Veřejnoprávní stanice pro mladé v Německu

radiotv22Zatímco Český rozhlas spustil v pátek Radio Wave, veřejnoprávní rozhlasy v Německu nabízejí stanice pro mladé už dávno. Často se jedná o stanice, které jsou orientované na komerční hudbu a i jejich formát připomíná spíš soukromé stanice. Jen některé z nich jsou zaměřené na alternativní styly. Jednou z takových stanic je například Fritz vysílaný z Potsdami-Babelsbergu veřejnoprávním rozhlasem pro Berlín a Braniborsko RBB.

Fritz začal vysílat 1. března 1993 a vznikl z braniborské stanice pro mladé Rockradio B a berlínské stanice Radio 4 U. Po zániku Rádia DT64, které existovalo už v NDR, se Radio Fritz stalo stejně jako třeba Bremen Vier stanicí pro mladé a takovým pilotním projektem, podle kterého se pak plánovala rádia jako N-Joy Severoněmeckého rozhlasu NDR, XXL Hesenckého rozhlasu (dnešní YOU FM) nebo Eins Live Západoněmeckého rozhlasu WDR.

Ve srovnání s jinými stanicemi pro mladé, je na Fritzu poměrně velký podíl mluveného slova. Denně se vysílá tříhodinová talk-show Blue Moon (tento výraz označuje v angličtině něco hodně zvláštního). Posluchači se tady můžou vyjadřovat k danému tématu. Poslední středu v měsíci tu bývají pravidelným hostem členové klubu CCC (Chaos Computer Club), což je spolek počítačových hackerů, který se snaží hájit informační svobodu a právo člověka na komunikaci.

Fritz se angažuje i ve společenském dění. Když úřady v roce 2001 zakázaly Fuckparade, která je od roku 1997 protiváhou komercializované Love Parade, vysílal Fritz hudbu určenou původně pro tento happening a vyzval posluchače, ať si na místo konání přinesou rádia a udělají si tak Fuckparade. Vše došlo až tak daleko, že policie začala donesená rádia a walkmany zabavovat. Nakonec úřady povolily a další rok se Fuckparade opět konala.

Na stanici Fritz pracují jako moderátoři i lidé z MTV (Markus Kavka a Christian Ulmen), stanice VIVA (Sarah Kuttner) případně moderátor taktéž veřejnoprávního Radia EINS Steffen Hallaschka. Fritz nabízí jak hudbu z hitparád, tak dává také prostor mladým kapelám a celkově se snaží v hudbě o široký záběr. V blízkosti berlínského východního nádraží navíc existuje FritzClub. Stanice vysílá přes klasické FM vysílače, v DAB, v DVB-T, v některých kabelových rozvodech, přes satelit a po internetu.

O něco starší než Fritz je Bremen Vier. Tato stanice vznikla už 1. prosince 1986. Vysílá v FM, přes satelit a v DVB-S. Stejně jako má Fritz svůj FritzClub, je i tato stanice propojená s jinými aktivitami. V roce 2002 se radio bremen werbung, noviny Weser Kurier a Brémská spořitelna spojily a vytvořily bremen4u GmbH. Tato společnost spravuje internetové stránky stanice Bremen Vier, na kterých jsou informace, soutěže a chat. Bremen4u je i tištěný magazín, který vychází každých čtrnáct dní a je zdarma k dostání v řadě klubů, spořitelen a na dalších místech. Od roku 2005 se v pracovní dny vysílá zhruba desetiminutový televizní pořad bremen4u tv. Redakce internetové stránky, tištěného magazínu i televizního pořadu pracují většinou nezávisle na rozhlasové stanici Bremen Vier, úzce jsou spolu ale spojeny.

I SWR má svoji stanici pro mladé. Jmenuje se DASDING (věc) a vznikla 17. května 1997. V redakci pracují výhradně mladí lidé. Ve vysílání se neobjevuje žádná reklama ani sponsoring. Stanici doplňuje online forum a od dubna 2002 týdenní televizní pořad DASDING.tv vysílaný na SWR a BR-alpha. DASDING vzniklo v roce 1997 jako multimediální projekt pro mladé. Původně se neplánovalo využití FM frekvencí. Signál se měl šířit pouze přes satelit.

Především ve svých začátcích hrálo DASDING alternativu. Od roku 2002 ale rapidně přibylo hitů z hitparád, které vytlačují žánry blízké menšinovému posluchači i ze speciálních pořadů. DASDING zároveň slouží jako odrazový můstek pro začínající moderátory. Žádná výrazná osobnost odtud ale zatím nevzešla. Stanice alespoň pomáhá mediálním aktivitám školáků. Zapůjčením profesionální techniky a workshopy podporuje vydávání školních časopisů a provoz školních rádií.

WDR vysílá pro mladé Eins Live. Cílovou skupinou jsou posluchači ve věku 14-29 let. Podle průzkumů poslouchá tuto stanici v oblasti jejího dosahu každý druhý člověk mladší třiceti let. Tj. 2,9 milionu posluchačů. Přes den se pro ně hrají hity z prvních stovky v hitparádě. Platí takové pravidlo, že by každý třetí hraný titul měl být z Německa. Hudba, která nepatří do mainstreamu se nasazuje od osmi večer. Hudební redakce věnuje velkou pozornost domácím interpretům.Díky Eins Live se stala známou například skupina Wir sind Helden. Každou neděli běží mezi osmou a desátou večerní pořad věnovaný regionálním kapelám ze Severního Porýní Vestfálska.

Program přes den připomíná komerční rádio. Je zde spousta komediálních prvků. Program není rozdělen do pořadů. Provází jim moderátor, který si odlehčenou formou povídá s reportéry o aktuálních událostech v politice i ve světě celebrit. Kromě zpráv obsahuje program také dopravní informace. Dále tu najdeme talk-show pro posluchače a seznamku.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .