Česká televize ruší další magazín, populárně-naučný Port skončil

port_perex

GLOSA – V pátek 22. června jsme mohli zhlédnout vůbec poslední vydání poslední vydání „týdeníku České televize o novinkách a zajímavostech z nejrůznějších oblastí vědy, nových technologií a společenských oborů„. Jeho název je Port. Po pěti letech končí jeden z pořadů, který si v dobrém slova smyslu zaslouží nálepku „veřejnoprávní“. Svět vědy a techniky dokázal přiblížit i laické veřejnosti a přitom nesklouznout do povrchního zpracování. Nějaké nedostatky by se určitě našly, nicméně je nepochopitelné, proč rušit zavedený formát. Jen mi prosím neargumentujte nízkou sledovaností. A i kdyby byla nízká, ČT si za ni může nulovou propagací a mnoha přesuny.

Nejprve skončil Popularis, teď Port

Pamatujete si ještě na populárně-vědecký magazín Popularis? První díl nasadila ČT2 v lednu 2003, téměř 30 minutový magazín nabízel zpravidla tři delší reportáže, první vydání se například zabývalo spánkovou laboratoří, umělým Sluncem na Zemi či existencí civilizací na Marsu. Komentáře mimo jiné četl brněnský herec Ladislav Cigánek. Magazín si prošel několika vysílacími sloty – začínal ve čtvrtek v 17:30 (s reprízou v pátek od 13:00), později přesídlil do dřívějšího času na 16:10, ale též na úterní 17. hodinu. Poslední díl byl odvysílán ve středu 15. srpna 2007 v 17:25.

Už v lednu 2007 ale přišel tým pod vedením Šárky Spevákové, která vystudovala Vysokou školu Chemicko-technologickou v Praze, s dalším formátem – PORT. Od roku 2003 spolupracuje Šárka Speváková se společností Herafilm. Ta připravovala Popularis, sérii Diagnóza a končící pořad PORT. Půlhodinový magazín České televize proslul propagací vědy a to nejen zahraniční. Komentáře herců Filipa Dydy a Terezy Chytilové doplňovaly krátké úvodní scénky k reportážím. Nedílnou součástí byla rubrika „Michaelův experiment“, autorem byl rodilý Brit Michael Londesborough. Srozumitelně prováděl experimenty, proveditelné byly většinou v domácích podmínkách.

Zabily formát časté přesuny?

Po pěti letech tento formát končí. Pořad trpěl několika přesuny, z podvečerního času jej postupně ČT2 přesunula až na páteční odpoledne kolem 13. hodiny v rámci Televizní akademie. Jenže ta byla určena spíše starším divákům, ti ostatní v případě zájmu museli hledat na internetu. Částečně zachraňovala tento handicap sobotní repríza. Naštěstí brzy se PORT dostal do pátečního slotu v 16:30.

Že má pořad na mále začala nasvědčovat obměňující se dramaturgie, Michaelův experiment se stáhnul do ústranní a v posledních vydáních prakticky nebyl. Místo tří reportáží pořad obsahoval jen jednu, případně dvě. Nabízí se otázka proč pořad končí. Možná proto, že neměl požadovanou sledovanost? Vždyť ta není primární. Jenže ČT tento pořad absolutně opomíjela (nikdy jsem neviděl na tento pořad jediné self-promotion!) a často jej přesunovala.

Tvůrci na závěr posledního vydání Portu slíbili, že se už nyní pracuje na novém magazínu pro příznivce vědy a techniky. Fungující značku určitě ČT zruší. Zajímá mě, proč se místo inovace stávajícího formátu musí ČT obracet k vytvoření nového pořadu? Ne vše, co se vymyslelo za minulého vedení musí být nutně špatné.

Hyde Park – Civilizace a nový magazín

Podzimní programové schéma by na vědu ale nemělo zapomínat a v programovém schématu ČT by mělo dostat své místo. Jak upozornil server Mediář.cz, už brzy ČT24 spustí sobotní speciál Hyde Park – Civilizace. Zaměří se na vědu a civilizační fenomény. K tomu přibude již zmíněný nový magazín ze světa vědy a techniky. Uvidíme, zda se dočkáme alespoň stejné úrovně jako u formátu Popularis a Port.

ctport_velkeZdroj: ivysilani.cz

Autor článku:

Komentáře (2)

    1. Jerry Prohaska

      Doufejme, že to až tak daleko nedojde :-D Vědecký magazín ve stylu Koření nebo Víkendu by opravdu „nestál za to“.

      Mě mrzí, že místo toho, aby se řešilo, jak formát napravit (promovat ho, neškodit mu velmi častými přesuny, dát mu lepší čas), tak se prostě zruší a nahradí jej něco nového (a příprava zbytečně stojí další peníze). Novinka se bude zase přesouvat a časem se zase zruší (nejpozději s nástupem nového vedení). Trochu rámcovější přístup by to chtělo.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .