Čeští diváci v minulých dnech přišli o další novou digitální televizi. Majitel regionální televizní sítě RTA Jaroslav Berka se rozhodl vrátit vysílací licenci, kterou získal v historicky jediném licenčním řízení na terestrickou digitální televizi. Co to znamená pro českého diváka a jak to ovlivní další vývoj na televizním trhu?
Měla startovat na podzim
Celoplošná televizní stanice pod značkou RTA měla odstartovat letos na podzim, její spuštění mělo být podle licenčních podmínek otázkou nejbližších týdnů. Měla se orientovat na regionální zpravodajství a publicistiku, především formáty Breaking News, s cílem být co nejblíž divákům v regionech. K tomu ji měla pomoci regionální studia jež sdílejí analogové i digitální frekvence s televizí Prima, a dělí se s ní o denní vysílací čas.
Celý projekt měl být součástí ambiciózních plánů o tom, co se v rámci české digitální televize ještě urodí. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání před čtyřmi lety udělila licence kromě RTA i umělecké plnoformátové televizi Febio režiséra Fera Feniče, podpořila projekt zpravodajské televize Z1 a plnoformátové TV Barrandov, a přiklepla nárokovou terestrickou licenci i hudební televizi Óčko a dětské TV Pohoda.
Další projekt, který nezamíří k divákovi
S výjimkou Z1 a Barrandova ale žádný z těchto projektů nezamířil k divákovi. Další uchazeči si své licence buďto vůbec neuplatnili, nebo je vrátili tak jako nyní Jaroslav Berka s televizí RTA. Důvody a motivace se mohou různit. Příčiny neúspěchu a situaci, která nastala po licenčních řízeních se budeme zabývat v příštích dnech. Podívejme se ale na možné trhliny v projektu celoplošné televize RTA, která jako jediná prozatím našla odvahu se své licence oficiálně vzdát.
V čase, když se soutěžilo o první digitální licence, měl majitel RTA Jaroslav Berka rozpracovaný projekt sítě analogových televizí, které sdílely regionální frekvence s TV Prima, a vyráběly bloky regionálního zpravodajství pro TV Nova. Díky tomuto modelu byla televizní studia v regionech samofinancovatelná, a dokázala vygenerovat předvídatelný zisk. V té době byl navíc český terestrický trh zcela uzavřený a o digitálních licencích mohla rozhodovat pouze Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Ta nakonec rozdala šest celoplošných licencí. Zbylé volné licence si rozdělily dosavadní analogové stanice (Česká televize, Nova a Prima), a nárok na celoplošné programy dostaly i regionální televize, které sdílejí frekvence s Primou. V jedné skupině nárokových stanic se tak ocitly i televize RTA ovládané Jaroslavem Berkou. Ten tak kromě celoplošné televize RTA mohl požádat ještě o jednu licenci. Následně tak učinil, a kromě značky RTA měl záměr provozovat i plnoformátovou stanici pod názvem TV7.
V těchto regionech vysílá televize RTA dnes prostřednictvím programu TV Prima. V digitálním vysílání měla mít samostatný celoplošný kanál.
Licence ztratily finanční hodnotu
Před čtyřmi nebo pěti lety ještě nebylo důležité, čím oba programy naplníte. Především šlo o to získat potřebné licence, které díky přísné regulaci a uzavření trhu pro nové hráče získaly na hodnotě. Jaroslav Berka se patrně spoléhal, že díky značné hodnotě obou licencí získá pro své projekty strategického investora ze zahraničí. Situace se ale změnila o dva roky později, kdy Poslanecká sněmovna přijala deregulaci digitálního televizního trhu. Podle této normy se český terestrický trh otevře po roce 2012 všem, a vysílací licence budou nárokovatelné. Vysílat bude moci prakticky kdokoliv, kdo se zaregistruje u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, a zaplatí správní poplatek. Podmínkou ale bude dohoda s operátorem terestrického multiplexu – místo v digitálních sítích totiž není nárokovatelné.
Za těchto podmínek tak poklesla hodnota všech udělených licencí, protože pro vstup na trh nebylo třeba koupit existující televizi s licencí, ale kdokoliv si může založit úplně novou televizi a začít vysílat. I to může být důvod, proč se nakonec ostřílený televizní podnikatel Jaroslav Berka rozhodl své projekty pozastavit. Terestrické licence, které získal, v současnosti vlastně nepotřebuje, protože je může kdykoliv v budoucnu obnovit.
RTA se nedokázala dohodnout s multiplexem 3
Berka ale měl na trhu ještě jeden vážný problém – chyběla mu právě nutná dohoda s provozovatelem multiplexu. Nedokázal se totiž dohodnout se společností Czech Digital Group, která měla program RTA vysílat ve své síti. Jeho společnost požadovala, že bude vysílat jen v určité části republiky, zatímco operátor CDG trval na celoplošném pokrytí, které je výrazně dražší. Spor obou stran řešil i Český telekomunikační úřad, který rozhodl ve prospěch operátora sítě, a nikoliv ve prospěch televize. Podle úřadu je na dohodě obou stran, jak budou spolupracovat. Pokud by chtěla televize vysílat, musí přistoupit na podmínky, které ji stanoví operátor.
