního Rádia Rock FM a dnešního Rádia_FM. Hudební dramaturg Ivan Antala v roce 2000 přešel do Rádia Expres, kde se podílel na jeho raketovém růstu a dnes zodpovídá za celkový program. Několik hlasů zakotvilo i ve Funradiu a dalších stanicích.
Hudební formát byl různorodý, ale dal by se charakterizovat jako směsice britpopu a jiných žánrů, které nebyly příliš zastoupeny v jiných soukromých rádiích. Po ukončení vysílání pokračovala alternativní hudba v několika blocích veřejnoprávního okruhu Rock FM Rádio, které se později přetransformovalo na Rádio_FM a zaměřilo na celodenní alternativu.
Alternativa se do éteru vrátila jinak
Po pěti letech následovaly další pokusy o návrat alternativní scény do soukromého vysílání, leč neúspěšně. Rádio Ragtime mělo mít následovníka v bratislavském Groove rádiu. Slovenská mediální rada ale tehdy podpořila projekt česko-slovenského Rádia Hey. Formátová alternativa se ale nakonec přece jen v éteru objevila, byť nešlo o úspěch v licenčním řízení ale o standardní změnu formátu již existujících stanic. Bratislavské Radio Metropola se změnilo v classic rockové Rádio Alligator, jiné rádio z metropole se začalo orientovat na taneční scénu.
Pokud máte zájem prožít atmosféru tehdejšího Rádia Ragtime i dnes, můžete zajít na jednu z pravidelných Ragtime Parties, které se konají v Bratislavě minimálně dvakrát ročně. Nejbližší party se uskuteční už tuto sobotu 2. října ve 22.00 hodin v bratislavském SubClubu.
Zneznámých moderátorů se stalY osobnosti, nikoliv stalI, pěkně prosím…
Taková nehorázná hrubka (shoda podmětu s přísudkem se učí ve čtvrté třídě základní školy), a navíc v červeně zbarveném nadpisu… Copak nemáte v redakci někoho jako editora???
Na to, ze je pre autora clanku cestina sekundarnym jazykom, je ta hrubka akceptovatelna :)
K tym info o Radiu Ragtime dodam este to, ze zacinali spolu na jednej frekvencii 100,3 s univerzitnym Radiom Zona a delili sa o program nasledovne: Radio Zona 6.00-12.00 a Ragtime 12.00-24.00, casom sa vysielanie rozsirilo na Radio Zona 6.00-15.00 a Ragtime 15.00-3.00. Neskor uz tuto frekvenciu ovladlo Radio Ragtime na 24 hodin denne. Okrem nekomercnej hudby vysielalo i kratsie literarne utvary, takze dieru v slovenskom eteri vyplnalo i hovorenym slovom. Donedavna fungovala i jeho adresa http://www.ragtime.sk a jeho niekdajsi program mam zoskenovany na tomto linku: http://www.hemendex.sk/schemy.htm
JJirka: Děkuji vám za připomínku a omlouvám se. I když píšu česky poměrně často, nemám ještě natolik vyvinutý „radar“ na hrubky, a někdy mi to ujede.
Hemendex: Tebe vďaka za podporu, aj za doplnenie článku :-)