Nejen zájemci o provozování rozhlasového vysílání, ale i řada posluchačů již dlouhá léta volá po možnosti jednoduchého udělování nízkovýkonových frekvencí pro neziskové vysílání. Anglický regulátor ve své zemi tuto činnost nedávno posvětil. Co na na tuto oblast mediální problematiky říká český mediální zákon a naše Rada pro rozhlasové a televizní vysílání?
Nejvyšší britský regulační orgán pro média Ofcom zahájil minulý týden řízení na přidělování rádiových licencí nové generace pro malé lokální rozhlasové stanice. Posláním tohoto nového typu nízkonákladových rádií je neziskové vysílání pro místní komunitu v dosahu cca 5 kilometrů od sídla stanice, obsah vysílání by měl akcentovat témata prospěšná pro obyvatele lokality.
Tuto informaci přinesl magazín Strategie a RadioTV posléze vyzvalo deset členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se k této problematice vyjádřili a sdělili českým posluchačům, zda se něčeho podobného mohou dočkat i v Česku.
Z deseti oslovených radních na naši výzvu reagoval bohužel pouze Václav Žák, jemuž tímto děkujeme za projevenou vstřícnost.
„Rada se touto zprávou ještě nezabývala. Osobně si myslím, že nejde o přímo přenositelnou zkušenost. Británie je ostrov, nejsou tam slyšet polské, slovenské, rakouské atd. programy jako u nás. Regulátor rozhlasu navíc při udělování lokálních licencí šetřil, tak éter je Británii mnohem méně zaneřáděný než u nás. Vznik takových stanic by se velmi pravděpodobně negativně dotkl těch stanic, které vysílají na blízkých kmitočtech, ovšem už v oblasti bez zaručeného příjmu,“ vysvětluje své stanovisko Žák.
Přestože názor jednoho radního není dostatečně reprezentativní, je velmi pravděpodobné, že malá nekomerční rádia se budou muset i nadále spolehnout na internetový a kabelový přenost nebo do budoucna digitální vysílání. „Takže jsem spíš skeptik. Vzhledem k tomu, že během pár let dojde k technologickým změnám, podobný typ rádií bude mít možnost existovat i u nás,“ dodává Žák.