ANALÝZA – Máme za sebou první várku televizních přenosů z letošní fotbalové Gambrinus ligy. Ta bude výjimečná tím, že z každého kola uvidíme až čtyři zápasy ve vysílání čtyř různých kanálů. Porovnání prvních přenosů Novy, Sport 2 a České televize zatím vyznívá jednoznačně ve prospěch ČT. Ale ani ta neměla své přenosy bez chyb.
Česká televize s právem první volby
Až do skončení minulé fotbalové sezony měla ČT na fotbalovou ligu exkluzivitu, a přinášela z ní dva přenosy týdně. Nyní budou její servis fanoušci srovnávat i s komerčními televizemi, protože stejný produkt zakoupila televize Nova pro svůj hlavní kanál i pro Nova sport. Třetím vzadu je kabelový a satelitní kanál Sport 2 patřící do skupiny Chellomedia.
I když ČT přišla o exkluzivitu, i nadále ji zůstalo právo první volby v každém ligovém kole. Může si tak přednostně vybrat dva zápasy, které odvysílá. První kolo ale ukázalo, že toto právo nemusí zaručit nejvyšší atraktivitu. Nejzajímavější duel odvysílala Nova v podobě pražského derby mezi Bohemians 1905 a Slavii a zápas bohatý na góly byl k vidění i na Sportu 2. ČT vystartovala duelem Sparty v Hradci, který byl zajímavější spíš překvapivým výsledkem než předvedenou hrou. A v pondělí museli diváci přetrpět přenos nižší kvality z Jablonce.
Ukázka z prvního ligového přenosu Novy po čtyřech letech. Screenshot: RadioTV
Nova pojala ligu komerčně. A úsporně.
Jako první se v pátek předvedla televize Nova, která odvysílala úvodní ligový duel po čtyřech letech. Divákovi nabídla komentář Tomáše Radotinského, takže na hlášky někdejších ligových komentátorů může divák spokojeně zapomenout. Tentokrát ale mohli diváci pocítit viditelné šetření na nákladech přenosu. Docházelo k minimálnímu využívání grafiky pro informační účely, zejména v prvním poločase, byly vidět technické chyby v opakovačkách. Slabinou byl rovněž jeden komentátor bez hostujícího odborníka, byť tím nechci nijak snižovat zanícený výkon Tomáše Radotinského. Jenže přísedící odborník dokáže významně oživit každý přenos. V marketingově vyspělé Americe je tzv. „color comentator“ samozřejmostí i u kulečníku nebo u šachu.
Nova nenasadila ani improvizované předzápasové nebo poločasové studio s hodnocením, neukázala podrobné statistiky pohybu, a téměř žádné statistiky kromě těch nejzákladnějších tabulek. Chyběla jakákoliv interaktivita s divákem, nebylo vidět žádnou práci s historickými daty. Přenos Novy působil opravdu hodně levně. Oživením byly jedině poločasové rozhovory reportéra oddělené několika reklamními a promo bloky.
Nova měla hezkou grafiku. Moc ji nevyužívala.
Sport 2 působil podobně
Nova ale měla smůlu v tom, že vysílala jako první. Kdyby se pořadí vyměnilo, a diváci by nejprve viděli přenos Sportu 2, nevyšla by Nova z hodnocení tak negativně. Sport 2 totiž nasadil laťku ještě níž. Nabídl na pohled nízkorozpočtový přenos s ještě chudší grafikou. Zápasový servis se omezil pouze na komentátora a redaktora. A právě komentátor tohoto programu by mohl mít vedle sebe ještě jednoho kolegu, celkově by to přenosu prospělo. Komentář postrádal očekávanou úroveň, ale to se dá pochopit protože Sport2 neprodukuje vlastní přenosy. Dá se tedy očekávat, že kvalita přenosů, i následný servis postupně vzroste.
Ukázka grafiky vlastního přenosu Sport 2
Česká televize předvedla svůj standard
Práce týmu na Kavčích horách má už letitý standard, a ten byl dodržen. Předzápasové i poločasové studio s hostem, a k tomu i komentátorská dvojice a reportér, to všechno bylo zachováno. Pondělní přenos z Jablonce postrádal obvyklou kvalitu – výrazná část průběhu zápasu byla snímána z jednoho pohledu středové kamery, a chyběly i detailnější záběry v opakovačkách.
Přenosy na internetu
Dalším aspektem letošní sezony jsou i přímé přenosy v rámci video portálu Tipovani.cz. Zde se projevil výrazný rozdíl mezi přenosy, které byly přebírány přímo od televizních společností a vlastním materiálem. Ostatní přenosy totiž portál snímal pouze na jednu kameru a nenabízel k nim komentář. Pro fotbalové fanoušky ale měly i zápasy na internetu své kouzlo. Například v nedělním zápase přebíraném ze Sportu 2 mohli po celou dobu poslouchat komunikaci štábu, který připravoval přenos. O přestávce se totiž televizní vysílání odpojilo, ale internetový divák zůstal „na hřišti“. Nečekaně se tak dostal do zákulisí příprav, a mohl vidět, jak štáb vybírá záběry do poločasového souhrnu nebo slyšet jak si komentátor neformálně povídá s reportérem o průběhu zápasu. Není třeba zdůrazňovat, že padlo i několik nadávek. Internetové vysílání ale zatím není tak výrazně regulováno ze strany mediální rady, a tak se portál nemusí obávat případné pokuty.
První fotbalový víkend skončil různě. Česká televize předvedla svou očekávanou kvalitu, přenosy komerčních televizí ale byly výrazně slabší. Na druhou stranu, právě vzájemná konkurence může všechny televize kvalitativně posunout vpřed. A významnou měrou přispěje do dění i placený kanál Nova sport, který nabídne fotbalové přenosy od podzimu, včetně studia s hostem a zřejmě i dalších prvků. Česká televize se tak bude muset obracet, aby zůstala před Novou.
První kolo Gambrinus ligy pouze potvrdilo profesionalitu kanálu ČT a i přes úsporný přenos TV Nova. To se týká komentáře i obrazové kvality. Největší problém Sportu 2 je výsledná obrazová kvalita a v neposlední řadě nekvalitní amatérský komentář. Stejným problémem trpí úroveň kanálu Sport 1 při přenosech atraktivních fotbalových zápasů. Bylo by chybou si myslet,že když se zajistí atraktivní program, že v době plazmových i lcd obrazovek, se divák spokojí s podprůměrnou kvalitou obrazu. Touto cestou provozovatelé obou kanálů nikdy plné pokrytí nedocílí i kdyby byl obsah sebeatraktivnější.