Kdo za minulého režimu poslouchal Rádio Svobodná Evropa nebo Hlas Ameriky, musel se občas potýkat s rušením. Rušičky se v současnosti ještě používají na Kubě, kam Hlas Ameriky vysílá svoji rozhlasovou stanici Radio Marti a televizní TV Marti.
První vysílání “svobodky“ pro Československo se odbavovalo z nákladního auta, které stálo nedaleko československých hranic. Myšlenku vysílat z nějakého dopravního prostředku teď oživili v USA.
Signál stanice Marti jak TV tak radio se na ostrovy dostává z vysílačů na Floridě. Rušičky na Kubě ale ruší poslech a proto se USA rozhodly šířit signál z paluby letadla. Takové vysílání začalo v noci ze soboty 21. na neděli 22. srpna tohoto roku. Vysílání Radia a TV Marti na Kubu probíhá už přes deset let, ovšem pořád je kubánským režimem rušeno.
Lepší příjem zajistilo teprve až vysílání z paluby letounu C-130 Národní gardy z jednotky nazvané Commando Solo. To je přezdívka pro šest letadel C-130 vybavených rozhlasovými a televizními vysílači. Nasazeny už byly v jihovýchodní Asii, Panamě, Grenadě, na Haiti i v Afgánistánu a Iráku. Jejich úkolem je šířit propagandu národům, kterým jejich vlády omezují přístup k informacím. Každý z těchto letounů má cenu 90 miliónů dolarů.
Vysílání stanic Marti na Kubu se z letadel uskutečnilo už loni v květnu. Tehdy se ale objevila kritika, že jde pouze o mrhání peněz daňových poplatníků. Uprchlíci z Kuby vidí situaci jinak. Jeden z nich, jistý Jose Basulto, vystrojil záchranářskou Cessnu televizním vybavením a vysílal pro ostrov svobody vlastní program. Nato se ostatní Kubánci v USA začali ptát, když toto dokáže jedinec, proč to samé nemůže udělat vláda se svým Commando Solo. Letos na jaře se tak Bushova administrativa rozhodla udělat vůči početné skupině Kubánců vstřícné gesto a obnovit vysílání z letadel, které nebude moc Fidel Castro rušit. “TV Marti je bezpochyby jeden z nejkritičtějších nástrojů vlády USA, který přispívá k obratu k demokracii na ostrově,“ prohlásil předseda největšího sdružení kubánských emigrantů CANF Joe Garcia v roce, kdy se v USA konají prezidentské volby.
V programu se objeví zprávy, sport i počasí. Vysílání televize trvá jen 4 a půl hodiny denně. Úvodní znělka se ozývá o půl čtvrté ráno. V tak časných ranních hodinách se vysílá kvůli mezinárodní koordinaci kmitočtů. Přes den by vlny TV Marti interferovali s kubánskými vysílači. Program se šíří v pásmu VHF na 13. kanále. Radio Marti vysílá na střední vlně 530 kHz. Aby signál dosáhl až ke kubánským břehům, používaly se ještě před nasazením letadel, vysílače upevněné na horkovzdušných balónech. Vysílání televize stojí americké daňové poplatníky 10 miliónů dolarů ročně. Kubánce přitom stojí rušení jejího vysílání jen nepatrný zlomek této částky. Čas od času se proto v médiích zvedne vlna otázek, zda je nutné televizi Marti provozovat.
Kritici poukazují na výzkum provedený americkou vládou v létě 2001. Zatímco většina Kubánců přiznala, že poslouchá Radio Marti, sledování stejnojmenné televize přiznali jen 3 lidé z tisíce. Dr. Salvador Lew, ředitel kubánského vysílání, oponuje tím, že výzkum není přesný. Pokud se někdo na Kubě bude místních ptát na sledování této televize, lidé budou mít strach něco takového před cizími přiznat.
Kubánská vláda tento krok samozřejmě kritizuje. Vysílání financované Američany označuje jako imperialistickou propagandu. Toto opatření je součástí programu za 18 miliónů dolarů, kterým chce prezident George W. Bush zvýšit tlak na kubánskou vládu. Jedním z prostředků je i televize a rádio Marti. Jméno dal oběma stanicím kubánský hrdina José Julián Marti (1853-1895), který se proslavil jako bojovník proti španělské nadvládě. Zahynul po návratu z emigrace v USA v bojích za nezávislost Kuby. S nápadem založit tuto stanici, která by se podobala už existujícímu Rádiu Svobodná Evropa (původně se uvažovalo o názvu Svobodná Kuba) přišel už v září 1981 prezident Reagan.