První jarní den přinesl na vlny Českého rozhlasu Olomouc plno novinek. Zásadní změnou je zbrusu nová svěží grafika, kterou připravil Lorenzo Cortéz. Do programového schématu se navíc dostávají nové formáty, některé stávající pořady končí, jiné se přesouvají či formátují. Nabízíme rozhovor s Pavlem Dostálem, šéfredaktorem Českého rozhlasu Olomouc.
Pavel Dostál, šéfredaktor ČRo Olomouc, byl hostem našeho rozhovoru. Povídali jsme si o nejen o novém zvukovém obalu stanice, ale především o programových novinkách. Řeč přišla i na kontaktní pořady.
RadioTV: Dopolední proud olomouckého regionálního studia Českého rozhlasu má být akčnější a klást důraz na kontakt s posluchači. Zeptám se s trochou nadsázky. Od února 2011 přešla i Dvojka Českého rozhlasu na vysílání zaměřující se právě na kontakt, nemusí se posluchači bát, že by došlo k rozmělnění kvality? Posluchačská obec ČRo Olomouc je velmi konzervativní. Jedna z posluchaček na Poslechovém večeru 1. března vyjádřila své obavy o to, zda se nesníží kvalita vysílání, a dodala, že přece žádné změny nejsou nutné. Jak rozptýlíte případné obavy posluchačů? Jedná se o radikální změnu, nebo spíše evoluční cestu, jak „nezaspat dobu“?
Pavel Dostál: Posluchači Dvojky přijali změnu moderace kladně. Chceme si s posluchači více povídat, rádio je kontaktní médium a není důvod, proč by tento prvek měl snížit kvalitu pořadů a rubrik. Naši moderátoři znají své publikum a posluchači znají je, doufám, že to všichni zvládneme.
RadioTV: Co je cílem těchto změn? Proč jste k nim vlastně přistoupili?
Pavel Dostál: Cílem je oživení vysílání. Každé médium se snaží držet tempo s dobou. Jsme na tom stejně.
RadioTV: Kdy přišel prvotní impuls k proměně programu a zvuku ČRo Olomouc? Nastiňte nám prosím průběh příprav. Mohli se k chystaným novinkám vyjadřovat posluchači, pořádali jste s nimi například setkání?
Pavel Dostál: Český rozhlas systematicky zpracovává hodnocení svých pořadů posluchači. Právě z takového hodnocení jsme vycházeli a doplnili jsme ho dalšími analýzami. Příprava byla opravdu poctivá.
RadioTV: Než se dostaneme k samotnému programu, rád bych ještě pohovořil o hudební složce ČRo Olomouc. Je určitě velmi těžké zavděčit se všem. Plánujete v nejbližší době nějakou obměnu playlistu? Co charakterizuje hudbu Vašeho regionálního studia?
Pavel Dostál: Sound stanice by měl přinést příjemnou náladu. Přes den hudba doproází nejrůznější pořady, proto je také proměnlivá. Večer potom přináší speciální pořady, které soukromá rádia nevysílají. Posluchači si mohou vybrat ze všech žánrů: vysíláme rock, ethno, folk, folkór, jazz, blues, swing, operu i operetu, každou středu vysíláme přímý přenos koncertu z našeho studia a dáváme tak možnost kapelám hlavně z regionu ukázat, jak umí hrát a pozvat si třeba i své příznivce přímo do studia. Takovou příležitost prezentace nikde jinde nedostanou. Samozřejmě hrajeme i dechovku. To všechno mají naši posluchači na výběr, je tedy na nich, co si vyberou.
Životopisy a další populární cykly zůstanou, přibude Dobrá rada
RadioTV: V programovém schématu nezmizí populární seriály Životopisy, Němí svědci historie, Okolo češtiny nebo Od Pradědu na Hanou. Přibližte prosím čtenářům, o čem vlastně pojednávají.
Pavel Dostál: Životopisy, jak již název napovídá, jsou o životech slavných osobností minulosti. Většinou se jedná o fiktivní rozhovor a mohou jej slyšet posluchači na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu, které také stojí za jeho přípravou.
Okolo češtiny je naopak jazykovědné okénko, kde bohemista Ondřej Bláha zasvěcuje posluchače do tajů mateřského jazyka populární formou.
Němí svědci historie a Od Pradědu na Hanou jsou vlastivědné pořady. Autoři se v nich věnují zejména drobným památkám, ale třeba i přírodním zajímavostem kraje. Zejména cyklus od Pradědu na Hanou už v našem vysílání běží devátý rok a kupodivu, jeho autor Mirek Kobza má pořád dost námětů na místa, kam posluchače pozvat.
K TÉMATU: ČRo Olomouc startuje jaro nejen s novým programem
RadioTV: Prozraďte nám, na jaká místa se podiváme v nejbližší době?
Pavel Dostál: Těch míst bude samozřejmě více. Němé svědky historie bude Aleš Spurný a historik Ján Kadlec hledat v okolí Velkého Kosíře – známé hanácké velehory. Mirek Kobza slíbil, že pošle pohlednici z Hrubého Jeseníku, ale chystá se nahlédnout třeba i do historie olomouckého justičního paláce.
RadioTV: Posuňme se na dopolední blok po desáté hodině. Středeční Koktejl se přestěhoval na pondělí a transformoval se na Dobrou radu. Hostem má být odborník odpovídající na dotazy posluchačů. Nastíníte nám, jaká témata se budou v tomto formátu probírat?
Pavel Dostál: Finanční poradenství, právní poradna, rady spotřebitelům, pěstitelům atd. Témat je nespočet a budou se odvíjet od toho, co je právě aktuální.
RadioTV: Úterý a středa servíruje reportážní magazín Přímo z místa, resp. Kraj na dlani. Magazíny projdou úpravou, mimo jiné nabídnou nové soutěže. Co v nich dále uslyšíme?
Pavel Dostál: V magazínech chceme být co nejvíce aktuální a propagovat místní speciality, výrobky, hovořit o tom, jak a čím tam lidé žijí. K novým rubrikám Kraje na dlani bude patřit třeba Sport na vesnici, Co tomu říkají děti a také soutěž o místní produkty.
RadioTV: Veterinární poradna Zvěřinec se stěhuje na pátek v 13:30. Změní se nějak obsah tohoto pořadu?
Pavel Dostál: Ne, zůstane poradnou pro všechny chovatele jako doposud.
Hudební pořad Starý pecky od jara s dvojnásobnou stopáží
RadioTV: Největší odpolední novinkou je prodloužení písničkového speciálu Starý pecky s Jirkou Matějů, vysílat se bude nově celou hodinu (16-17). Soudě dle tohoto kroku je cyklus u posluchačů zajisté oblíbený. Co bude tvořit náplň dalších nových třiceti minut?
Pavel Dostál: Posluchači se budou podílet na tvorbě pořadu. Mezi nové rubriky bude patřit: „Album pro tento týden“ (5x vždy jiná píseň z jediné desky, která za to stojí), „Vybrali jste vy“ (sami posluchači by posílali návrhy na písničky, které chtějí slyšet – sms, internet, Facebook), „Písničky z východního bloku“ (písničky z NDR, PLR, MLR…), „Znáte pouze z alba“ (písničky, které nebyly singly, přesto stojí za to si je připomenout), „Co dělají dnes“ (staří pardálové znovu v akci)…
RadioTV: Radiobazar nasazuje ČRo Olomouc do času 18:30. Jeho součástí bude mimo jiné nabídka volných pracovních pozic. Na co dále narazí posluchači, pokud Vás v tento čas ve všední dny naladí?
Pavel Dostál: Po přehledu volných pracovních míst se mohou posluchači i nadále zabývat svou soukromou inzercí prodám/koupím, která je u nich velmi oblíbená.
RadioTV: Co připravuje Český rozhlas Olomouc do večerního vysílacího schématu? Chystáte i v tomto programovém okně nějaké novinky?
RadioTV: Víkendovou novinkou je seriál Pověsti z hor a hradních cimbuří, který nahradí stávající Pohádku na dobré ráno. Pro koho je nový cyklus určen? Přijdou si na své i nejmenší posluchači zvyklí na pohádku? Přibližte nám prosím, o čem cyklus pojednává a na co se můžeme od první jarní neděle vlastně těšit?
