V dnešním zastavení nad nejčastějšími pojmy z digitálního slovníčku zaměříme svoji pozornost na jednu z nejnovějších forem přenosu televizního signálu od vysílatele do našich domovů. IPTV – tedy platforma vysílající prostřednictvím vysokorychlostního internetu – se v Česku zabydluje zhruba tři roky. Jako první z velkých operátorů v tuzemsku nabídla službu IPTV společnost O2 v září 2006.
Televize přes pevnou linku
IPTV používá pro přenos televizních programů vysokorychlostní internetovou přípojku. Nejznámější je ADSL (vstup na internet prostřednictvím pevné telefonní linky) nebo připojení optickými vlákny. Velkou výhodou této formy příjímání televizního signálu do vaší domácnosti je větší interaktivita v porovnání s jinými platformami (analogové pozemní vysílání, satelitní či kabeloví operátoři a zatím i pozemní digitální vysílání). Zákazník mající IPTV si na rozdíl od konkurenčních služeb může například sám navolit program z virtuální půjčovny (Video on Demand – video na žádost či Pay Per View – placené pořady), může využít jakéhosi virtuálního videorekordéru, který zaznamená pořad, který divák nestihl sledovat při jeho premiéře. Samozřejmostí je EPG (Electronic Programming Guide) – přehledný programový průvodce, který přímo na obrazovce zobrazuje přehled pořadů všech dostupných stanic.
Zájemci o tuto službu musí mít k dipozici potřebné vybavení. Pokud se jedná o přenos přes pevnou linku, musí být zprovozněn ADSL modem a k televizoru být připojen set-top-box. Přístroje jsou většinou hybridní – pomocí nich lze příjímat i signál pozemního digitálního (DVB-T), satelitního digitálního (DVB-S) či kabelového digitálního vysílání (DVB-C). Výhodou přenosu přes ADSL je možnost současného sledování televize, surfování na internetu i telefonování. Je to umožněno díky oddělení pásma pro telefonování a data.
Ukázka webu služby O2TV
Největší hráči – O2TV a Volný TV
Největším hráčem na tuzemském trhu v poskytování IPTV je společnost Telefonica O2. Svoji nabídku prodává pod značkou O2TV. Před několika týdny oslavila příchod stotisícího klienta. Každý ze tří základních volitelných balíčků obsahuje sedm stejných programů: ČT1, ČT2, ČT 24, ČT4 Sport, Nova, Prima a Z1. V balíčku O2TV Zábava jsou dále Markíza, STV 1, CNN, BBC World News, Jetix, Minimax, A +, Spektrum, National Geographic, Discovery, AXN, Zone Romantica, Zone Reality, Galaxie Sport, Eurosport, Eurosport 2, Óčko a MTV Europe. Balíček O2TV Kino k základní sedmičce přidává tři kanály HBO a dva Cinemaxy, O2TV Sport pak deset sportovních stanic včetně exkluzivního přístupu k přenosům všech zápasů tuzemské hokejové extraligy. Každý z těchto základních paketů přijde na 449 Kč měsíčně.
Konkurenční provozovatel Telekom Austria podniká pod značkou Volný TV. Nabízí jedenáct základních programů (4 kanály České televize, Nova, Prima, Óčko, Z1, Markíza, Euronews a TV Noe) za 296 Kč měsíčně. K nim si lze samozřejmě doobjednat kanály filmové, erotické či balík rozšířený o stanice zpravodajské, dokumentární a sportovní. Výhodou služby Volný TV je možnost navolit si jen skutečně sledované stanice, nikoliv celé skupiny. I samotné sledování televize se zdá být u služby Volný TV komfortnější. Divák si sledovaný pořad může stopnout a dosledovat ho s časovým posunem. Dokonce se může vrátit na začátek probíhajícího pořadu a začít ho sledovat znovu. Pravdou je, že tyto vymoženosti jsou dostupné jen na omezeném počtu kanálů. Jejich pořadí na předvolbě dálkového ovládání si volí divák a tudíž naní závislý na nastavené předvolbě od operátora. O dostupnosti služby IPTV od O2 či Volného v jednotlivých regionech se dozvíte na jejich prodejních místech. V Česku působí i řada lokálních poskytovatelů služby IPTV.
Foto: weby www.cz.o2.com, www.volny.cz