Ačkoliv je naším úředním jazykem pouze čeština, přiznejme si, že to není jediný jazyk, kterým by se dalo v naší zemi domluvit. Etnik, národnostních menšin a cizích státních příslušníků, kteří nehovoří česky a trvale se na našem území zdržují, není málo. A stejně jako my i oni chtějí občas vyslechnout vysílání ve svém jazyce. Kosmopolitní jsou hlavně velká města. Německý Berlín má proto své multikulturní rádio. To nese trefné jméno radio multikulti.
Podle serveru isoplan.de přispívá Berlínu radio multikulti k image světového města. Stanice ale zdaleka nevysílá jen pro metropoli. V Berlíně a okolí je slyšet na 96,3 FM. Další vysílač je ve Frankfurtu nad Odrou (99,3 FM) a v Cottbusu (91,6 FM). Signál se šíří i na střední vlně (567 kHz). V těchto městech a navíc ještě v Postupimi je radio multikulti i součástí nabídky kabelové televize.
V okolí Berlína je signál šířen i digitálně metodou DAB. Systémem DVB-S se k posluchačům vysílání dostává přes satelit Astra v digitální kvalitě. Přes stejný satelit se vysílá i analogově. Další možností, jak stanici naladit, je stream na internetu nebo radio on demand. Díky této službě je možné si přehrát jednotlivé pořady uplynulých čtyř týdnů.
Radio multikulti se v éteru poprvé ozvalo 18. září 1994. Tehdy se jednalo o experiment, v jehož úspěch věřil málokdo. Letos je tomu už deset let. A toto jubileum se na multikulti i patřičně oslavuje. Oslavy se samozřejmě nesou v duchu formátu, kterým tato svébytná stanice vládne.
Rádio se snaží být pokud možno kosmopolitní. Tím vlastně plní svoji úlohu veřejnoprávní stanice. Uspokojuje potřeby migrantů, kteří se zdržují ve Spolkové republice. Například pro 20 až 25 tisíc Vietnamců, kteří žijí v Berlíně a Braniborsku neexistuje žádná jiná alternativa, která by jim nabízela možnost, dozvědět se aktuální informace o dění v jejich vlasti.
Zjistit počet posluchačů je u této stanice trochu problém. Průzkumy se totiž soustřeďují jen na německé domácnosti. Přitom ale nezohledňují 440 tisíc migrantů ze 184 národů světa, které žijí jen v samotném Berlíně. V tom vidí vedení trochu diskriminaci. I přesto se ví, že podíl na trhu je 0,7 procent a během jediné hodiny si stanici naladí 65 tisíc posluchačů. Podle odhadů je 60 procent těch, co nemají němčinu jako svůj rodný jazyk.
Rádio nežije z reklamy ale pouze z koncesionářských poplatků a sponzorských darů veřejných podporovatelů. I přesto si ale může tato svébytná stanice dovolit mít i cosi jako promo. Podporuje různé akce, které mají přispět k šíření cizí kultury a poznávání jednotlivých kultur. V seznamu zajímavých akcí na webu a ve vysílání se tak objevují například takové věci jako festival frankofoní hudby, na které nechybí chanson, hiphop, rock nebo elektro. Najdeme tady i koncerty tureckých formací apod.
Vysílání začíná v 6 hodin ráno multikulturním magazínem Snídaně. Pořad je vysílán německy a končí v deset hodin. Nechybí informace o světové politice, evropské aktuality, události z Německa a k tomu všemu hudba z celého světa. Od deseti navazuje další program, který je taktéž německy. V němčině se vysílá od 6 až do 17 hodin. V deset začíná muzikální cesta kolem celého světa. V pořadu Meridian 13 se střídají indické filmové hity s afro-popem, karibskou salsou, keltským folk-rockem nebo brazilskou populární hudbou.
