Dá se tak usuzovat podle konference, která proběhla minulý týden v Lucernu. HD Radio je konkurenčním formátem T-DABu. Který je lepší si musí každý určit sám. Oba systémy mají své výhody i nevýhody. V Evropě se větší pozornost HD Radiu věnuje jen ve Švýcarsku, které tento systém testuje. V USA se už skoro čtyři roky komerčně využívá. Podívejme se na konferenci Dny HD Radia, která se konala minulý týden ve Švýcarsku.
200 odborníků z třinácti zemí přivítali pořadatelé Dní HD Radia, které se konaly od roku 2006 už po druhé, ve švýcarském Lucernu. Právě v centrálním Švýcarsku se od března 2006 zkouší americký standard HD Radio. Švýcaři chtějí otestovat hospodářskou funkčnost tohoto systému v Evropě a technickou na hornatém území. Iniciátor tohoto pokusu Markus Ruoss se o průběhu pokusu vyjádřil pro server Radioszene.de velice optimisticky. Tvrdí, že HD Radio má spoustu technických i marketingových výhod. Že je HD Radio tím nejlepším, co si můžeme od digitálního rádia slibovat, je podle něj důvodem, proč ve Švýcarsku i v jiných zemích Evropy stoupl v posledních měsících zájem u tuto technologii.
Konference proběhla 4. a 5. října v Lucernu. Účastníci shlédli řadu prezentací, které je seznámily s dosavadním průběhem pokusného vysílání. Někteří přednášející nastínili i způsob, jakým by se HD Radio dalo zavést. Kdo chtěl, mohl nasednout do některého z připravených vozů a projet se, aby mohl posoudit příjem v terénu.
V samostatném workshopu byla odprezentována simulace obsazení frekvencí a široký výběr přijímačů. Další workshopy se zabývaly tématy jako surround-sound, adresnost, EPG nebo Visual Radio. Podle jedné z prezentací by v systému HD Radio mělo FM vysílání mít kvalitu CD a AM stanice by se mohly pyšnit kvalitou, kterou dnes nabízí FM.
V létě letošního roku začala druhá fáze pokusného vysílání. Mezi vybrané testovací posluchače se rozdělily mobilní i stacionární přijímače, aby se ověřilo fungování v každodenním životě. Všechny poznatky získané tímto pokusem se objeví v podrobné zprávě, která vyjde začátkem příštího roku. Po úspěšném ukončení testování a získaní licence od komunikačního úřadu BAKOM se se zavedením HD Radia ve Švýcarsku počítá koncem roku 2009. Kvůli zvýšenému zájmu o tuto technologii jak ve Švýcarsku tak v zahraničí, vznikla, jak píše Radioszene.de, Evropská aliance HD Radio. European HD Radio Alliance se chce podílet na standardizaci a zároveň technickém rozvoji, právní regulaci a plánování frekvencí.
První nápad zrealizovat HD Radio měl Markus Ruoss už v roce 2001. Svoje představy tehdy přednesl pracovní skupině úřadu BAKOM UKW 2001. Už tehdy vyjádřil pochybnosti o formátu DAB. V srpnu 2002 se už ve zprávě UKW 2001 objevují informace o technologii IBOC (HD Radio je obchodní označení technologie IBOC). V prosinci 2003 se pak objevily první skici testovacího vysílání HD Radia. V červnu 2005 byla podána žádost o koncesi na toto vysílání, kterou Markus Ruoss dostal v srpnu téhož roku. Koncem února 2006 dorazila z USA první vysílací technika a první přijímače. 29. března dává projektu zelenou spolková rada a 19. dubna se Švýcaři chlubí úspěšným vysíláním.
V USA se HD Radio využívá už od 7. ledna 2004 komerčně. Například v Texasu vysílá podle stránky www.hdradio.com 162 HD Radio kanálů a 12 dalších co nevidět začne. 145 jich nalezneme ve státě New York, kde se jich chystá zahájit vysílání 8. V Kalifornii vysílá 225 HD rádií a dalších 24 brzy přibude. V celých USA je takových rádií přibližně 1 500.
HD Radio se vysílá běžně v pásmu VKV a to souběžně s analogovým signálem. V Evropě je potřeba ho otestovat mj. i z toho důvodu, že používáme rastr o šíří 100 kHz zatímco Američané 200 kHz.
V USA se nyní přijímače pro HD Radio běžně montují do vozů Ford. Podobně už kdysi postupovalo XM Radio a Sirius. Ti uzavřeli s výrobci aut dohody, podle kterých se do nových vozů montovaly satelitní přijímače. Ford se chlubí tím, že HD Radio se dá (na rozdíl od satelitních stanic XM Radio a Sirius) poslouchat zadarmo.