Před šedesáti lety byl pohled na rasismus jiný než dnes. To se odráželo i v tehdejší filmové tvorbě. Starší díly Toma a Jerryho se proto při znovuuvedení v televizi musely cenzurovat. Kromě rasistických scén se vystřihovaly i ty obrázky, které byly moc násilné. Novější díly už pak byly bezproblémové. Některé z nich dokonce vznikaly v Praze.
Seriál Tom a Jerry nevznikl původně pro televizi ale pro kino. První díly se totiž natáčely ještě za války a to v roce 1940. Během 27 let (až do roku 1967) vzniklo 161 krátkých animovaných filmů. Hra kocoura a mazaného myšáka zaujala i akademiky. Celkem sedm dílů dostalo Oskara (mj. i první díl z 10. února 1940) a dalších šest na něj bylo nominováno. Díky tomu se Tom a Jerry může pyšnit titulem nejvíc oceněného animovaného seriálu vůbec.
Prvních 114 dílů se natáčelo v trikových studiích Metro-Goldwyn-Mayer za režisérského vedení dvojice William Hanna a Joseph Barbera. Seriál vznikal klasickou animátorskou technikou. Už u těchto prvních dílů jsou patrné rozdíly v podobě postaviček. Ta závisí na tom, který z týmů je kreslil. Původně nebyly postavičky tolik reálné. Jejich současná podoba, která se dostala díky merchandisingu na řadu míst světa, pochází z roku 1949.
Dvojice Hanna a Barbera potom ještě stvořila řadu děl pro televizi. Například The Flintstones. V roce 1957 ale MGM své oddělení kreslených filmů uzavírá. Hanna a Barbera skončili s Tomem a Jerrym v roce 1958. V letech 1961 až 1962 se seriálu ujal Gene Deitch. V letech 1963 – 67 Chuck Jones. V roce 1975 se opět vrátila dvojice Hanna a Barbera. Ta ještě vytvořila v letech 1990 – 93 seriál Tom and Jerry Kids.
Na vývoji seriálu je patrné i tehdejší odlišné společenské klima. Majitelkou Toma je černoška Mammy Two-Shoes, která v originále mluví se silným jižanským přízvukem. Ve starších dílech nebyl ukazován obličej lidí. Pouze dolní polovina těla – jde o tzv. dětskou perspektivu. Mammy Two-Shoes má strach z myší a objevuje se tady především jako žena, která ráda trestá. Právě tyto starší epizody obsahují poměrně dost násilí a byly v kinech velice oblíbené.
První díly nejenže byly dost kruté, ale byly zároveň dělány tak, aby přišly tehdejšímu publiku vtipné. Aby se seriál dobře ujal i v dalších letech, musely se některé věci změnit. V polovině padesátých let nahradila černošku MammyTwo-Shoes běloška. Jižanskou drsnou výslovnost nahradil mnohem jemnější hlas. Když se přepisovaly staré filmové pásy na novější média, tak se některé scény s postavičkou černé pleti vystřihly a nahradily nově natočenými. I činnosti, které Tom a Jerry provozovali, se čím dál tím víc přibližovaly životnímu stylu bílých Američanů. Aby se divák mohl s postavičkami lépe ztotožnit, začalo se tu objevovat grilování, dovolená na pláži atd.
Při přepisu na nová média se vynechala řada velmi krutých scén. Stejně tak se pokud možno vynechaly scény, které by mohly být považovány za rasistické. Situační vtip totiž často spočíval v tom, že se jedna z postav proměnila v Číňana nebo černocha či osla. Při výbuchu se obličeje všech zbarví do černa atd. Tyto scény se vystřihly a při vysílaní v televizi nebo vydání seriálu na DVD se už neobjevily.
Pro nás je zajímavá éra, ve které byl tvůrcem seriálu Gene Deitch. Ten žil od roku 1961 v Praze. A právě tady vymýšlel nové díly tohoto seriálu. Deitch mj. napsal paměti For the Love of Prague, ve kterých popsal jaké to bylo být jediným svobodným Američanem v Praze. Jeho synové Kim a Simon se angažovali v undergroundových comiksech.
Tom a Jerry nezůstaly jen na filmovém plátně nebo televizní obrazovce. Vznikla i řada počítačových her či her na různé konzole.