Pro diváky nejasná vzpomínka, pro daňové poplatníky jistota že nebudou muset zaplatit dvě miliardy a pro investory jasná zpráva, že český mediální trh se vyplácí asi tak stejně jako návštěva vykřičeného domu. Tedy chvilka vzrušení a nic z toho. To je výsledek arbitrážního soudu mezi Českem a společností European Media Ventures , na jehož počátku stála dnes už téměř zapomenutá stanice TV3. I když dnes nejsou dušičky, je vyhraná arbitráž vhodnou příležitostí na tuto stanici zavzpomínat. Nakonec, vždyť se jedná o jeden z největších mediálně-investičních trapasů v historii České republiky.
Celoplošné ambice malé Galaxie
TV3, respektive TV Galaxie, respektive TV Praha, abychom vyjmenovali všechny názvy, pod kterými mohli diváci tuto stanici najít, se zdála být velmi ambiciózním projektem. I když se v praxi nikdy nezbavila přívlastku regionální, byla původně koncipována jako třetí celoplošná stanice.
Držitel licence Martin Kindernay se nakonec nijak netajil ambicemi posbírat volné frekvence a vybudovat konkurence schopnou konkurenci televizi Nova a později i televizi Prima.
Ačkoli se reálnost tohoto záměru může zdát přinejmenším problematická, ze začátku to vypadalo, že se Martinu Kindernayovi může podařit.
Poté co se v září 1996 stal, jako fyzická osoba, držitelem licence k lokálnímu terestrickému vysílání a o tři měsíce později, konkrétně 1.1.1997, se na přidělené frekvenci objevila televize s hrdým názvem Galaxie, vypadalo to, že Kindernayovým záměrům nestojí nic v cestě.
Galaxie se postupně rozpínala. V průběhu roku 1997 se objevila v rozvodech kabelových televizí a od 1.ledna 1998 i na satelitu, konkrétně v rámci distribuce CzechLink. Satelitní vysílání ale Galaxii dlouho nevydrželo. Televize se totiž v CzechLinku objevila nikoli jako platící zákazník, ale jako experimentální vysílání a ve chvíli kdy mělo dojít na řádnou distribuci tak se ukázalo, že servisní společnost Galaxie, RTV Gemma, nemá na zaplacení celoplošného satelitního vysílání dostatek prostředků. Ještě v únoru 1998 se tak Galaxie z CzechLinku vytratila, ovšem už v květnu byla díky novému investorovi opět v satelitní hře zpátky.
Investoři jsou ale zrádní a ten, kterého pro Galaxii našel Martin Kirdenay patřil mezi ty nejpovedenější. Jednalo se o společnost Hungarian Broadcasting Co., která měla do dobré pověsti, nebo dokonce dobrých ekonomických výsledků, stejně daleko jako Orlická přehrada k oficiálnímu hřbitovu, a například v Maďarsku po ní zůstaly nemalé dluhy.
V roce 1999 Hungarian Broadcasting Co., definitivně krachuje, ale ještě před tím stihne prodat svůj podíl v RTV Gemma společnosti Story First Communication mediálního podnikatele Petera Grewea. Ten není, ale není jediným investorem, který v tu chvíli za Galaxií, respektive její servisní společností, stojí. Mezi majiteli RTV Gemma byla i jména jako Karel Schwarzenberg, Zdeněk Bakala a v neposlední řadě i společnost European Media Ventures.
Mimochodem, je až neuvěřitelné, jak radostně všichni investovali, nikoli do společnosti která by držela vysílací licenci, držitelem licence byl stále Martin Kindernay jako fyzická osoba, ale do servisní organizace, která držiteli licence smluvně dodávala program.
V roce 1999 se potom Galaxii povedl krok, o kterém každý regionální vysílatel sní. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání stanici ke královéhradeckému kmitočtu přidala i kmitočet pražský a to nikoli jako samostatnou licenci, ale jako územní rozšíření licence stávající.
Přichází TV3
S novými investory, pražskou licencí a velkou kampaní se v květnu 2000 mění TV Galaxie na TV3. Opět všichni radostně hlásají myšlenky o budoucí celoplošnosti „nové“ televize a TV3 bojuje o další kmitočty. Ty se jí ale daří získat ale už pouze dva. Oba pražské, oba jako dokrývače k prvnímu pražskému kmitočtu. Další kmitočty sice volné jsou, ale je s nimi počítáno pro budoucí digitalizaci a tak regulátor trvá na jejich zablokování.
Radosti je tedy pro investory pomálu a ani výsledky sledovanosti nehrozí tím, že by zvedly náladu. V rámci prvotního nadšení se TV3 stala členem Asociace televizních organizací a díky tomu se objevila ve výsledcích peoplemetrového měření. Čísla kolem jednoho procenta sledovanosti ovšem nemohla přinést úsměv ani do tváře toho nejnadšenějšího filantropa.
Od roku 2001 pak můžeme sledovat pozvolný pád TV3. RRTV jí sice vychází vstříc a v září prodlužuje Martinu Kindernayovi licenci do roku 2008, jenže v té době už je TV3 bez většiny českých investorů a ti zahraniční si přeci jen začínají uvědomovat, že by bylo bezpečnější investovat do licencované společnosti a nikoli do servisní organizace. Příklad Vladimíra Železného je v roce 2001 přeci jen příliš čerstvý.
European Media Ventures tedy trvá na tom, aby Kindernay převedl licenci na právnickou osobu, což v tu dobu nově přijatý zákon umožňuje a takovému kroku by tedy nemělo bránit nic v cestě. Pro celý převod se ale nakonec nečekanou zábranou stává Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Ta totiž s odůvodněním, že dává přednost transparentnímu českému vlastníkovi, převod licence zamítá. Následky tohoto rozhodnutí na sebe nenechají dlouho čekat.
Od listopadu zastavuje TV3 výrobu téměř všech pořadů a vysílání tvoří převážně reprízy a zbylé akvizice. European Media Ventures zároveň začíná zabavovat majetek televize. Martin Kindernay podává na RRTV žádost o přerušení vysílání a označuje signál z pražského studia za pirátské vysílání. 2.prosince 2001 nahrazuje vysílání TV3 titulek, že 6.prosince bude vysílání ukončeno.
Přes Galaxii k TV Praha
Koncem roku 2001 by asi nikoho nebylo překvapilo, kdyby se pražská i hradecká frekvence definitivně odmlčely. Ne tak v případě vytrvalé televizní snahy Martina Kindernaye. Televize se nejprve vrátila k osvědčenému názvu Galaxie a přesně po roce změnila název na TV Praha a TV Hradec Králové. To už ale byly licence ve vlastnictví GES Media Holding, tedy tehdejšího majitele televize Prima. Ani pod silným vlastníkem si ale stanice nezískaly přízeň diváků a staly se synonymem pro recyklační stanici akvizic, které se Primě nehodily do vysílání. V červenci 2005 tak definitivně vysílání na pražské i hradecké frekvenci končí.
Geniální podnikatel, nebo televize na vodě?
Celý vývoj kolem královéhradecké a pražské licence Martina Kindernaye může na první pohled vypadat jako téměř bezchybný podnikatelský záměr, kterému pouze nepřál osud. Jenže pokud se na celý tento projekt podíváme blíž tak jsou v něm snadno k nalezení výrazné trhliny, které velmi pěkně zmapoval v několika článcích Milan Šmíd na serveru Louč.cz.
Ukázkový je například Kindernayův předpoklad 100 milionového sousta z reklamního koláče, který si podle něj měla ukousnout Galaxie jako hradecká, lokální televize. S tímto argumentem jako s reálným ekonomickým předpokladem operoval v roce 1996.
Nezodpovězenou otázkou na druhou stranu je, jak velkou roli hrál v roce 2001 fakt, že se TV3 veřejně postavila na stranu vzbouřených redaktorů České televize. Právě od té doby se totiž regulační orgán choval k TV3 s daleko menší vstřícností než dřív. A stejně tak mohl tento fakt souviset s odchodem českých investorů. To jsou ale pochopitelně už pouze spekulace a stejně tak můžeme tvrdit, že pražská frekvence, na které TV3 vysílala je prokletá. Nakonec vždyť na té samé frekvenci se pokoušela vysílat i teleshoppingová TOP TV.