Český hokej i fotbal zažívají nebývalý zájem ze strany televizních společností. Až doposud bylo nemyslitelné, aby se přímé přenosy z hokejové nebo fotbalové ligy objevovaly ve více televizích. V případě hokeje se v předchozí sezoně podařilo přenosy nečekaně umístit vedle České televize i na Novu sport. Podobný manévr nyní dosáhla Nova i s fotbalovou Gambrinus ligou. Šéf sportu ČT s tím nesouhlasí.
Domácí liga – efektivní marketingový nástroj
Odborníci domácím soutěžím dlouhodobě vyčítají nižší sportovní úroveň. Zejména ve fotbalovém světě sílí hlasy, že kvalita nejvyšší české soutěže dlouhodobě klesá. České kluby se už natolik neprosazují ani v evropských pohárech, a reprezentace je až na výjimky zcela závislá na českých fotbalistech ze zahraničí. Z tohoto pohledu je tedy překvapivý tak výrazný zájem domácích televizních společností o fotbalovou ligu. Nova s ČT se dlouhodobě o přenosy přetahují, ačkoliv to v posledních letech nedávaly příliš najevo. Pravdou ale je, že fotbalový svaz požadoval po komerční televizi mnohem vyšší cenu za vysílací práva, než za kolik je postoupil České televizi.
Důvod byl jednoduchý – Nova nedokázala poskytnout českému fotbalu stejný vysílací prostor jako má Česká televize. Ta převzala Gambrinus ligu před třemi lety a nabídla dva přenosy týdně na dvou kanálech. Nova do té doby měla jenom jeden program, a vysílání dvou přenosů řešila sublicencí s konkurenční Primou. Nicméně z hlediska diváckého dosahu bylo toto řešení méně efektivní. I proto fotbalový svaz nakonec upřednostnil nižší cenu výměnou za více prostoru pro své partnery ve vysílání České televize. Nehledě na to, že ČT měla u fotbalových fanoušků podstatně lepší pověst než Nova.
Po třech letech se ale mnohé změnilo. Nova dokončila integraci placeného sportovního programu Galaxie sport do svého portfolia, a změnila jeho název na Nova sport. Přebrala i celou redakci Galaxie, která má u sportovních diváků respekt. Slogan „Nova kurví fotbal“, který byl mezi fanoušky pravidlem, tak nejspíš patří do minulosti. I proto může nyní Nova z fotbalové ligy znovu těžit.
VÍCE INFORMACÍ: Gambrinus liga se vrací na televizi Nova
Premier League se objeví exkluzivně na Digi sport. Nova tak sáhla po Gambrinus lize. Foto: Zibio.com / Getty Images
Tři přenosy týdně z fotbalu a čtyři hokejové
Domácí fotbalová soutěž tak dostane na obrazovkách až tři přenosy týdně – dva poběží tak jako doposud na ČT 2 a ČT 4, jeden přenos odvysílá každý pátek hlavní kanál Novy. To je významný rozdíl oproti hokeji, kde se přenosy z extraligy objevují pouze na placeném kanále Nova sport. I tam ale nastane menší změna. Místo dvou přenosů bude mít hokej až čtyři nebo pět utkání týdně. Nova sport nabídne dvě, zbytek obstará Česká televize.
Je potřeba si rovněž uvědomit, že hokejová Extraliga přichází od příští sezony o svého klíčového partnera, telekomunikačního operátora Telefonica O2. Financování sportu v době krize je rovněž obtížnější než před několika lety. Je proto logické, že část chybějících peněz v hokeji a ve fotbale dodají právě televizní společnosti. Jedním z řešení je zvednutí ceny exkluzivních vysílacích práv. Druhou možností je rozdělení práv mezi více televizí, tak jako to udělaly obě sportovní asociace.
Šéf sportu ČT Ota Černý nesouhlasí s dělením práv
Spokojený by tak měl být každý. Divák dostane větší porci přenosů, a dvě nejpopulárnější ligy se mnohem více zviditelní na obrazovkách. Šéfredaktorovi sportu České televize Otakarovi Černému se to ale nelíbí. „Vím, že existuje projekt, který je podle mě naprostým nesmyslem a zavádějí ho do praxe majitelé vysílacích práv. Myslí si, že když budou vysílat více přenosů za týden, tomu sportu pomůžou. Ne, pomůžou svým peněženkám. Vysílat čtyři domácí fotbaly a čtyři domácí hokeje za týden domácímu sportu neprospěje,“ řekl Černý serveru DigiZone.cz. Bude to podle něj také „ubíjet“ ostatní sporty, které se na obrazovku nedostanou.
Na druhou stranu Černý dodává, že toto počínání chápe, jenže podle něj nejde o dobré řešení. „Když už ta práva chtějí prodat, ať je prodají jedné televizi, za velké peníze. Jenomže u nás taková velká televize neexistuje,“ říká šéf sportovní redakce ČT.
Jeho argumentace poukazuje na výrazné konzervativní myšlení uvnitř České televize. Ta měla až donedávna monopol na téměř všechny sportovní události. Výjimkou byla právě fotbalová Gambrinus liga, kterou přes deset let vysílala Nova. Přesun na ČT v roce 2007 byl na Kavčích horách vnímaný jako historické vítězství.
ARCHIVNÍ ROZHOVOR RADIOTV: Jaromír Bosák: Sport na ČT šetří, kde se dá
Dělení o přenosy ze zahraničních soutěží je už téměř samozřejmostí. Logo Premier League.
Bosák volal po konkurenci již v roce 2002
Když se ale přesuneme o několik let zpátky, tehdy na českém trhu figurovala silná placená televize Sport1, kterou provozoval kabelový operátor UPC v podobě prémiového kanálu za 300 korun měsíčně. Tato televize odčerpala většinu nejatraktivnějších domácích přenosů z obrazovky ČT. Jen extraligový hokej se Kavčím horám podařilo uhájit. Sport1 nabízel vlastníkům práv někdy i čtyřnásobek obvyklých cen, a tehdejší šéf sportu ČT Jaromír Bosák v rozhovoru pro RadioTV připustil, že tomu nešlo konkurovat.
„Sport1 zcela zkazil trh, protože nabízel trojnásobek i čtyřnásobek cen, které se normálně platí. Žádná s televizí s nimi za takových podmínek samozřejmě nemohla soutěžit, takže třeba kvalifikační zápasy pro mistrovství světa ve fotbale sledovalo jenom několik tisíc lidí, kteří měli Sport 1, protože platit 100 tisíc dolarů za zápas nám přišlo zvrhlé,“ řekl tehdy Bosák.
Připustil však, že sportovní redakce České televize potřebuje silnou konkurenci, a zmínil právě výhodu pro diváka v podobě více přenosů z jedné soutěže na několika stanicích. „Nám by přímá konkurence svým způsobem pomohla, protože nemůžeme odvysílat všechno a divák by byl spokojený,“ dodal Bosák. Jeho myšlenka se dostává k životu po osmi letech, kdy se Česká televize konečně začíná dělit o vysílací práva se soukromými televizemi.
Domácím sportem to nekončí…
A nemusí to končit jen u hokeje a fotbalu. Olympiádu má veřejnoprávní televize jistou jen do roku 2014, stejně tak exkluzivitu na Místrovství světa ve fotbale. Hokejová mistrovství se budou na ČT objevovat jen do roku 2017. Pak se o ně může přihlásit kdokoliv. Je tedy možné, že vrcholní sportovní události již nebudou doménou jen jedné stanice, a diváci tak budou moci srovnávat úroveň provedení i komentování na veřejnoprávní i komerčních televizích. Ve sportu totiž víc než kde jinde platí, že když dva dělají totéž, nemusí to být to samé.
ČT má sice nejlepší komentátory (hlavně na hokej tedy, to co předvádí na letošním MS ve fotbale je spíše tragédie), ale celkově si myslím, že komerční televize zvládnou odvysílat šampionáty nebo MS mnohem zajímavěji. Důkazem toho je EURO na Primě, které oproti letošnímu fotbalovému MS na ČT bylo o několik let napřed. ČT neumí pořady prodat, má šíleně stísněná studia, kýčovitou grafiku, rozhovory ve studiu nemají šťávu. Celkový dojem mě opravdu přesouvá o desítky let zpátky. U Novy zas vidím velký problém s komentátory. I když mohou využít lidí z Novy Sport, tak kvalifikační zápasy české reprezentace dokázaly, že Nova stále ku**í fotbal (viz zápas CZE – SVK, kdy českým fanouškům řval radostí gól nějaký pošahaný slovenský komentátor). Byl bych proto rád, kdyby práva postupně zkupovala Prima, protože je u nás i přes nejmenší zkušenosti se sportem nejlepší.
Nevím , proč by měl fotbal z naší ligy zavazat v televizi. Kvalita této soutěže už
není ani ubohá, neexistuje vůbec. Předražené kopyta , pračka peněz, výtečný kšeft
fotbalovým mafiánům. Nepovažuji fotbal za sport , ale za divadlo. Jako aktivní cyklista vím, co je potřeba ke sportu. Fotbal nic z toho nesplňuje. Banda uplakaných
simulantů. Dvě střely za zápas mimo branku. Jedna mezi tyče. Ubohost. To nepatří do TV.Proč nevysíláte sport, kde se musí něco umět? A hlavně si ho vysílejte na ČT 4.