Společnost EBD možná přijde o licenci, neboť nezahájila vysílání do 360 dnů po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence. Náprava musí být provedena do 15 dnů od doručení oznámení. Podnikatel Jaroslav Berka tak pravděpodobně přijde o druhou licenci pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání.
Kompenzační licence pro program TV7 získal Jaroslav Berka už v únoru 2008 a stanice měla začít vysílat o rok později, tedy v roce 2009. Společnost EBD se ovšem neshodla s provozovatelem multiplexu 3 – Czech Digital Group (CDG) na obchodních podmínkách a tak z vysílání sešlo.
V čem se skrývalo „jádro pudla“?
Firma EBD se rozhodla, že bude chtít šířit program TV7 pouze na některých vysílačích multiplexu 3, konkrétně v Brně, a až postupně rozšiřovat program do dalších oblastí. Společnost CDG ovšem toto odmítla s tím, že trvá na zařazení do všech oblastí, kde působí. Spor se týkal rovněž cen, kterou chtěl operátor svému klientovi účtovat.
Multiplex 3 totiž v současné době nemá na trhu praktickou konkurenci. Kromě společnosti CDG totiž na trhu působí ještě Česká televize, jež vysílá síť se svými programy, a pak je tu multiplex 2, který provozují České Radiokomunikace. Ten je kapacitně zaplněn, protože v něm působí až pět programů – dva kanály Novy, dva programy Primy a jeden kanál televize Barrandov. Čtvrtá síť (provozuje Telefónica O2) obsahuje ČT HD, Novy HD, TV Óčko a TV Metropol. Mux 3 obsahuje nyní jen Primu Love a Radio Proglas.
K TÉMATU: Nové celoplošné televize TV7 se jen tak nedočkáme
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) musel řešit celý spor a to nejen o cenu, ale rovněž o rozsah služby. Spor nakonec rozhodl ve prospěch operátora vysílací sítě. To znamená, že TV7 nemohla zahájit vysílání jen v Brně nebo ve kterékoliv jiné oblasti, ale musela se podřídit podmínkám operátora multiplexu.
Rada zahájila správní řízení o odnětí licence
Desáté zasedání RRTV se tak zabývalo možným odnětím licence právě z důvodu nezahájení vysílání do 360 dnů po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence.“Rada stanovila tomuto provozovateli v předmětné věci lhůtu k vyjádření do 15 dnů od doručení oznámení o zahájení řízení.“ Zároveň RRTV nařídila provozovateli EBD ústní jednání „ve věci řízení o odnětí licence z důvodů nezahájení vysílání do 360 dnů po nabytí právní moci rozhodnutí o udělení licence„.
PŘEČTĚTE SI: LICENČNÍ PODMÍNKY TV7
TV7 měla být plnoformátovou televizí vysílající 24 hodin denně. Podle licenčních podmínek v čas 5-7 chtěla stanice vysílat pásmo Ranní servis TV7, dopolední vysílání se mělo odpojovat z regionů podle dohody a zaměření směrovalo na zprávy, počasí, sport a dopravu. Odpolední blok byl sestaven z magazínů, zábavy, publicistiky a soutěžních pořadů. Večerní blok lákal na zábavu, soutěže, filmovou tvorbu a další zpravodajsko-publicistické formáty. O víkendu se chtěla stanice zaměřit také na mladší diváky.
EBC kritizuje zahájení řízení
Reakce EBC na sebe nenechala dlouho čekat, v tiskové zprávě kritizuje zahájení správního řízení o odnětí televizní licence TV7 a to na základě podnětu konkurence.
„Společnost EBD získala tuto licenci s regionálně odpojovaným programem za to, že regionální televize RTA dobrovolně (a jako první) odevzdaly své analogové kmitočty, které byly potřebné pro hladký přechod České republiky na digitální televizní vysílání, a to na rozdíl od soukromých celoplošných stanic bez průtahů. Držitelé digitálních multiplexů však nedokázali zajistit příslušné regionální odpojování při zachování nediskriminačních podmínek, EBD proto nemohla zahájit vysílání z důvodu přetrvávající technické překážky. O tom, že v této věci v současnosti probíhá u ČTÚ další spor, jsme RRTV informovali,“ uvedla společnost v tiskové zprávě.
Společnost EBD vyjadřuje zklamání nad striktním postupem Rady, ten je podle ní iniciovaný konkurencí. Jak dále uvádí, záměrem je „omezit zahájení vysílání nových digitálních televizí„. EBD navíc tvrdí, že byla těsně před podpisem strategické dohody s významným partnerem a zástupci RRTV prý byli informováni. „EBD se nyní obává, že postup RRTV tak podpis dohody znemožní.“
Nejedná se o první neuskutečněný projekt
Diváci se ovšem nedočkali ani jiného projektu podnikatele Jaroslava Berky, licenci pro RTA se rozhodl vrátit sám. Odstartovat měla RTA loni na podzim. Celý projekt měl být součástí ambiciózních plánů o tom, co se v rámci české digitální televize ještě urodí. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání před čtyřmi lety udělila licence kromě RTA i umělecké plnoformátové televizi Febio režiséra Fera Feniče, podpořila projekt zpravodajské televize Z1 a plnoformátové TV Barrandov, a přiklepla nárokovou terestrickou licenci i hudební televizi Óčko a dětské TV Pohoda.
SOUVISEJÍCÍ: Další ztráta pro diváky: celoplošná televize RTA nevznikne
V těchto regionech vysílá televize RTA dnes prostřednictvím programu TV Prima. V digitálním vysílání měla mít samostatný celoplošný kanál.