Rádio Viva, jež musí ukončit vysílání z důvodu standardního vypršení platnosti licence, organizuje petice a pochody za svou záchranu. Frekvence už dvakrát získal jiný subjekt, a tak nezbývá nic, než FM vysílání ukončit.
Majitelé stanice sdružení v servisní organizaci VIVA Production House, která neúspěšně žádala o novou licenci, se s tím však nehodlají smířit a organizují internetovou petici za záchranu Rádia Viva. Tu podepsalo už 36 tisíc lidí. Zástupci rádia svolali už dvě veřejná shromáždění včetně „pochodu za pravdu“, který se uskutečnil v pondělí.
Rádio Twist/Viva budovalo celoplošnou síť. Teď o ni přijde
Rádio Viva budovalo celoplošnou síť frekvencí v posledních patnácti letech, tehdy ještě pod názvem Rádio Twist. Provozní společnost už měla jednou prodlouženou platnost licence. Jelikož vysílací licenci nelze prodloužit dvakrát, každý subjekt musí podstoupit formální veřejnou soutěž, kde se o frekvence může přihlásit kdokoliv. A je na členech regulační rady, komu novou licenci a frekvence udělí. Členové regulační rady se v tomto případě rozhodli dát přednost jinému projektu – konkrétně INFO rádiu společnosti Corporate legal.
Celá situace tkví ve sporu dvou skupin. O licenci totiž nežádal její dosavadní držitel, společnost Rádio Viva, a.s., nýbrž produkční firma VIVA Production House, která zajišťuje vysílání. Původního držitele licence totiž ovládl jeden z někdejších věřitelů Rádia Viva, který sice společnost reálně nevlastní, no zmocnil se její kontroly. Rádio Viva tak letos dokonce požádalo o zrušení své licence, aby tak vytlačilo původní majitele.
Stojí za novým vysílatelem finanční skupina J&T?
Regulátor sice licenci zrušit odmítl, její platnost ale skončí tak jako tak. Rádio Viva musí své frekvence vypnout v sobotu 21. prosince o půlnoci. Pak by měl nastoupit nový držitel licence, společnost Corporate legal, s novým projektem INFO Rádio. Podle dostupných informací by měla být nová společnost údajně v rukou finanční skupiny J&T, která – rovněž údajně – má ovládat i telekomunikačního operátora Towercom, tedy slovenskou obdobu Radiokomunikací.
Pokud by se tyto informace potvrdily, neměl by mít nový vysílatel problém s brzkým startem. Nový držitel licence má sice pro zahájení vysílání lhůtu 360 dní, nicméně je v zájmu provozovatele odstartovat co nejdřív – ideálně už o půlnoci ze soboty na neděli – aby na svých frekvencích udržel dosavadní posluchače Rádia Viva.
Plakát k protestní akci Rádia Viva
Titulní foto pro Rádio Viva – Martin Hubka, zdroj: www.radioviva.sk.