Královéhradecké Rádio OK se v nejbližších dnech zařadí do sítě rádií Blaník. Stane se tak téměř deset let poté, co obě stanice úspěšně zahájily spolupráci. V rámci ní odebírá OK rádio od Blaníku hudební formátování a programové know-how. Nyní se do skupiny zařazuje i svým názvem. Co se prakticky změní a jak se to dotkne studia v Hradci Králové?
Desetiletí s blaníkovským formátem
Rádio OK působí na českém trhu celých 16 let. Za dobu své existence prošlo klasickým AC formátem v průběhu devadesátých let, aby se na sklonku milénia vyprofilovalo jako jeden z řádně licencovaných programových klonů Rádia Blaník. Nástup Blaníku byl totiž začátkem desetiletí tak úspěšný, že se mu řada stanic v jiných regionech přizpůsobila. A tak se tento formát stal úspěšným exportním zbožím – postupně jej začalo využívat například znojemské Rádio Vranov, brněnské Rádio Petrov, teplické Rádio Tep, nebo právě východočeské Rádio OK. Část z těchto stanic později přibrala i značku Blaníku pro konkrétní region.
V další fázi se objevily i stanice, které formát Blaníku neodebíraly přímo, ale dokázaly jej úspěšně napodobit. Do této skupiny můžeme zařadit severomoravské Rádio Čas nebo pražské Rádio Hey z doby před šesti lety. Všechny stanice měly jedno společné – formát postavený na českých písničkách a kombinaci ověřené zahraniční produkce se stal nejúspěšnějším napříč republikou. Na trhu se pro něj vžilo označení „blaníkovský formát“ právě po vzoru nejúspěšnější regionální stanice. Projevuje se to dlouhodobě nejen v poslechovosti samotného Blaníku, který je objektivně nejposlouchanějším regionálním rádiem v ČR, ale i poslechovosti tzv. „klonů“, které vysílají podobný formát.
POSLECHNĚTE SI: AUDIO UPOUTÁVKA – Wabi Daněk
Od přebírání formátu k implementaci značky
Postupem času, jak se nezávislá rádia začala seskupovat do sítí, se i několik dalších stanic rozhodlo využít znalost značky Blaník. Před třemi lety tomu napomohla akvizice mediálního holdingu Media Bohemia, který zařadil úspěšné Rádio Blaník a sesterské Rádio City přímo do svého portfolia. Tím se otevřela cesta využití programového know-how a značky Blaníku i v dalších stanicích této skupiny.
Počátkem roku 2008 se do rodiny Rádia Blaník zařadilo populární plzeňské Rádio Karolína (nyní pod značkou Rádio Blaník západní Čechy) a formát i značku přebralo Rádio Děčín (Rádio Blaník severní Čechy). Jedině východočeské Rádio OK zůstalo působit pod vlastní značkou, ačkoliv bylo úzce personálně i formátově propojeno s Blaník. Pro ilustraci, Daniel Rumpík, který dlouhá léta formoval tvář této stanice, se stal programovým ředitelem Rádia Blaník, přičemž i nadále působil jako jednatel i ředitel Rádia OK.
POSLECHNĚTE SI:
Programová upoutávka Rádia Blaník
Profilová upoutávka – Vláďa Slezák
V Hradci zůstane studio i vysílací tým
Regionální vysílací studio Rádia OK zůstává zachováno i po prvním červenci. Rumpík zdůrazňuje, že změna názvu a staničního hlasu bude jedinou zásadní proměnou ve vysílání. Přidají se i některé nové osobnosti z Blaníku – zejména Vláďa Hron a Vladimír Čech. Rebranding je spojen i s řadou soutěží a promo eventů. Část moderátorů se bude připojovat z centrálního programu Blaníku, a část bude vysílat i nadále z Hradce Králové.
Tato programová fúze se tak odehraje na podobném principu jako kdysi ve Znojmě. Tam od roku 2002 vysílalo místní Rádio Vranov, které se po několika měsících přejmenovalo na Rádio Blaník Jižní Morava. I nadále si ale zachovalo své vlastní studio, moderátory, zpravodaje a promotion team.
Rádio OK působí na frekvenci 93,9 MHz z vysílače Pardubice-Krásné, a v Hradci Králové má místní dokrývač 103,4 MHz. Jeho poslechovost se nyní pohybuje nad hodnotou 302 tisíc posluchačů týdně a 163 tisíc posluchačů denně. Jde o jednu z nejúspěšnějších značek regionálního vysílání a celkově desáté nejposlouchanější rádio v ČR. Zařazením pod Blaník se znalost značky v regionech Pardubicka a Královehradecka bude muset posilovat. V dlouhodobém horizontu ale může jednotná značka ještě více zlidovět, a místní reklamní klienti budou moci využívat benefit zařazení svých reklamních spotů pod tuto nejsilnější značku v regionálním vysílání.
Rádio OK jsem velice rád poslouchával v devadesátých letech do doby kdy tám hráli zahraniční pop a rock 80-90 let. Poté co se stanice vyprofilovala pro posluchače 50 a víceleté, začala vysílat hudbu jako v současnosti, to je pro mě neposlouchatelné komerční rádio bez nápadů. Jingly znělky jsou stejné snad 10 let.
A ještě něco, není bez povšimnutí jak velká rádia válcují regionální rádia, skupují je a stávají se z toho komerční bezduchá rádia, kde hraje hudba z playlistu počítače pořád dokola a kolotoč reklam. Jediné rádio, které se tomuto špatnému trendu vymyká je Rádio Beat. Myslím, že by toto téma stálo za článek zde.
Tak já bych ještě k tomu Beatu přidal jedno velké rádio a to COUNTRY RADIO. To se také líší od ostatních a má svůj styl ve folku a country. Jen je smůla, ovšem to je jejich vlatní blbost, že začali s koordinacemi, malých vysílačů, až když úspěšnost, takového ktroku, ověřil BEAT, tedy po něm, takže díky tomu mají třetinu vysílačů, co BEAT, přitom existují daleko déle. Když by bývali nenaletěli těm různým štváčům a soudruhům demagogům, že všichni posluchači jsou nějací vypatlanci skotačící při discu a že rockové a folkové záležitosti by v ČR, nikdo neposlouchal, tak mohli dávno být v každém městě. Jinak nakupování a zanikání regionálních stanic je sice správně popsaný fakt, tedy proces, který zde probíhá, od příchodu EVROPY 2. Ale je otázkou vyhodnocení tohoto procesu. Tedy není nikde napsané, že musí být vždy záporné, tedy respektive není nikde napsané a dokázané, že malé regionální rádio je vždy kladné. My u nás máme dvě, tedy RCL a Dobrý den. A bylo zde i Euro K a už naštěstí zaniklo a byly Euro K a jsopu ty dvě, všechno strašlivé sračky a nesmysly k pohledání, proti kterým je i taková Evropa 2 nebo KISS vrchol umění a profesionality. Takže nám tyhle lokální šmejdi nikdy nedali a nepřinesli NIC. Sice lze takové slučování odsoudit a jsou případy, kdy zanikla skvělá rádia jako třeba KAROLÍNA. Ale to jsou spíše smutné a opravdu odsouzeníhodné vyjímky, které se stát neměly, ale kterých bylo, ve své podstatě málo. V naprosté většině případů k vůbec žádné škodě nedošlo. Jen absolutní lokální sračku nahradila úplně stejná sračka síťovaná, větší. Jinak to bylo a je, zcela totéž, tedy nebyl to přínos ani před sloučením není to přínos ani po sloučení.
Nevedel som, ze Europa 2 je az tak slaby format, pokym k nam neprisla vo forme preformatovaneho Okey.