Hurá, je tu Al Hurrá

radiotv22Střední východ může jásat hurá. Od soboty 14. února má novou televizní stanici. Jmenuje se Al Hurrá, což znamená něco jako svobodný. Televize bude vysílat 24 hodin denně pro 22 zemí. Ve vysílání se už stihl objevit americký prezident Bush, který poskytl stanici exkluzivní rozhovor. Podle oficiálního vyjádření se jedná o soukromou stanici, ta je nezisková a financovaná americkým kongresem. Stejný princip financování se uplatňuje u RFE (Rádia Svobodná Evropa).

Stanice má vysílat vyvážené zpravodajství, které má přinášet reportáže z regionu i informace o událostech mezinárodního charakteru, diskuse u kulatého stolu, magazíny o aktuálním dění a také sport, zábavu, pořady o vědě, technice, zdraví, módě atd. O zřízení stanice se George W. Bush zmínil i v rozhovoru s generálním sekretářem OSN Koffi Annanem v Oválné pracovně 3. února tohoto roku. Název stanice trochu připomíná jméno arabských novin Assahra Alhurra.

Vysílání zajišťuje The Middle East Television Network, Inc založenaá organizací BGG (Broadcasting Board of Governors). To je federální agentura, která dohlíží na nevojenská mezinárodní vysílání jako je Rádio Svobodná Evropa, Hlas Ameriky, Rádio Svobodná Asie, Radio Sawa apod. Podle předsedy této agentury Kenneth Y. Tomlinsona se o spoustě důležitých událostí, které se stanou na Středním východě vůbec neinformuje. Oznámil proto, že Al Hurrá bude monitorovat dění v Iráku a izraelsko-palestinský konflikt. Samozřejmě že zůstane prostor i pro další témata, která zde lidi zajímají. Televize chce přinášet vyvážené a věrohodné zpravodajství. Podle Tomlinsonových slov o věrohodnosti rozhodnou sami diváci. Tomlinson doslova řekl: „Lidé nejsou hloupí. Když budeme zprávy nějak názorově zabarvovat, lidé to poznají.“ Televize chce zaměstnat vysoce profesionální novináře z regionu. Podle slov předsedy Středněvýchodního výboru BGG Normana J. Pattize, má být Al Hurrá příkladem svobodného média amerického vzoru.

Stanice vysílá ze Springfieldu ve Virginii. Další pobočky budou v Dubaji, Ammanu a Bagdádu. Televize bude využívat i síť novinářů a korespondentů jak na Středním Východě, tak v Evropě a USA. BBG už začala s náborem reportérů, techniků a navazováním spolupráce s ostatními zpravodajskými organizacemi, které umožní co nejširší přístup k informacím o událostech na Středním Východě.

Al Hurrá vysílá přes družice Arabsat a Nilesat jak digitálně tak analogově. „Satelitní televize je největším mediálním a také největším politickým fenoménem 21. století a my budeme přitom,“ řekl Tomlinson. Podle údajů BBG má 75 procent domácností v Zálivu přístup k satelitu. Tím je vybaveno i 30 procent obyvatel Gazy a na Západním Pobřeží a 10 až 20 procent domovů v Egyptě. V Iráku bude signál navíc šířit síť pozemních vysílačů.

Al Hurrá zahájila vysílání 14 hodin programu denně, postupně chce v průběhu přes týden pokrýt celých 24 hodin denně. Prime time otevírá v pět hodin večer hodinové zpravodajství. Další hodina je věnována talk-show. V sedm večer následuje pětiminutový update zpráv. V osm večer se vysílají dokumenty, naučné pořady apod. Ještě předtím ale nechybí další krátké zprávy. Další hodinka zpráv následuje v devět večer. Aktuální program v prime timu naleznete na oficiálních stránkách televize www.alhurra.com, které jsou nejen v arabštině (jazykem ve kterém stanice vysílá) ale i v angličtině. Stránky nejsou nijak rozsáhlé, jen stručně informují o způsobu financování kanálu.

Spojené státy Americké společně s Al Hurrá získaly podle serveru culturalcommons.com prostředek, který jednak přispěje k demokratizaci Středního Východu, zároveň jim poslouží k odstranění negativního veřejného mínění o USA. V každém případě až čas ukáže, zda Al Hurrá bude sloužit více demokratizaci a obyvatelům Iráku udělá takovou službu jako nám kdysi Rádio Svobodná Evropa a nebo bude více sloužit k vytvoření pozitivního smýšlení o USA.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .