Přišli jste o programy České televize v HD rozlišení? Poradíme vám

V neděli 30. září přistoupila Česká televize k avizovanému vypnutí svých programů v HD rozlišení v regionálních multiplexech DVB-T. Diváci mohou i nadále přijímat programy ČT ve standardním rozlišení v multiplexu 1.

Poznámka: Tento článek původně vyšel na webu TVKOMPAS.cz pod titulkem: Česká televize vypnula HD kanály v regionálních sítích. Co to znamená pro běžného diváka?

ceska-televize-ct-chodba-plachta-651

V případě stanic v multiplexu 1 nechystá Česká televize žádnou výraznější změnu. Ani vypnutí HD kanálů v DVB-T by většina diváků neměla výrazněji pocítit. Vyšší rozlišení zůstává i nadále bezplatně dostupné i na běžné anténě, ale pouze na přijímačích DVB-T2 s podporou HEVC. Problém ale může nastat, pokud váš modernější přijímač ještě nepodporuje kodek HEVC.

Není DVB-T2 jako DVB-T2

Podle přímých reakcí od čtenářů se zdá, že vypnutí HD programů v DVB-T se obešlo bez komplikací. Do redakce nám i přesto dorazila reakce jednoho z diváků, který navzdory tomu, že vlastní přijímač s podporou DVB-T2, nemá možnost sledovat programy ČT ve vyšším rozlišení. Jeho přijímač totiž nepodporuje kodek HEVC, umí zřejmě zobrazit pouze programy v MPEG-2, resp. MPEG-4 (H.264). Nový vysílací standard v České republice ovšem počítá pouze s vysíláním v DVB-T2/HEVC. Přijímače s MPEG-4 tedy nebudou divákům fungovat.

Ponechme teď stranou, zda byl dobrý nápad, aby stát direktivně nařídil použití kodeku HEVC. Toto nařízení vůbec nebralo v úvahu, že mezi diváky může být několik stovek, případně jednotky tisíc přijímačů s podporou DVB-T2/MPEG-4. Tito diváci si tak budou muset zakoupit set top box i přesto, že v dobré víře investovali do nákupu nového přijímače před několika lety.

Na druhou stranu je pravda, že České Radiokomunikace zavedly certifikaci přijímačů, která divákům doporučuje pouze přijímače s podporou HEVC. Tím se alespoň částečně zamezilo dalšímu prodeji nekompatibilních přijímačů. Domácnosti, které si předtím zakoupily nový televizor bez HEVC-u, však mají smůlu. Bez přídavného set top boxu programy České televize ve vysokém rozlišení prostě neuvidí.

Pokud ovšem plánujete koupi nové televize s DVB-T2/HEVC za účelem sledování programů ve vysokém rozlišení, vše si pečlivě promyslete.

Nejprve si ujasněte, co od platformy DVB-T2 očekáváte. Pomohou vám odpovědi na dvě jednoduché otázky:

1) Očekávám od DVB-T2 větší kvalitu obrazu a programy v HD rozlišení?
2) Mám zájem sledovat jen volně dostupné programy a nevadí mi nižší kvalita obrazu?

Kupujete DVB-T2 televizi kvůli HD programům? Novu s Primou bez poplatků nenaladíte

K bodu 1) Pokud kupujete novou televizi kvůli stanicím v HD rozlišení, tak vás musíme zklamat. Většina stanic bude v DVB-T2 vysílat pouze ve standardním rozlišení, včetně stanic Novy a Primy. Své HD programy zpřístupnila volně pouze Česká televize a některé menší soukromé televize, například Seznam TV, JOJ Family nebo regionální stanice. Počet těchto stanic lze vyjádřit v jednotkách. Rozhodně jich nebudou desítky.

Rovněž nečekejte, že byste v DVB-T2 sledovali například Novu nebo Primu v HD rozlišení. Zástupci obou televizí opakovaně potvrdili, že jejich programy ve vysokém rozlišení v bezplatné nabídce na anténě nebudou. Můžete je sledovat pouze za poplatek – prozatím výhradně u kabelových, satelitních nebo IPTV operátorů.

Tím se dostáváme k druhému bodu. Pokud vám momentálně nevadí nižší kvalita obrazu a máte zájem sledovat jen bezplatně dostupné programy, v takovém případě můžete zakoupit nový set top box nebo nový televizor DVB-T2/HEVC. Dbejte však na to, aby váš nový přijímač měl k dispozici CI/CI+ slot. Zjednodušeně, jde o „šachtu“, do které lze umístit modul pro sledování placené televize. Většina moderních televizí CI slot obsahuje.

Když zakoupíte přijímač se slotem, můžete jej v budoucnu použít i pro příjem placeného vysílání. To se hodí pro případ, že by vás nabídka volně dostupných stanic časem neuspokojovala. A budete zároveň připraveni i na variantu, pokud by Nova s Primou někdy v budoucnu zpřístupnily své HD programy v placené variantě DVB-T2. O placené televizi přes anténu se momentálně nemluví. Experti však její zavedení očekávají.

Původně vyšlo na webu TVKOMPAS.cz. Převzato se souhlasem.

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. vencawrc

    Máte pravdu přišli jsme o HD programy a jiný nejsou .Člověk musí čumět na SD programy na to nepotřeboval tv jen kvůli tomu , že někde soudruzi udělali chybu . Jsem z jižních Čech a chytáme Klet ( NIC JINÉHO SE U NÁS NECHYTNE !!!!! HD šlo velmi dobře u nás ) , která vysílá DVB-T2 ted jen 10kw a k nám nedojde , ALE HLAVĚ ŽE HD VYPLI !!!!!!!!!!
    Máme čekat do roku 2019 . Kdy prý navýší kapacitu na 100kw zatím čum na rozmazaný sport ČT – SD , ale plat stejně .

  2. vencawrc

    Pak ještě jednu poznámku jak to bude v DVB-T2 s PRIMOU HD a NOVOU HD prý s toho chtějí udělat platící kanál . Pokud si koupím satelitní tv s jednou šachtou pak nebudu moc koukat na DVB-T2 HD placený do budoucna protože budou dvě karty ( SATELITNÍ A dvb-t2 )a jedna šachta. nebo už dělají více šachet v TV ?

    1. juko

      Dobrý den, máte pravdu, Nova HD a Prima HD plánují vysílat v DVB-T2 pouze jako placené programy. Co se týče šachet v TV, myslím, že na to se žádný z terestrických operátorů zatím nezaměřuje. Bude zajímavé sledovat, jak to vyřeší a zda budou nutit lidi k další výměně přijímačů až se jednou spustí placená nabídka v DVB-T2. Nyní se tím nikdo příliš nezabývá. S pozdravem autor článku.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .