Bude česko-slovenská MTV opravdu přínosem?

mtv-perexKoncem tohoto měsíce nás čeká historický start česko-slovenské verze světoznámého hudebního kanálu MTV. Bude ale tento program pro české a slovenské diváky přínosem podobně jako jim byla kdysi populární evropská verze v polovině 90. let? A nebo jde jen o rozdělování evropských diváků, které kdysi právě MTV úspěšně spojovala? Překoná tuzemská verze MTV tu kdysi slavnou a populární celoevropskou?

Překoná MTV sama sebe?

Vzpomínáte si na 90. léta a první verzi satelitní televize MTV, která byla k vidění u českých kabelových operátorů nebo volně na satelitu? Tehdy šlo skutečně o celoevropskou verzi, která se vysílala z Londýna, a nabízela divákům napříč Evropou téměř shodný obsah. Když se tehdy ve vysílání objevila kapela z Česka nebo Slovenska, případně když se do kultovního pořadu Most Wanted či Hangin’ Out dovolal český nebo slovenský divák, byl to tehdy skutečně svátek. A tato značka byla hluboce zakořeněna jako cosi exkluzivního, kde není jednoduché prorazit.

Svou exkluzivitu si udržovala i poté, co začaly vznikat samostatné národní verze MTV v některých zemích. Široce medializovaná v různých lifestylových magazínech byla například ruská verze, diváci mnoho věděli i o německé verzi, která se dodnes vysílá volně na satelitu. Jenže svou sílu si i v té době zachovávala ještě celoevropská verze, jejíž zásah se postupně snižoval. Vznikem národních verzí ve většině zemí západní Evropy, ve Skandinávii nebo v zemích bývalé Jugoslávie postupně pohřbil kdysi silnou evropskou mutaci, která se postupně stala jen synonymem hrajících videoklipů bez jakéhokoliv obsahu – ale pod notoricky známou značkou.

mtv-popisek
Umlčení jednoho kultu

Dávnou evropskou verzi MTV z poloviny 90. let lze z dnešního pohledu považovat za kult. Vzpomínky na kontaktní a mírně šílené pořady jako Most Wanted s Rayem Cockesem, Hangin’ Out a další, různé hudební speciály a prakticky celodenní moderovaný a kontaktní program, to byla ta MTV, pro kterou všichni v Evropě šíleli. Včetně Česka a Slovenska. A prestiž jednotné značky v Evropě vzbuzovala respekt i uvnitř jednotlivých národů. Pro určité kapely a interprety byla medializace na široce sledované celoevropské MTV opravdu vrcholen kariéry nebo dosavadního snažení.

Ze slovenských kapel se tehdy ve společném vysílání objevila grunge kapela Gladiator, která hrála v polovině 90. let úplně jiný styl než dnes a byla několikrát k vidění v pořadu Headbanger’s Ball. Dalším projektem k shlédnutí po celé Evropě byl například „slovenský Honza Muchow“ This is Kevin, který se objevil několikrát v britském i německém vysílání. Pokud jde o české kapely, v paměti mám například Support Lesbiens. Přítomnost každého tohoto interpreta byla důvodem pro malou slavnost jelikož objevit se na MTV před zraky několika milionů Evropanů, to se opravdu nestávalo každý den.

MTV_Madonna_Britney_popisek

MTV kdysi spojovala národy, dnes je rozděluje

Koncem listopadu se to však změní. Až provozovatel TV Nova spustí svou vlastní česko-slovenskou verzi MTV, tato značka rázem ztratí na exkluzivitě v očích diváka. Už nebude problém pro jakéhokoliv průměrného českého nebo slovenského interpreta proniknout na obrazovku s touto značkou. Jen s tím rozdílem, že jej neuvidí miliony diváků MTV po celé Evropě ale pouze statisíce lidí v ČR nebo na Slovensku.

Dnes můžeme jen stěží mluvit o přínosu. Evropská MTV byla kdysi přínosem díky tomu, že spojovala příznivce hudby napříč Evropou. Dnes je paradoxně rozděluje a budováním národních verzí prakticky znemožňuje divákům příjem kdysi programově vynikající kontinentální verze. A samotná MTV Europe pomalu skomírá a kromě celodenního proudu hudby a několika večerních pořadů nenabízí prakticky nic, kvůli čemuž by ji měli diváci sledovat.

Jinými slovy – původní MTV je mrtvá, ať žije nová domácí MTV…

Autor článku:

Komentáře (8)

  1. apeiron

    Mtv už žádným přínosem dávno není.Z dřívější špičkové hudební televize,která byla průkopníkem videoklipů je teď úplně něco jiného.Hudby už tam hrají mnohem méně než dříve ,zato je vysílání plné různých stupidních lifestylových pořadů,magazínů,reality show,miniseriálů a podobného odpadu.

    1. Barka

      ad apeiron: plný souhlas

    1. SETI72

      Proč?

    1. Jose

      Je to tak. Samotné Óčko od svého vzniku již minimálně 3x změnilo velmi razantně svůj program. A změna, od změny, bylo horší. Takže to první, původní, ještě kdysi dávno, kvalitní Óčko, je již v nenávratnu. A vyrábění, nějaké takové atrapy, na hudební tv, už dávno nemá smysl. Ale on to bude celosvětový trend. V podstatě ze všech MTV, které existují, snesu jedinou a to Brand New, kde se hraje nezávislá scéna. Existuje v placeném italském televizním balíčku SKY ITALIA a na internetu šla asi 3 roky FREE, její holandská verze. O dalším přístupu nevím. http://en.wikipedia.org/wiki/MTV_Brand_New Dále v témže placeném balíčku, tedy SKY ITALIA, existuje ještě jedna vynikající stanice a to ROCK TV. http://en.wikipedia.org/wiki/Rock_TV Oboje je na Hotbirdu na 13°východně. Pak je jedna výborná televizní hudební stanice FREE na pozici 28,2°východně a jmenuje se SCUZZ http://en.wikipedia.org/wiki/Scuzz Ten zbytek už mne v dnešní době ani nezajímá. Sice jsem zaslechl cosi asi o dvou vynikajících ruských televizí někde daleko na východě, nějakých 55 stupňů apod. ale nedostanu se na ně, je to na mne moc východně, mám tam už stromy. Takže jsem je nikdy neviděl. Z toho, co je tady běžně dostupné snesu ještě tak VH1 Classic. Když by do SKY LINK a CS LINK přidali VH1 Classic, tak udělají 10x lépe, nežli s nějakou úplně nesmyslnou MTV Czech.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .