GLOSA – Není to tak dávno, co management České televize sliboval úplnou eliminaci sportovních pořadů z programu ČT2. Po spuštění specializované sportovní Čtyřky a srovnání pokrytí obou kanálů v terestrickém vysílání se však sport vysílá na Dvojce i nadále. Tento stav může trvat ještě několik let, pokud si to majitelé vysílacích práv budou přát. Je pravděpodobné, že k úplnému odsunutí nedojde.
Dvojka i Čtyřka mají shodné pokrytí
Vedení České televize se snaží působit autonomně, pokud jde o zásadná rozhodnutí a strategické plány. Jenže v oblasti programmingu se nezávislost vytrácí hned, jak se objeví majitelé vysílacích práv. Ti si totiž diktují, co a za jakých podmínek se může vysílat. A pokud chce televize přinášet atraktivní a zajímavé disciplíny, musí jim vyhovět.
Sport se v posledních desetiletích vysílal zásadně na Jednotce nebo na Dvojce. Jinudy cesta nevedla, jelikož Česká televize měla do roku 2004 jen dva kanály. A program ČT 4 Sport vznikl ještě o dva roky později ale s jasným cílem – soustředit všechen sportovní obsah na jeden kanál, a co nejdřív dohnat Dvojku v počtu pokrytých domácností.
Co se týče pokrytí, tento cíl se podařilo splnit bezezbytku. Přispělo k tomu rozšiřování digitálního terestrického pokrytí multiplexu 1 na úkor omezování analogového signálu ČT 2. Tím se dosah Dvojky a Čtyřky vyrovnal. Jenže, když vedení České televize ohlásilo záměr odsunout všechen sport z Dvojky do podzimu tohoto roku, nastala u majitelů sportovních práv menší panika.
BLOG: Já plátce televizního poplatku
Divácký návyk na Dvojku
I když je pokrytí obou programů totožné, divácký návyk je přece jen silnější u Dvojky než u Čtyřky. A stejně tak i potenciální divácká skupina je mnohem širší. Ten, kdo má zájem o kulturní vysílání na ČT 2 si asi stěží někdy přepne na ČT 4. Pokud mu ale sport naservírujete přímo na Dvojce, moc možností mu nezbude.
Podobně vyznívá i záměr postupně omezit reklamu v České televizi. I kdyby se někdy podařilo zákonem zrušit veškerou reklamu ve vysílání ČT, i tak by existovaly výjimky. Reklama by byla přípustná v situacích, kdy to výslovně požaduje majitel práv. Tato výjimka by se týkala především sportovních přenosů, ale i jiných akvizic.
K TÉMATU: ČT má problém – musí vrátit sport na ČT2
Rozhodující je přání majitelů práv
A jsme u stejného problému. Pokud si majitel práv „dupne“, a prosadí si do smlouvy podmínku vysílání reklamy před a po skončení pořadu, je to jeho právo, a televize bude muset ustoupit. Pokud by zákon na podobnou výjimku nepamatoval, televize by daný pořad jednoduše vůbec nesměla vysílat.
Dokdy tedy vydrží sport na ČT 2? Troufám si tvrdit, že tam bude diváky „obtěžovat“ ještě minimálně pět až sedm let. To je doba, po kterou má Česká televize nakoupena vysílací práva na velké sportovní akce – Olympijské hry, Mistrovství světa či Evropy ve fotbale nebo MS v hokeji. A mimochodem, i domácí svazy budou trvat na vysílání některých soutěží na Dvojce. Příkladem je fotbalová Gambrinus liga, která se každé pondělní odpoledne objeví na ČT 2, minimálně v nejbližších dvou letech. Protože majitel práv na tom trvá. V tomto případě je majitelem práv dceřiná společnost Sazky. I zde se tedy ukazuje, že Dvojka se sportu jen tak nezbaví.