Minulý týden ve čtvrtek televize Prima pořádala tiskovou konferenci, na niž se novinářská obec mohla seznámit s kompletním programem pro nadcházející podzimní sezónu. Ačkoli jsme vás informovali už minulý týden, rozhodli jsme se vám nabídnout bližší pohled a okomentovat jednotlivé novinky či osvědčené formáty, s nimiž jde Prima do boje.
Cílem této recenze je především vás informovat blíže o jednotlivých pořadech, současně chceme přidat názor na to, jakou šanci mají jednotlivé pořady uspět. Pomoci má přehledná grafika, uvnitř článku najdete navíc mapu dabérů a vztahů týkající se seriálu Family Guy, který uvede Prima Cool pod názvem Griffinovi. Kompletní tiskové materiály najdete na webu televize Prima, k dispozici jsou také videa. Při kliknutí na loga jednotlivých pořadů se zobrací hodnocení pořadů v grafické podobě.
VKV – Každá pohádka má svůj konec
Přeci jenom největší slávu má první český nekonečný seriál už dávno za sebou. Čas také odvál dva miliony diváků, které pravidelně dvakrát týdně (po celý rok) vyhledávaly svou „pravidelnou dávku emocí“. Největší ránou se stala Ordinace v růžové zahradě (TV Nova). Z počátku VKV (tehdy ještě Rodinná pouta) drtily svou konkurenci. Chyba nastala při výměně ústřední dvojice Klára Jandová – Tomáš Krejčíř. Ani jednoho se už tu asi nedočkáme. Svou stabilní diváckou základnu VKV mají a pravidelně generují TV Prima zhruba 800-900 tisíc diváků týdně, i nadále pokračují ve sledování příběhů rodiny Rubešových.
Z počátku jsem byl i já pravidelným divákem, Prima prostě přinesla na český trh něco, co tu ještě nebylo. A nějak jsem se se seriálem nemohl odloučit. Z první řady Rodinných pout jsem si nenechal ujít jediný díl, další série už u pár dílů mou přítomnost musely oželet. VKV přinesly svěží vítr a nadále jsem oceňoval opravdu příjemný humor Sandry Pogodové a Jana Zadražila. Ale poslední řadu VKV už jsem vynechal, kromě posledních dvou dílů. Poslední díly však přeci jenom zhlédnu.
Objeví se tu tedy patrně stejný efekt, jehož jsme byli svědky u seriálu Ošklivka Katka. Diváci zpravidla sledovali seriál v menším počtu, při oznámení konce z důvodu nezájmu však stihnul Primu značný příliv. Trochu zklamání přináší sice odchod Dany Morávkové, jako kompenzace se jeví návrat Laďky Něrgešové. Její těhotenství vyřešily scenáristky Bártů odchodem postavy Dagmar Lacinové do Anglie. V poslední sérii se bude řešit manželský vztah ústřední dvojice Hana Holišová – Petr Bambas, do něhož vstoupila milenka. Seriál dostane novou znělku, odchod Dany Morávkové a příchod Nely Boudové (postava kardioložky Trojanové) si žádá své. Znělky patří k těm nejlepší, které jsou v ČR k vidění. Nechť se všichni inspirují!.
Přešlapy – no toto trvalo!
Chce se mi zvolat „No konečně! Toto trvalo!„. Prima opět uvádí (tedy aspoň podle toho, co slibuje) opět něco nového. Kdybych měl hodnotit českého diváka jenom podle nejsledovanějších seriálů, byl by to člověk, který nežádá složitý děj. Ten navíc musí být jasně čitelný. „Děj bude pracovat nejen s reálným časem, ale také s pohledy do budoucnosti a s představami postav.“ Podobné hraní si s časovými rovinami není cizí například seriálům zahraniční (především americké) provenience.
Výše zmíněné lze jednoznačně přiřadit k plusům seriálu. Úspěch může stanici přinést herecké obsazení – staří známí z TV Prima a zajímavé osobnosti. Jako jednoznačnou výhodu vidím 13 dílů, v dnešní době nekonečna vítám časovou omezenost projektu. Nasadí-li Prima seriál ve vhodný čas (zajímavé by bylo vyzkoušet slot po deváté hodině), úspěch je téměř zaručen. Pravděpodobně jej Prima nasadí v pondělí, spekuluje se ale o vyčkávací taktice, řídit se má Prima podle svého největšího rivala – Novy.
Cooking show – Babica z Itálie
Mňam aneb Prima vařečka se stal letitým nestorem programového schématu televize Prima. Na úspěch této relace také kdysi chtěla navázat televize Nova, pokusy typu Večeře s Naďou Konvalinkovou nebo My rádi jíme možná dnes málokdo pamatuje. Až loni Nova přišla s Babicovými dobrotami. Na moderátora a kuchaře se snáší kritika především z odborných sfér kvůli neodbornosti. Jedno se nedá upřít, je úspěšný.
Bude úspěšný i nový pořad o vaření televize Prima? Diváci bezesporu podobné pořady oceňují, o tom žádná. Na druhou stranu sázka na exotičtější destinaci nemusí vyjít. Bude záležet na tom, nakolik blízká témata kuchař Emanuel Ridi zvolí. Skloubí-li exotiku s českou kuchyní (především pak radami, které bude možnost uplatnit i v naší kotlině), může Primě ne příliš jistá vsázka vyjít.
Hádej, kdo lže?
Větší jistotu Prima zřejmě nenajde. Netvrdím, že je to špatné. Navíc se mi jeví jako zcela logický krok uvést obměnu snad nejpopulárnějšího zábavního pořadu současnosti (a že je jich poskrovnu). Přitom stávající formát trvá dále. Potíže mohou snad nastat jen v souvislosti s odchodem Dany Morávkové ke konkurenci. Paní Eva Holubová je oblíbenou herečkou, kdo ví, zda jí nebude chybět šarm a bystrost kolegyně Morávkové.
Podívám-li se na prostředí, je vyvedeno opravdu na výbornou. Trochu mi to připomíná vědomostní hru Riskuj!, i když do formátu samotného má pěkně daleko. Diváci Hádej, kdo jsem! se budou určitě dívat i na mladšího sourozence. Pořadu sice rozhodně neprospěje odchod jedné z tváří, k dobrému (ba vynikajícímu) výsledku má našlápnuto. Jedno procento ze stovky odečítám právě pro nové obsazení týmu hadačů.
Griffinovi – animovaný trhák podzimu
Asi nemá smysl příliš se zmiňovat o samotném fenoménu Family Guy. Cílová skupina jej zná a viděla na internetu. Do rukou se mi dostal český dabing televize Prima Cool k prvním dvěma epizodám. Upřímně řečeno jsem se některých jmen bál. Veronika Gajerová se vydala svou vlastní cestou a Lois s jejím hlasem neztrácí na půvabu. Trochu jsem si nedokázal představit Lucii Vondráčkovou coby Meg. Dostavilo se milé překvapení, myslím, že byste Lucku ani nepoznali, výborná známka vkusu! Stejně dobře si vede i Miroslav Vladyka a doslova exceluje Jan Vondráček v roli ďábelského dítěte Stewieho.
Jsem rád, že čeští dabéři vnáší do postav své vlastní já. Prima s velkou odvahou přináší díla u nás dosud neviděná. Vezmeme-li Simpsonovi, ČT to měla relativně snadné, nikdo tu neznal originální dabing. Když jsem slyšel ten americký, nesnášel jsem ho a absolutně se mi nelíbí. Teorie velkého třesku se Primě sice dvakrát nepovedla, nepomohli ani výteční herci. Futurama se vydala tou nejlepší možnou cestou, herci mi po pár dílech k postavám zapadli dokonale (i přes odlišný originál). S očekáváním jsem se vrhnul na Family Guy a nezklamal. Až na jednoho herce, Petr Rychlý jako hlava rodiny se asi dvakrát nebude pozdávat (a to jsem v originále viděl sotva dva díly tohoto seriálu).
Pavouk vztahů – pro zvětšení klikněte myší, (c) RadioTV.cz
Není to ale tak hrozné, časem si snad zvyknu… navíc jedna postava mi zážitek nezkazí. Skeptický jsem byl také k Bohumilu Kleplovi představujícím mluvícího psa. Jeho hlas dovedl do sfér, v nichž jsem ho nepoznal. Kdybych nevěděl, že to je on, asi bych si nebyl s to tipnout, o koho se jedná. Smekám ironickému a neutrálnímu hlasu. Vynikající volba.
Cestovatel v čase – řádné sci-fi
Jako příznivec sci-fi plesám, mé srdce tepe radostí. Hrdinové mne sice moc neoslovily, seriál Heuréka (na podzim se dočkáme i jeho druhé řady) přinesl svěží vzduch s kvalitně odvedeným dabingem. Cestovatel v čase v sobě snoubí napětí, solidní dabing i zajímavou zápletku: „Dan Vasser je obyčejný novinář, který je jednoho dne zničehonic teleportován do jiné časové éry. Šokovaný hrdina postupně zjišťuje pravidla svého cestování: Posouvat se může jen do minulosti a každá cesta má nějaký účel. A co je nejhorší, Dan přesuny nemůže ovlivnit.“
Zdeněk Hruška svou roli brilantně zvládá, nebudete nespokojeni. Muži i ženy, nenechte si tuto lahůdku ujít. Možná se příběhy stanou po čase stereotypními, přesto setrvám i u dalších dílů (celkem 13). Přesně takovéto seriály na nový program Cool patří a jako člen cílové skupiny vítám a plánuji sledovat. Problém bude s jiným dílkem…
Volání mrtvých alias Tru Calling
Akční seriál má vynikající námět, výborné dabéry (hlavní postavu dabuje Zuzana Ščerbová – k nerozeznání od Lucky Vondráčkové) a neméně dobré herce. Zde problém rozhodně není. Je spíše na škodu, že je to více-méně kopie předchozího díla. Jediným rozdílem, že hlavní hrdinku volají mrtví lidé v márnici, kde je zaměstnaná. Opět se vrací do minulosti, prožije jeden celý den znovu. Opět proto, aby někoho zachránila. Seriál možná více ocení muži (hlavní hrdinkou je sličná a půvabná dívka). Přesto se bude možná překrývat s předchůdcem. K dalšímu sledování mě to neodradí, no při nepodívání se na jeden díl se mi asi svět nezboří.
Jmenuju se Earl – zaboduje u nás?
Typický povaleč Earl není vzorem pro své okolí, kromě neřestí alkoholu a cigaret provádí nepřístojné věci. Jednoho dne jej potká štěstí, koupí si los vyhraje 100 tisíc dolarů. Hned o ně přijde, když jej srazí auto. Při pobytu v nemocnici zhlédne pořad o karmě a jeho život se změní, napíše si seznam všech špatností a ty se pokouší napravit. Logicky při tomto plnění nastává plno komických situací… jinak by to ani nebyl americký sitcom.
Při zhlédnutí prvních dvou dílů jsem se opravdu smál. Seriál byl uveden také na slovenské komerční stanici JOJ, tam ale propadnul. Těžko říci proč, rozhodnout o neúspěchu mohl špatný vysílací čas. Diváky Prima Cool může s přehledem oslovit. Bohdan Tůma v roli bratra hlavního hrdiny je bezchybný. Připadá mi ale, že s volbou dabéra hlavního hrdiny sáhla Prima poněkud vedle, Petr Rychlý se k herci Jasonu Leeovi nehodí a příliš neoslňuje. Výborný humor a neobvyklý příběh je hodně daleko, ale bude to stačit?
Prima i Prima Cool uvede do svého programového schématu mnoho pozoruhodných vlastních pořadů či zahraničních akvizic. Většina je zdařených. Vedle novinek dává divákům také zaručeně úspěšné programy jako Jste to, co jíte!; Jak se staví sen; Ano, šéfe! a další. Z akvizic se těšme například na pátou řadu Zoufalých manželek, které v mnohém překvapí. Skalní fanoušky zřejmě překvapí velký časový skok, pátá řada se odehrává po několik měsících po skočení čtvrté série. Zarmouceni po zhlédnutí nebudou.