Druhá hodina vysílání je věnována hostům ve studiu. Těmi jsou novináři, kteří informují o mezinárodních festivalech, pořadatelé, kteří vypráví o nových projektech a samozřejmě hudebníci z celého světa. Objevují se tady jak světové hvězdy z různých koutů globu tak i umělci lokálního významu. Některé kapely ve studiu rozbalí své nástroje a na živo hrají a zpívají. A i když to posluchači nemůžou ocenit, dokonce za mikrofonem i tančí.
V pravé poledne je čas nasednout na Metro. Tento polední magazín představuje lidi z města, nabízí kulturní tipy, pohled do cizí kuchyně, vypráví všednodenní příběhy a neuvěřitelné věci, které reportéři sbírají v parcích a dvorech domů a příhody z Berlína viděné očima cizinců. Pořad je v Němčině, zprávy jsou navíc i v angličtině. Ve čtrnáct hodin začíná Café Global. Hudba, která je opět z celého světa, trochu zvolní. Nechybí ani reportáže a interview. Představovány tady jsou nejnovější hudební trendy a ty nej koncerty. Zajímavý hudebníci a znalci hudby z celého světa poutavě vyprávějí o hudbě ve své domovině. Každý den z jiného konce světa. Součástí jsou i soutěže o lístky na zajímavé akce. Každý den představuje jeden tým svoji práci. Za odměnu si potom může nechat zahrát tři písničky z celého světa na přání.
V pět hodin končí vysílání v němčině a nastupuje hodinka v turečtině. Ve vysílání se v průběhu týdne vystřídá více než dvacítka jazyků. Od 18 následuje v pondělí, ve středu a v pátek půlhodinka srbsky, od půl sedmé pak chorvatsky, rusky, polsky, arabsky a další jazyky. Přesný rozpis jednotlivých půlhodinek je stanoven programem. V některých dnech se pak ještě vysílá kurz Němčiny pro cizince přebíraný od Deutsche Welle.
O světové hudbě je pak pořad Horečka džungle, který začíná v deset večer. Nemoderovaný proud hudby nazvaný Noční můra začíná ve dvě, některé dny už v jednu a vyplňuje čas až ke startu ranního vysílání. Ten je v šest ve všední dny, v sobotu v sedm a v neděli v osm. Sobotní program například doplňuje dopolední vaření s tipy z kuchyní celého světa. Nedělní ráno je pro změnu věnované náboženským skupinkám, které se scházejí v Berlíně. Tímto tématem se zabývá pořad Od Abrahama k Zarathrustovi. Celosvětová literatura se probírá každou neděli pět minut po čtvrt na devět.
Multikulti zaměstnává 190 lidí z 32 národů. Pouze 30 je stálými zaměstnanci. Mezi jazyky, kterými se vysílá patří například albánština, řečtina, vlámština, perština, švédština, slovinština, španělština, vietnamština a další. Část programu přebírá i migrantská vlnka WDR v Kolíně nad Rýnem. Denně až 11 hodin. I Multikulti přebírá vysílání jiných rádií. Nejenže se v jeho programu objevují pořady ostatních stanic ARD. Od půlnoci se dostává prostoru stanicím jako je YLE Radio Mafia Helsinki, aténské Flash Radio, Polskie Radio 3 z Varšavy, Acik Radyo z Istanbulu a VRT-Radio 1 z Bruselu.
Ačkoliv vysílání před deseti lety začalo v kontejnerech na pozemku Domu kultur v Berlíně, dnes už toto multikulturní rádio k Berlínu neodmyslitelně patří. Stanice je součástí veřejnoprávního rozhlasu Berlína a Braniborska RBB. Dnes sídlí v normální budově a nápis na stěně budovy připomíná: Bez techniky nic neběží. Technička Angelika Schaeferová nemá pochyb o tom, že studia, kde si moderátor vysílání i sám odbavuje, nejsou to pravé. Ještě to jakžtakž jde, když pouze pouští hudbu, ale u magazínů je to bez techniky mnohem amatérštější.