Pavel Dostál: Cyklus je určen pro posluchače bez rozdílu věku. Podařilo se nám shromáždit publikované i nepublikované pověsti z celého kraje – celkem je jich asi 200. Z toho režisér Tomáš Soldán vybral zatím čtyřicítku těch nejkrásnějších a natočil jejich rozhlasovou podobu. Možná se i někteří obyvatelé oněch míst budou divit, jaké bytosti bydlí v jejich sousedství.
Jiřinka Stoklasová v autorském pořadu nejen s příběhy ze života
RadioTV: Populární moderátorka Jiřina Stoklasová přivítá posluchače každý týden v 9:00 v rámci pořadu Neděle s Jiřinkou. Mimo jiné uslyší posluchači rady hodinového manžele, zajímavé pranostiky. Povězte nám prosím více o této novince ČRo Olomouc.
Pavel Dostál: Paní Stoklasovou znají naše posluchačky díky jejím dobrým radám, vyprávění životních příběhů, ale i laskavému pohledu na život. Proto jsme jí dali příležitost k vytvoření autorského pořadu. Paní Jiřinka ho bude vysílat naživo a doufám, že naváže s posluchači dobrý kontakt. Recepty, první pomoc v kuchyni, chvilka pro slaměné vdovce, příběhy ze života atd. Tento pořad by měl přinést hodně zajímavého a také dobrou náladu.
RadioTV: Patrně nikomu neuniknul fakt, že všechny programové změny obalí zbrusu nová zvuková grafika. Té se zhostil rodilý Španěl jménem Lorenzo Cortéz. Hlavním motivem je hanácká lidová píseň „Daleká, šeroká je cesta po Holomóc„. Proč právě tato píseň?
Pavel Dostál: Je to tradiční znělka naší stanice a jedna z melodií, kterou mohou lidé slyšet ze zvonkohry olomouckého orloje. Zadáním pro autora bylo zapracovat tuto melodii do hudebních motivů.
ZAJÍMAVOST: Pohled do zákulisí – působivý Poslechový večer ČRo Olomouc
RadioTV: Jak probíhala spolupráce na novém obalu stanice? Zmizí známé hudební logo Českého rozhlasu Olomouc?
Pavel Dostál: Jde pouze o inovaci stávajících znělek. Hudební motiv je zachován.
RadioTV: Práce sice finišují, přesto práce zajisté nikdy neustává. Jak jste s kolegy s novou koncepcí spokojeni? Jaké očekáváte reakce od svých posluchačů?
Pavel Dostál: Recept na spokojenost známe z Hrabalových Postřižin: „Musíte se víc snažit…“ Doufáme ve vlídné přijetí, jak jinak.
RadioTV: Děkujeme Vám za čas, který jste si udělal na náš rozhovor. Přejeme ať se jarní novinky posluchačům líbí a jsou s nimi spokojeni.
P.Dostál odváděl již skvělou práci v Radiu Černá Hora, kde měl pravidelný autorský blok o BLUES každý čtvrtek. Jeho příchod do ČRo Olomouc byl rozhodně kladem pro zmíněnou stanici. Tato regionální stanice ČRo si vede velmi dobře. Bohužel my u nás nechytáme ČRo Olomouc, ale ČRo Sever. A jak známo tyto regionálky unikly ČRo ze řetězu, každá si jede po svém a rozdíly mezi nimi jsou naprosto propastné. Jako kdyby koncesionář, který platí všude stejně, mohl za to, která regionálka zrovna přísluší do oblasti v které žije. Kdyby se alespoň ČRo obtěžoval dát všechny svoje regionálky na pozoci 23,5°E, tak jako tomu mají jiné státy v Evropě. Bohužel. V současné době je tedy, pro nás, stejně jako i u jiných zajímavějších rozhlasových stanic, možné poslouchat tuto stanici pouze přes internet. To mi nepříjde jako zrovna úžasná situace, spíše přesně naopak. ČRo dělá vše proto aby to zajímavější, co má, se k posluchačům nedostalo buď vůbec nebo jen s potížemi.