Díky naším komerčním televizím už divák okusil reality show, i když tady ještě nejsou zdaleka všechny formáty vyčerpané. Boom zažívají seriály vlastní tvorby, které jsme donedávna mohli našim sousedům v televizně vyspělejších zemích závidět. Ochutnali jsme i talk-show, ale ta se vytratila jak z Novy tak později i z Primy.
Formát, který nám chyběl, byl ten, který v současnosti vysílá televize Prima jako pořad Dementi. Ten už před námi zavedli na Slovensku, i když před lety jeho rozhlasovou podobu vysílala Frekvence 1. Pokud ale divák vydrží u obrazovky déle a má chuť se večer dívat na živě moderovaný pořad, který by ho pobavil, moc na výběr nemá. Do českých luhů a hájů totiž ještě nedorazila late night show.
Ostatně vytvořit takový druh pořadu není jen tak, protože jeho průvodce musí umět každý den přijít s novými nápady a neokoukat se. A to třeba po několik let. Velice populárním moderátorem a bavičem ve vlastní večerní show na německém Sat 1 byl po několik let Harald Schmidt. Ten ale se svojí show loni skončil. Protože jeho pořad byl divácky atraktivní, rozhodlo se vedení ARD najít si náhradu a tou se stala Anke Engelke.
Ta od začátku bojovala s nízkou sledovaností a protože nesplnila představy vedení televize, po 78 vysíláních její pořad skončil. Vysílal se od 17. května letošního roku vždy od pondělí do čtvrtka ve 23.15 na Sat 1. Ve studiu měla vždy kapelu, která se starala o hudební čísla, dva hosty na rozhovor a sama vtipně glosovala některé události, které přinesl den.
Show se nezdařila, ačkoliv Anke sbírá zkušenosti s vystupováním v televizi už 25 let. Na obrazovce se objevila už ve třinácti letech. V letech 1979 až 1985 moderovala prázdninový program na ZDF. Štěstí pak zkoušela jako zpěvačka, od dubna 1996 do května 2000 vystupovala na Sat 1 v týdenní show, která prezentovala nejvtipnější zprávy světa. Projektů v televizi, ve kterých se objevila, je celá řada, její hlas znají němečtí diváci i z dabingu například z Tarzana nebo Hledá se Nemo.
Anke Christine Engelke se sice narodila v Montrealu, televizní ceny ale sbírala v Německu. Uveďme třeba Zlatou Kameru v roce 1999, kterou dostala jako nejvtipnější žena v německé televizi. Dále byla oceněna cenou Adolfa Grimma. Za vánoční show Danke Anke získala v roce 2001 Německou televizní cenu, za skeč-show Ladykracher dostala v roce 2003 hned dvě Ceny komedie (jednu od poroty a druhou od publika), byla nominována na Zlatou růži v Montreux a další.
Haralda Schmidta Anke obdivovala a v jeho show byla desetkrát jako host. I přesto se jí ale nepodařilo si získá diváky tak jako on a proto její show skončila. A to i přesto že šéf Sat 1 Roger Schawinski před rozjezdem pořadu sliboval půl roční lhůtu na rozběh (pořad skončil po necelém půlroce). Navíc ještě slíbil, že v této lhůtě nebude hledět na dosaženou sledovanost. I přesto ale pořad skončil a nebyl k tomu potřeba ani žádný skandál. Anke přitom měla podepsanou smlouvu na tři roky.
Přeci jen Harald Schmidt byl Harald Schmidt. Celý svůj pořad moderoval v sedě. Oproti Anke vstával mnohem méně a tak nedával najevo svoji výšku 194 cm. Zkušenosti s vystupováním před publikem sbíral jako herec. V televizi začínal v roce 1988, kdy mu bylo 31 let. Jeho pořad MAZ ab sledovalo v roce 1989 na ARD až 46 procent diváků. Svoji legendární show na Sat 1 začal vysílat v roce 1995 a skončil až loni 23. prosince. Stejně jako Anke i Schmidt měl na začátku problémy s nízkou sledovaností. I přes kritiku se tehdejší programový šéf Fred Kogel rozhodl pořad nestáhnout. Tohoto rozhodnutí v budoucnosti nikdy nelitoval, protože později si show vytvořila širokou diváckou základnu, která byla velkým lákadlem pro zadavatele reklamy.
Pořad průvodně vyráběla firma Brainpool v Kolíně nad Rýnem. Kolínu sice Schmidt zůstal věrný. V srpnu 1998 se ale přestěhoval do většího studia a show začala točit jeho vlastní firma Bonito, která při natáčení večerní show zaměstnala 90 lidí, nepočítáme-li autory na volné noze, kteří přispívali svými gagy. Stavbu pořadu později použila i Anke Engelke. Na úvod 48 minut dlouhého pořadu stand-up s humorným okomentováním dění uplynulého dne (nebo i předešlého, pořad se totiž točil už v šest večer). Druhá polovina se skládala z rozhovorů se dvěma hosty. Jednotlivé části spojovala hudba kapely, která byla živě ve studiu. Stejnou praxi najdeme i u jiných show na dalších kanálech. Že byl o moderátora a baviče, který mj. nosí skoro 6 dioptrií (i takové informace si o něm jeho fanoušci vyšťourali a zveřejnili na internetu), dokládá i to že, vstupenky na natáčení byly věčně vyprodané na dlouho dopředu. (K mání byly za 15 DM)
I Schmidt získal během své kariéry řadu ocenění. V Salzburgu ho označili za nejlepší kabaretistový dorost. Jako nejlepší moderátor show dostal cenu Adolfa Grimma a Německou televizní cenu získal jako nejlepší moderátor bavič. Cen bychom opět napočítali několik. A protože se mu po televizní obrazovce zastesklo, vrátí se na ní. A to přesně po roce. 23.prosince se bude vysílat nový pořad, který bude dvakrát týdně připravovat pro veřejnoprávní ARD.
Porci zábavy servíruje svým divákům večer i Pro 7. V pořadu TV Total denně baví diváky Stefan Raab. Pravda teď je našinec zaplaven seriály, ale i ty se jednou omrzí. Možná že se pak sáhne i po late night show. Otázka je, zda by se u nás našel někdo, kdo by byl schopen takový pořad dělat tak, aby denně pobavil.