Volba vhodné vysílací platformy je nedůležitějším rozhodnutím managementu jakékoliv nové televize, která usiluje o vstup na trh. Na výběr máte několik platforem, které se liší diváckým zásahem i cílovými skupinami. Terestrická televize oslovuje méně náročné diváky, kabelová i satelitní televize se vyznačuje vyšší ochotou diváků za televizi platit.
Každá televizní platforma nabízí jiný typ diváků
Televizní vysílání dnes můžete dostat k divákovi několika různými cestami. Na rozdíl od minulosti není potřeba spoléhat na klasickou anténu. Značnou popularitu má mezi českými diváky kabelová televize, satelitní televize nebo televize přes internet. Komerčně nejvyužívanější způsob je digitální terestrické (DVB-T a nastupující DVB-T2) přes síť vysílačů (tzv. multiplexy), které lze přijímat v určitém dosahu na běžnou anténu. Toto vysílání je ale zároveň nejvíce finančně náročné.
Kabelová televize má poměrně silnou diváckou komunitu, ale omezené pokrytí. Jednotlivé kabelové společnosti mají omezené pokrytí, tudíž musíte vést jednání s větším počtem subjektů, pokud chcete dosáhnout celoplošného pokrytí.
Satelitní vysílání je vhodnou platformou pro placenou i neplacenou televizi. Umožňuje široké pokrytí České republiky i Evropy. Nevýhodou je obvykle nutnost kódovat pořady zahraničních produkcí. Pokud ale vysíláte pouze pořady vlastní tvorby, kódovat nemusíte.
Poslední možností je televize přes internetovou přípojku. Jde rovněž o vhodnou pro placenou i neplacenou televizi. Jejím plusem je univerzální dostupnost na PC, mobilech i telefonech s vysokorychlostním internetem. Nevýhodou je omezená divácká základna a konkurence poskytovatelů internetové televize z celého světa.
Právní rámec pro poskytování televizních služeb na území ČR
Televizní vysílání ve všech podobách podléhá regulaci. Na rozdíl od rádia potřebujete registraci i k provozování televizního vysílání prostřednictvím internetu, k zařazování videoobsahu na webové stránky i k provozování placené videotéky nebo archivu.
....