GLOSA – První úvahy generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana o novém směřování mi přišly veskrze pozitivní. Nová stanice pro mladé ve věku 20-40 let na bázi Radiožurnálu ale bere za své. Sloučení regionů se mi nelíbilo, měly však nastoupit na místo Dvojky ČRo a mít odpojované vysílání. Dvojka ale zůstane nejspíše zachována v dnešní podobě a regiony vytvoří další okruh. Problémy dláždí cestu stanici mluveného slova.
Peter Duhan při svém zvolení oznámil, jaké plány má do budoucnosti. Měl dvě varianty, které jsme pracovně označili odpovídajícími pojmy – „evoluční” a „revoluční”. Bohužel to vypadá na tu první. O čem je řeč? Účastníci březnové programové konference Českého rozhlasu se shodli, že spektrum navrhovaných konceptů se zúží na dva. Osobně jsem fandil velkým změnám. Model měl být postaven na plnoformátové stanici, zpravodajském programu (základem tohoto programu má být ČRo 6, Rádio Česko a ČRo Leonardo) a konečně třetí stanici kulturní (ČRo 3 obohacena o vzdělávací pořady). Portfolio měla doplnit stanice pro mladé a síť regionálních stanic získat koordinovanější obsah. Zcela zrušen by byl okruh ČRo 2 – Praha, jeho obsah se měl rozpustit do regionů a nových stanic.
Z ARCHIVU: Jakou cestou se má Český rozhlas dát? Cestou revoluce nebo evoluce?
Ovšem aktuálně to podle vyjádření čelních představitelů Českého rozhlasu vypadá na lehkou evoluci, stávající tři celoplošné stanice (Radiožurnál, Dvojka, Vltava) zůstanou zachovány s tím, že se jasněji definuje programová náplň ČRo Dvojky. Trio doplní stanice mluveného slova a stanice pro mladé (DVB-T + internet).
Stanice pro mladé na bázi Radiožurnálu je nereálná
Peter Duhan mluvil o nové stanici cílící na posluchače ve věku 20-40 let postavené na bázi dnešního Radiožurnálu. Velmi sympatický počin se patrně nesetkal při širší diskuzi s pochopením. Obavy jsou jasné, nejposlouchanější stanice by ztratila postavení. Ale dnes se o stanici pro mladé vůbec nemluví, snad to neskončí jen na papíře či v elektronických řádcích internetu. Wave je dobrá alternativa, je ale příliš úzce zaměřena.
Mrzí mě, že část mluveného slova na Radiožurnálu ubude, proběhne dynamizace vysílání a zvýší se podíl české hudby – takové jsou některé z představ, které aktuálně zaznívají. Abych nebyl jenom negativní, musím uznat, že hudba na Radiožurnálu se v poslední době výrazně zlepšuje, skoro ji nepoznávám, i když přesvědčit posluchače o této pravdě bude určitě obtížné. Snad Petr Král vytrvá a dovede stanici ke zdárnému životu.
PSALI JSME: Co může nabídnout Český rozhlas na stanici mluveného slova?
„Druhým okruhem bude stávající Dvojka (ČRo 2 – Praha – pozn.red.), což je stanice spíš zábavního a částečně vzdělávacího charakteru. Bude mít dál stejný profil, i v jejím případě zřejmě zvýšíme podíl hudby, což stejně jako u Radiožurnálu souvisí se vznikem nové stanice mluveného slova. U Dvojky chceme posilovat prvky kultivované zábavy, která se vytratila,“ řekl v rozhovoru pro server Mediaguru.cz Peter Duhan. Myslím, že spojení Dvojky s regiony a podílení se na jednotném obsahu by bylo mnohem lepší, jelikož se v současné době výrazně překrývají. Pracovní pátý okruh – regionální síť by zde byla ideální. Jenže dva okruhy s podobným obsahem nemají smysl.
Stanice mluveného slova nemá na růžích ustláno
Čtvrtý okruh bude kýženou stanicí mluveného slova, vznikne integrací okruhů Leonardo, Česko a ČRo 6. Na konceptu se pracuje, nicméně programové schéma se momentálně nevyvíjí a je pozastaveno. Čekalo se, jak naloží se žádostí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Na jejím konceptu pracujeme, protože nepůjde jen o pouhé sloučení tří stanic. Měla by nabízet i nové formáty tak, aby mohla zaujmout nejen stávající publikum, ale i publikum nové. Stanice mluveného slova patří k veřejnoprávní kultuře, mají ji všechna rádia na západ od našich hranic a nevidím důvod, proč bychom neměli uspokojit posluchače, kteří nechtějí hudbu, ale kteří preferují analytičtější a náročnější pořady. To je naše ambice. Otázkou je, na jakých vlnách bude šířena. Věřím, že nejpozději na podzim bude tento problém vyřešen,“ doplňuje ředitel Duhan v rozhovoru.
NÁZOR: Česká BBC vysílá v zájmu trhu. Pokud skončí, nebude ji čím nahradit
Nicméně RRTV odmítla změnit licenční podmínky, BBC měla podstoupit společné vysílání i v časech 7-8, 11-13 a 16-19, jednalo by se tak o dvanáctihodinový blok nové stanice. Zbylý čas by vyplnilo vysílání BBC World Service. Jak uvádí server Mediář.cz, „v dubnu tento záměr schválila ‚malá‘ Rada Českého rozhlasu, ‚velká‘ rada pro vysílání (…) byla proti„. Radní totiž v minulosti měli problém se změnou jazyka programu.
PŘEČTĚTE SI: Vysílání Rádia Česko na frekvencích BBC by se mělo rozšířit až na 12 hodin denně
RRTV argumentuje tím, že by změnou byl porušen zákon o rozhlasovém a televizní vysílání. Jak uvádí Lidovky.cz, provozovatel s licencí nesmí přebírat program od provozovatele vysílání. Jak se k výsledku staví Český rozhlas? „Nejprve musíme vyhodnotit výsledek rozhodnutí RRTV, jeho dopady pro ČRo a zvážit další postup včetně dalšího jednání s BBC,“ řekl ředitel Odboru komunikace a vnějších vztahů Českého rozhlasu Jakub Čížek.
Podle mě je Radio Wave jediná stanice, která NEMÁ ŽÁDNÉ ALE.
Coby posluchače mě vůbec nezajímá „šíře zaměření“ stanice, a Český Rozhlas by neměla stejně tak. Český Rozhlas má rozšiřovat obzory, udávat vkus, a ne se za každou cenu zavděčit všem/nikomu…
Zrušte ČRo 3 Vltavu a dejte rádio pro mladé
Nezlobte se, ale takto myslí jen puberťáci:-)
ČRo 3 Vltava a ČRo Radio Wave jsou jediné dvě poslouchatelné a použitelné stanice ČRo. Zbytek si může sudruh Peter Duhan strčit za klobouk. Toto jsou 2 jediné stanice, které nenají chybu a není potřeba s nimi vůbec nic dělat. Pak je použitelných několik pořadů z Prahy a z některých regionálních studií a tím to končí. Takže Wave na FM. Na Vltavu nešahat. Všechno ostatní překopat. Největší prasečina, až vyloženě odpudivá, je Radiožurnál.
Ze svých zkušeností vím, že každá země má mezisvými stanicemi alespoň jednu, hrající vážnou hudbu, u nás je to Vltava. I když se mi líbí jen část repertoáru, jsem jednoznačně pro její zachování. Stejně tak jsem pro zachování stávajícího ČRo 2, který se velmi zlepšil svým obsahem a zejména moderování ranního vysílání je příjemné a laskavé – nasadit dvojice moderátorů byl dobrý počin, osobně slyším nejraději paní Světlu Magni.
Radio Wave neposlouchám, je sice dostupná na internetu nebo přes DVB – T, ale na rádiu, které poslouchám v autě nebo na zahrádce si ji nenaladím, takže mne nezajímá.
Osobně bych změnil časové rozložení vysílání u Radia Česko /BBC, má-li to být zpravodajské rádio, mělo by být slyšet řekněme do 20 hodin, pak by mohlo nastoupit vysílání BBC – obdobně jako je tomu u ČRo 6.
V Praze bych jednoznačně zrušil RFI, neznám nikoho, kdo by tuto stanici poslouchal, možná, že by se kmitočet měl předisponovat ve prospěch BBC nebo Radia Česko.
Radiožurnál je poslouchatelný, jen když vysílá zprávy, Zelenou vlnu a pana Martina Veselovského (ten je dle mého názoru nejlepší) – pak raději rádio vypnu, nebo přeladím.
Nelíbí se mi politika vysílání na AM pásmech, zejména středních vlnách. Chápu ekonomické důvody, technické aspekty (kvalita poslechu – ale na středních vlnách nikdo nechce poslouchat Hi-Fi), rušení, atd.), ale stále je to vysílání nejsnáze technicky dostupné. Je krátkozraké, když se likvidují vysílací antény a budovy středovlnných vysílačů – a až bude zaveden DRM rozhlas, budou se za drahé peníze stavět na opětně vykupovaných původních pozemcích.
Jak se ukazuje, ředitel Duhan vyslovil své plány tak, aby ho zvolili ředitelem. Ono něco jiného je dát do kupy slohové cvičení o funkci rozhlasu, a něco jiného potom myšlenky realizovat. Kdysi nebylo špatné rozdělení okruhů podle cílových skupin posluchačů, potažmo podle základních programových struktur. Zpravodajský okruh s hudbou jako kulisou, bez nutnosti soustředěného poslechu. Program pro posluchače na cestách, doma i na zahradě, střídání hudby a mluveného slova, hudba různých žánrů. Přes den převaha hudby, večer více mluveného slova, třetí okruh pro náročného posluchače, převážně hudební, dramatická tvorba.
Prvé dva základní okruhy doplnit pořady pro mladé a dospívající, vzdělávacími pořady, politickými komentáři a publicistickými bloky. Nemusíte se mnou souhlasit. Vím, že si Duhan stejně udělá co chce, jen bych byl rád, kdyby ten rozhlas, který existuje necelých 90 let neposlal svými reorganizacemi do kytek.
Wave je příliš úzce zaměřena.
To není řeč ředitele rádia , ale poštovního úřadu. První , co by mělo být , je dát Wave na FM. To aby mladí zjistili, že Čro vůbec existuje. Jako druhý počin bych
uvítal rozpuštění tohohle divadla a nahrazení odborníky. Ředitel, který není
schopný rozpoznat, že Žurnál je paskvil, by měl jít do kopru. Koneckonců ani mě
to nijak nepřekvapuje , možná jen skáče jak jiní pískají. Nechci pana Duhana
jen kritizovat, mluvené slovo se mě asi bude líbit , ale první je Wave a RŽ.
To už by snad z ohlasu posluchačů vědět měli. Kolik času už uběhlo , než se vúbec
ředitel zvolil. Je to jak za komoušů, potom člověk slintá jak malé děcko, když
se někde přidělí frekvence dobrému rádiu. Pořád jenom nadáváme a čekáme , než
nám šlechta pustí něco normálního do uší. Tím jsem odbočil k Country.
Ak ma na tomto vyvoji nieco tesi, tak potom to, ze povodna obludna koncepcia sucasneho riaditela CRo sa zoraz viac rozplyva.
A ak ma stale nieco mrzi, potom to, ze sa este nerozplynula uplne a stale sa tu uvazuje nad de facto likvidaciou Radia Leonardo.
Osobne za najlepsiu koncepciu povazujem tu, ktoru zacal realizovat este riaditel Kasik a ktora sa asi nepacila urcitym radnym, co nakoniec viedlo k jeho odvolaniu.
Prve tri okruhy – Radiozurna, Dvojka (Praha) a Vltava su dlhorocne, dobre zavedene znacky, a nevidim ziaden dovod s nimi hybat. Na toto zakladne clenenie nabehol dokonca aj Slovensky rozhlas. Da sa samozrejme diskutovat o ich naplni, napr. ci viac hudby, alebo hovoreneho slova, alebo akej hudby, ale tuto je myslim akakolvek revolucia neziaduca.
Co sa tyka stvrteho okruhu, tam taktiez niet nad cim velmi spekulovat. V poslednych rokoch sa popri troch vyssieuvedenych zakladnych pilieroch verejnopravneho media jasne vykrystalizovat stvrty, a to alternativne radio pre mladych. Napr. v Rakusku je to FM4, pri restrukturalizacii SRo v roku 2007 vznikol SRo 4 Radio_FM a pod. CRo Wave bol povodne zalozeny p. Kasikom ako 4. okruh. Tento okruh treba dostat na FM celoplosne. Za tymto ucelom by bolo dobre urobit komplexne prehodnotenie pokrytia celeho CRo a zreorganizovat celu siet podobne, ako sa to udialo na Slovensku. Pri tomto urcite vzniknu urcite male medzery v pokryti, tieto riesit lokalnymi dokryvacmi.
O naplnie radia Wave sa da opat diskutovat, ale zase skor v kozmetickej polohe ako uvazovat o nejakej revolucii.
Regionalne studia maju jednoznacne svoje miesto. Problemom je kvalita vysielania niektorych studii, ale riesit to ich zdegradovanim na nejake odpojovaky od Dvojky/Prahy je suboptimalne. Napr. posluchaci CRo Brno, ktore produkuje velmi uspesny program, by tymti urcite neboli nadseni. Tu sa asi pytaju najradikalnejsie zmeny, ale tiez v ramci urcitych mantinelov.
Stanica hovoreneho slova by mala byt siestym okruhom (kedze stvorka by mala byt Wave). Mame tu dva „stvrtinove“ okruhy – CRo 6 a CRo Cesko, kde kazdy vysiela po 6 hodin denne. Tieto dva stvrtokruhy by sa logicky mali stat zakladom buducej stanice hovoreneho slova. Nepovazujem vsak za optimalne zlucovat ich aj s CRo Lenoardo, ktory ma predsa len trochu ine zameranie. Aj s ohladom na to, ze su snahy rozsirit vysielanie CRo Cesko na 12 hodin denne, co spolu s CRo 6 dava uz 18 hodin. Za optimalne riesenie povazuje spojit len CRo 6 a CRo Cesko, pridelit vlastnu siet vysielacov (napr. DV 270kHz) a rozsirit ich vysielanie na 24 hodin. Nepovazujem za nutne sirit tento okruh vo VKV vzhladom na jeho preplnenost.
CRo Lenoardo by som zachoval ako samostatny okruh s tym, ze by som sa ho snazil dostat do eteru. Jedna moznost by bola CRo 2 Praha presunut vyhradne na SV a Leonardo sirit v ramci VKV, ale na to tu asi nie je vola.