To byl i hlavní důvod, proč se podnikatel Jaroslav Berka nakonec rozhodl projekt RTA v celoplošné podobě nespustit. Výraznější ztrátu ale pocítí operátor multiplexu, společnost CDG. Ta má totiž nouzi o klienty protože v její síti momentálně vysílá pouze televize Public a zpravodajská Z1. Hudební Óčko ztratilo zájem o terestrické vysílání poté, co mu operátor rovněž neumožnil využívat jen část sítě. Dalším klientem měla být právě stanice RTA, která se taktéž s operátorem nedohodla na kompromisu. Operátor CDG tak nekompromisně trval na svých podmínkách, až potenciální klienty odradil od další spolupráce.
RTA dodávala zpravodajské a publicistické pořady i televizi Public v její původní podobě. Public dodnes vysílá v DVB-T multiplexu 3, jenže RTA se s operátorem nedohodla.
Postoj operátora lze chápat
Na druhé straně je potřeba postoj této společnosti chápat. CDG si totiž pronajímá většinu vysílačů od Českých Radiokomunikací, kterým musí platit za provoz své sítě. Jelikož se síť rozvíjí směrem k celoplošnému pokrytí, je logické, že operátor trvá na tom, aby všechny televize v jeho síti vysílaly celoplošně. V opačném případě by mohl mít problém splácet své investice do celé sítě. Jenže jak se ukazuje, některé nové digitální televize nemají o celoplošné pokrytí zájem. Hudební televize Óčko chce terestricky vysílat pouze na největším trhu v Praze a okolí. Regionální RTA chtěla začít v Brně, a připravovaná televize TV7 rovněž neměla v plánu začít celoplošně.
Společnost CDG ale nechtěla požadavkům televizí vyhovět protože se obávala precedentu. Pokud by neměla celoplošné klienty, mohla by mít problém s ekonomičností své sítě. CDG ale postrádá klienty pro svoji síť tak jako tak, a dvě televize vysílající v multiplexu 3 nedokážou celkový provoz uživit. I proto se neoficiálně hovoří o finančních problémech společnosti, a o možnosti jejího prodeje. Zájem údajně projevily České Radiokomunikace, které by „přikoupením“ multiplexu 3 získaly dominanci v segmentu terestrického vysílání. O tuto síť má rovněž zájem provozovatel televize Nova, který hodlá vybudovat multikanálovou terestrickou platformu.
Značka RTA z trhu nezmizí úplně
I přes vrácení licence ale značka RTA z českého trhu nezmizí. Regionální televize sdílející vysílání s TV Prima budou pokračovat dál, a postupně se překlopí i do regionálních digitálních multiplexů. Jediný rozdíl bude v tom, že nebude existovat jedna celoplošná verze RTA, která byla původně v plánu. Vzhledem k nejasné programové náplni ale není jisté, zda nám podobný projekt vlastně bude chybět.
Jelikož Berka byl držitelem CELOPLOŠNÉ licence, není ho co litovat. CDG, provozující CELOPLOŠNÝ multiplex, zákonitě požadoval vysílání v CELÉ síti. To, že Berka vrátil licenci je logické. Jenom se divím, že o ni nepřišel dřív už tím, že nezahájil vysílání ve stanovené lhůtě. On asi kdokoliv jiný by o tu licenci dávno přišel, ovšem na šíbra typu Berky se v tomto českém Kocourkově vždycky braly (nepochopitelně !!) ohledy.
Pevy s tou celoplošností máte sice pravdu, jenže ta by se na jeho licenci vztahovala až po roce 2012 po vypnutí analogu. Do té doby bylo čistě na libovůli provozovatele, kde chce vysílat. Že tuto podmínku operátor multiplexu odmítl respektovat je sice legitimní, jenže v podstatě se tím připravil o nejednoho klienta. Takže je otázkou, zda se tento odmítavý postoj CDG vyplatil.
Jenže CDG už krachlo, prodalo to a nový majitel se může k těmto věcem stavět jinak.
Myslím si, že s tou celoplošností nemáte pravdu. Berka se ucházel (nemusel !!) o CELOPLOŠNOU licenci a tu taky dostal (vždyť se o ní přímo pral a měl do jednoho roku od nabytí platnosti začít vysílat). On sice mohl dosáhnout celoplošnosti postupně, ale ne způsobem, že si zkrátka pronajme jenom část (malou) celoplošné sítě. Tou licenční „benevolencí“ bylo myšleno, že během rozvoje DVB-T vysílání nebude podmínka celoplošnosti splněna hned. Na druhou stranu, co CDG „odmítl respektovat“ ? CDG provozuje (zatím stále ještě :-)) celoplošný multiplex. Takže proč by měli sednout na zadek, když nějaký Berka chce využívat pouze jemu vyhovující část této sítě ? Nespojujte to, prosím, se současným (tristním) využitím této sítě.