Postup při založení nové televize, postup při udělení vysílací licence

Založení nové televize je v dnešní době mnohem jednodušší, než tomu bylo před 5-10 lety. Důvodem je rostoucí počet nových vysílacích platforem i zvětšující se divácká základna zejména na satelitu nebo přes internet a v oblasti mobilních zařízení. Díky tomu můžete oslovit zajímavé a početné publikum i bez výrazných nákladů na distribuci.

Ilustrační foto - Shutterstock.com

Ilustrační foto – Shutterstock.com

Jednotlivé vysílací platformy jsme podrobně rozebrali v kapitole „Vybíráme vhodnou televizní platformu – DVB-T, kabel, satelit, internet“. Nyní se zaměřme na to, co všechno musíte rozplánovat a splnit, pokud chcete provozovat novou televizi.

1) Výběr platformy a dohoda s operátorem

Pokud se rozhodnete pro vysílání prostřednictvím DVB-T, musíte uzavřít smlouvu s operátorem digitální sítě (multiplexu). Celoplošné multiplexy jsou prakticky plné, musíte tedy oslovit jednotlivé společnosti, které poskytují regionální sítě.

U kabelového vysílání musíte uzavřít dohody s jedním nebo více kabelovými společnostmi. Většina kabelových operátorů (s výjimkou největší kabelové společnosti UPC) má omezené pokrytí v určitých regionech. Proto budete muset oslovit několik subjektů, abyste získali celoplošné pokrytí.

Satelitní vysílání si obvykle vyžaduje dohodu s jedním operátorem. Musíte zvolit konkrétní pozici, která předurčí vaše možné pokrytí a zásah určitého počtu obyvatel. České televize vysílají primárně z pozice 23,5 st. východně a 0,8 st. západně. Nové hráče na poli domácí satelitní televize najdete i na pozici 16,0 st. východně.

Vysílání přes internet má svá specifika. Pokud si nevytvoříte vlastní obsahovou platformu, je nutná dohoda s některým z poskytovatelů placené televize přes internet.

2) Žádost o vysílací licenci

Dohoda s operátorem vysílání vás opravňuje k zisku vysílací licence. U televizního vysílání přes DVB-T satelit a kabel počítejte se správním poplatkem ve výši minimálně 50 000 korun.

Udělení vysílací licence může předcházet veřejné slyšení a veřejná prezentace vašeho projektu. Po úspěšném udělení licence musíte zahájit vysílání nejpozději do 360 dnů. Pokud to nestihnete, může vám regulátor licenci odebrat.

Vysíláme digitálně na běžnou anténu (DVB-T a DVB-T2)

Nejatraktivnější forma televizního příjmu – z pohledu většinového diváka – je příjem na běžnou anténu. Česká republika v roce 2011 ukončila přechod z analogového na digitální televizní vysílání. Platforma DVB-T je u českých diváků nejpopulárnější.

....
Autor článku:

Komentáře (1)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .