Seriály: V každé zemi mají svůj Kancl

Na obrazovkách České televize se objevil seriál Kancl. Ten už má za sebou úspěšné ražení světem, kde vznikla řada jeho napodobenin, verzí, remaků atd. atd. Kancl je britský seriál z produkce BBC, který se snaží ukázat, jak se ve vztazích mezi lidmi v jedné kanceláři zrcadlí fungování celé společnosti. Hlavní roli Davida Brenta si v britské verzi zahrál jeden z autorů seriálu Ricky Gervais.

Kancl si získává i sympatie českých diváků. V zahraničí je oblíbený a to nejen u diváků ale i u tvůrců, kteří se nechávají seriálem inspirovat a točí vlastní národní verze, které jsou původní britskou verzí jen inspirované, ale odehrávají se v dané zemi. Francouzský Canal+ tak vlastní seriál pojmenovaný Le Bureau (Kancelář), který se odehrává na severovýchodním předměstí Paříže.  Ve francouzštině vznikla i verze La Job, která byla stvořena pro kanadskou provincii Quebec. Místo pařížského předměstí jde v tomto případě o předměstí Montrealu. Ještě před těmito frankofonními verzemi vznikla americká. Ta se stejně jako ta britská jmenuje The Office.


Americká verze je prací televize NBC, která The Office uvedla jen jako midseason replacement tedy seriál, který jen vyplní díru po jiném pořadu v mezisezónním období před natočením další řady. Podobně jako třeba seriály Dallas nebo Walker, Texas Ranger se i z této náhražky stal plnohodnotný program. Děj je posazen do pensylvánského městečka Scranton. Seriál má na starosti producent (zároveň scénárista a režisér) Greg Daniels, který se mj. podílel i na Simpsonových. Scénáře se ale konzultují s tvůrci původní britské verze Rickem Gervaisem a Stephenem Merchantem.


V USA běží The Office od 24. března 2005 po současnost. Zatím je natočených 51 dílů (4 řady). Američané svoji verzi vyvážejí do světa. The Office od NBC uvádí kanadská Global TV, Channel 6 v Irsku, ITV2 ve Velké Británii (kde se seriál jmenuje pro odlišení od původní verze The Office:An American Workplace). Americká verze se vysílá i v Austrálii, Jihoafrické republice, Saudské Arábii, v Pacifiku i Latinské Americe a Singapuru. V Austrálii se přestala The Office vysílat už po třech dílech, protože měla nízkou sledovanost.


Sami tvůrci měli z americké verze nejprve obavy. Pak ale uznali, že Američani původní neviděli a tak ji nebudou mít s čím srovnávat. Americké deníky jako New York Daily nebo USA Today ale seriál ještě před jeho uvedením zkritizovali jako slabou náhražku za britský originál. Ocenění Emmy a Peabody-Award ukazuje, že se kritici trošku mýlili.


Diváci mají možnost sledovat na internetu i vystřižené scény. A to na stránkách televize NBC pod www.nbc.com/The_Office/video. Před spuštěním vlastní scény si divák shlédne reklamu. Reklama je i ve vlastním seriálu a to formou product placementu. Např.: kancelářské potřeby Staples nebo Hewlett-Packard.


V Norsku se vysílá komedie Fremtiden kommer bakfra (doslova Budoucnost přichází ze zadu), která je označována za neoficiální remake Kanclu. Problémy byly s německým seriálem Stromberg. Ten se vysílá už od října 2004 na televizi ProSieben a na Sat.1 Comedy. To vysílá i britskou The Office.  Autoři původně tvrdili, že je seriál inspirován starší komedií ProSieben. Když ale BBC začalo hrozit žalobou, přiznali tvůrci inspiraci seriálem The Office a začali to uvádět i v titulcích. Němci už natočili 3 řady, které mají dohromady 26 dílů. Německá verze získala cenu Adolfa Grimma a Německou komediální cenu, Christoph Maria Herbst dostal za roli Stromberga Bavorskou televizní cenu a další ocenění.


První díl původní britské verze shlédli diváci 30. srpna 2001 na BBC Two. Tehdy začala první řada. Celkem vznikly dvě série po šesti dílech. K tomu existují ještě dva speciální vánoční díly, které jsou delší. Britská verze má i jednotlivé díly delší než americká (USA cca 22 min, VB 29 min) to je kvůli tomu, aby se do půlhodinového slotu vešlo kromě seriálu i víc reklam.


Celkem je k mání 14 dílů britské verze Seriál je točen jako parodie na dokumentární reality formáty. Odehrává se v kanceláři papírenského velkoobchodu, který je jakoby snímán dokumentaristickou metodou.


Stříbrná růže z Montreux v kategorii sitcom v roce 2003, britská televizní cena BAFTA a dva Zlaté glóby (první britský seriál, který toto ocenění dostal) dokazují kvality Kanclu. Na Zlatých glóbech za sebou Kancl zanechal mj. i Sex ve městě.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .