Seriály: Stargate je nejdelší sci-fi

Budeme jednou cestovat do jiných dimenzí a světů? Jak by to mohlo při takových cestách vypadat, představuje seriál o hvězdné bráně Stargate. V něm si hlavní roli zahrál Richard Dean Anderson, který byl tou dobou znám jako MacGyver.

Před pár dny konkrétně 21. srpna 2006 oznámila americká kabelová stanice SciFi-Channel, že už nebude pokračovat s natáčením seriálu Stargate. Ten tak po deseti řadách skončí. Producent Robert C.Cooper ale zároveň dal vědět, že Stargate nenechá zemřít a že projekt bude v nějaké formě existovat dál. Neupřesnil zda půjde o film, počítačovou hru nebo zda měl na mysli seriál Stargate Atlantis, který ze Stargate vychází a který se bude jako spin-off vysílat dál, neboť už byla zadána do výroby jeho čtvrtá řada.


Stargate SG-1 je seriál, který vznikl na motivy filmu Stargate z roku 1994. Ten pojednává o bráně, kterou je možné se dostat do jiného světa. Seriál je o týmu SG-1, který je součástí americké armády a má v přísné tajnosti prozkoumávat jiné světy. Producenti filmu původně chtěli natočit další film. Studio, které vlastnilo na Stargate práva, se ale rozhodlo pro seriál. Roland Emmerich a Dean Devlin proto z projektu vystoupili, protože seriál neodpovídal jejich představám. V seriálu jsou některé věci jinak než ve filmu. Seriál pojmenovává věci, které ve filmu neměli jméno. Například planetu Abydos nebo materiál, ze kterého je Stargate, se v seriálu jmenuje naquadah. Postava Sh´uri je přejmenována na Sha´re. Zatímco ve filmu jsou mimozemšťané podobní lidem, v seriálu se vyskytují postavy, které mají blíže spíš k hadům, některé rasy zase k červům. Ve filmu je dr. Jackson egyptolog v seriálu jazykovědec. V kině se promítá příběh, který se odehrává na základně Creek Mountain, na televizní obrazovce je děj posazen do komplexu Cheyenne Mountain. V původním snímku má každá civilizace svůj jazyk, v seriálové verzi mluví všichni anglicky. Ve filmu nemají lidé se svými střelnými zbraněmi proti mimozemšťanům šanci, v seriálu ano. O´Neil má ve filmu trochu jinou povahu než v seriálu a na plátně kin hráli samozřejmě jiní herci než v televizi.


Kritici seriálu vyčítají ničení mytologií. Publicista a záhadolog Erich von Däniken sice vidí spojitost mezi mýty o bozích a mimozemšťany, ale Stargate si jednotlivé mytologie různě upravuje a zjednodušuje. Například se tady objevují Asgardi. Asgard je přitom pouze místem, kde podle severské mytologie pobývají bozi, samotní bohové se jmenuje Asové. Chyby jsou tady i při přejímání postav z egyptské mytologie, konkrétně jde o postavu Apophise, který je protivníkem egyptského boha slunce Ra.


I přes tuto kritiku se seriál zalíbil porotcům, kteří mu v roce 2000 udělili cenu Gemini za nejlepší výpravu dramatického seriálu, v roce 2003 opět cenu Gemini za nejlepší speciální efekty. Ty byly konkrétně v 22. epizodě páté řady v díle, který se jmenoval Revelations. Letos byl Stargate zanesen do Guinessovy knihy rekordů pro příští rok jako nejdéle existující seriál v kuse. Existuje totiž už deset let. První díl viděli diváci americké placené televizní stanice Showtime 27. července 1997. Showtime vysílal prvních pět řad. Od šesté řady se Stargate přestěhoval na Scifi Channel. Stal se nejdelším scifi seriálem, předběhl i Akta X. V roce 2004 navíc vznikl spin off Stargate Atlantis. Stargate natáčí společnost MGM v kanadském Vancouveru. Celkem vzniklo 211 epizod po 42 výjimečně 63 minutách.


Hlavní roli Jacka O´Neila si zahrál Richard Dean Anderson, který už byl americkým divákům znám jako MacGyver. O něm už byla řeč v minulém díle našeho seriálu, který byl věnován právě MacGyverovi. Od šesté řady ale výstupy v seriálu postupně redukoval, aby se mohl víc věnovat své rodině.


StargateSG-1 dal vzniknout i seriálu Stargate Atlantis. Už v první řadě se objevila epizoda, ve které se přes hvězdnou bránu  dostali hrdinové k bráně pod Antarktidou. V roce 2003 pak byl navržen koncept nového seriálu, který si z mytologie bere slavné město Atlantidu. MGM plánovalo jako přechod od Stargate SG-1 ke Stargate Atlantis film. Od toho nakonec sešlo a jeho roli převzaly dva poslední díly sedmé řady Stargate.


První díl Stargate Atlantis shlédli diváci 16. července 2004. Doposud vzniklo 60 dílů po 42 minutách a budou vznikat další. První řada běžela paralelně s osmou řadou Stargate, druhá s devátou a třetí se odehrává ve stejný čas, který je v původním Stargate zachycen v desáté řadě. I tato odnož se dočkala určitého uznání. V roce 2005 byla nominována na cenu Gemini hned ve třech kategoriích. Za nejlepší make-up, nejlepší vizuální efekty a nejlepší scénář dramatického seriálu. I Stargate Atlantis se natáčí v Kanadě.


Dalším spin off je animovaný seriál Stargate Infinity. Ten běžel v letech 2002 až 2003 v bloku kreslených seriálů vysílaných v sobotu ráno na stanici Fox. První díl se vysílal 14. září 2002. Celkem vzniklo pouhých 26 dílů po 25 minutách. Autoři a producenti Stargate ale nemají s tímto seriálem nic společného.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .