Dnes vám nabízíme srovnání dvou pořadů, jejichž schéma naše televizní stanice převzaly ze Spojených států. Tam se zrodil veleúspěšný model talkshow s výrazným a charismatickým moderátorem. Nejvýznamnějším propagátorem tohoto zábavného „pokecu“ je u nás Jan Kraus. Jedinou konkurenci v současné době nabízí TV Nova, která kontruje hned moderátorskou dvojicí – Richard Genzer a Michal Suchánek.
USA vynalezlo velkou většinu televizních formátů. Televizní průmysl za Tichým oceánem je v celosvětovém měřítku nejvyspělejší džunglí, kde přežívá opravdu jen ten nejúspěšnější a nejlepší. Trvalkou je formát večerní talk show, kam si moderátor/osobnost zve různé hosty na gauč a povídá si s nimi. Tyto talk show vytváří televizní ikony, např. Jay Lena, jenž minulý týden odešel z The Tonight Show.
Ikonou tohoto formátu je u nás Jan Kraus. Ten se o late night show pokoušel několikrát, až se na delší dobu usadil na ČT1, kde 19. listopadu 2004 odstartoval pořad Uvolněte se, prosím a s vysokými čísly sledovanosti pokračuje dodnes.
Úspěch samozřejmě nenechal v klidu komerční „konkurenci“. TV Nova přišla s Mr. GS a TV Prima divákům nabídla Pustit žilou. Je možná s podivem, že se všichni moderátoři (Richard Genzer, Michal Suchánek, Veronika Žilková) rekrutovali z proslaveného (a zatracovaného) pořadu Tele tele. Zatímco pánský tandem slaví úspěchy, Veronika Žilková se na obrazovkách ve svém pořadu dlouho neohřála.
Pro dnešní srovnání tedy české televizní stanice nabízí dva pořady – Uvolněte se, prosím a Mr. GS. Obě hodnocení se týkají posledních dílů z 29. respektive z 31. května. Začneme nejprve na veřejnoprávní „jedničce“.
Inteligentní, informativní… nudné
Jan Kraus je bezesporu inteligentní a charismatickou osobností s jasně utvořeným názorem. Svůj pořad odstartoval nejprve glosou a poté usedl za stůl. Přišlo první zklamání. Místo obvyklých novinových výstřižků, které Kraus často dokázal opepřit vtipným komentářem, četl jakýsi profláklý seznam o tom, co vše stoprocentně uvidíme v americkém filmu. Těchto různě vtipných textů koluje na internetu bezpočet. Nikdo nikdy nemůže vědět, jak jsou staré a odkud jsou opsané. Působí velice rozpačitě, když z televize slyšíte vtipy známé a stokrát omílané. Myslím, že osoba Krausova formátu by si tyto laciné vycpávky měla pohlídat. Ale nevadí, je to jen drobnost, hlavní náplní pořadu to není.
Prvním hostem byl spisovatel Michal Viewegh. Jan Kraus sice čtvrthodinový rozhovor držel pevně v rukách, ale přesto celé interview působilo koženě a suše. Oba protagonisté si souzněli v otázce petice proti bulváru a proběhl i nějaký ten lechtivý humor typický pro Vieweghovu tvorbu.
Druhým hostem byla mladá herečka Kateřina Janečková, která hrála titulní roli v nedávno skončené telenovele Ošklivka Katka. Mladá herečka byla pro Krause jednodušší kořistí. Chvíli se volně bavili o tom, jestli být slavný a známý, nebo ne. Nevyjasněnost cílů a životních postojů u Janečkové rychle vyplula na povrch. Ale to se dalo čekat, nikdo v tomto věku nemůže pronášet životní moudra, aniž by působil směšně. Následné domlouvání se na natáčení nízkorozpočtového filmu už bylo pouhou exhibicí Krausova ega, při níž hrála Janečková nucenou roli snadného terče.
Po hudební vsuvce byl čas na posledního hosta. Byl jím Jakub Štěrbík, jenž se společně se svým kamarádem postavil partě neonacistů, byl těžce zraněn a za svůj čin byl následně odměněn medailí za hrdinství. Tento mladík strávil na gauči u Krause zdaleka nejméně času, a přesto byl nejzajímavější. Oceňuji, že se v tomto pořadu zábavného typu objevují i závažná témata.
Celkově na mě Uvolněte se, prosím působilo velmi dlouze a utahaně. Chyběla tomu jiskra, jejíž absenci lze omluvit slabšími prvními dvěma hosty. Nejprve si dva inteligenti notovali, jak tomu oba rozumí a ostatní si můžou trhnout nohou, potom se Kraus lacině strefoval do nebohé mladé herečky a na závěrečné téma už zbylo času skoro méně než na závěrečné titulky.
V divadle Ponec tento pořad trvá přibližně 90 minut (pro televizní diváky je připravený více než půlhodinový sestřih) a musím říct, že tentokrát to musela být perná hodina a půl. Kraus rozhodně umí mluvit, vyvolávat kontroverze i inteligentně bavit, ale nějak to vypadalo, jakoby docházel dech.
Intelektuál prská, divák se baví
Odpovědí TV Nova na úspěch Uvolněte se, prosím je pořad Mr. GS. Inovací je moderátorská dvojice, která vzešla z úspěšného Tele tele. Richard Genzer a Michal Suchánek fungují společně, zvlášť už méně. Oproti veřejnoprávní variantě talk show působil Mr. GS méně propracovaně a kultivovaně. Celkový styl jakoby přenesl kousek anarchistické nálady Tele tele. Genzer a Suchánek dokáží v sérii slabších až laciných a trapných vtipů vyseknout nějakou tu perlu, za níž by se nemusel stydět žádný kritikou ceněný komik.
Kromě toho, že Mr. GS nabízí dva moderátory, představuje divákům dva hosty. Prvním hostem byla známá estonská herečka Liliana Malkina (známá babička z filmu Kolja). Rozhovor působil mnohem spontánněji a energičtěji než v případě dua Kraus-Viewegh. Je však potřeba říci, že to z velké míry způsobil host a nikoliv moderátoři. U nich byla cítit jakási nejistota a občasná ztráta pevné půdy pod rukama. V tom bych viděl největší výhodu Jana Krause oproti duu Genzer, Suchánek. Jan Kraus umí nedat najevo nejistotu, u GS občas probleskla. I přesto byl první rozhovor na Nově mnohem zábavnější a kupodivu i informačně plnější, než v případě Uvolněte se.
Druhý host byl veřejnosti naprosto neznámý Rudolf Havlík. Ten prodává snowboardové oblečení, které si nechává vyrábět v Číně. Tato část Mr. GS byla opravdu vydařená. O kuriózní historky nebyla nouze a pánové moderátoři předvedli své improvizační schopnost, aby tak naplno předvedli sílu sehraného moderátorského tandemu. Ale nevypadalo to, že by pan Havlík byl v nějaké defenzívě, nebo jen pasivně přijímal ataky GS. Zde se zase naopak ukazovala největší přednost dvojice GS před Janem Krausem. Oba pánové (ač ve dvojici) dávali svému hostu dostatečný prostor a nemanipulovali jím pod tlakem a s agresivitou výrazu typickou pro Jana Krause.
Závěr Mr. GS byl v naprostém zajetí anarchisticko-punkové exhibice „hudebního“ umění. Suchánkův zpěv Lady Karneval (Genzer bicí, na piáno doplňoval Václav Kopta) – pro někoho trapné a ubohé, pro jiného veselé a opravdu vtipné. Stejně jako celá tvorba Genzera a Suchánka.
Nelze říct, který z obou pořadů je lepší. Oba divákům nabízejí něco jiného. Jan Kraus je více promyšlený a více se drží pravidel late night show. Genzer se Suchánkem zase ukazují, že jim – téměř – nic není svaté. O tom, zda bude ten který díl vtipný, rozhoduje výběr hostů. Tentokrát se více vydařil ten na Nově, ale dokážu si představit, že i do Mr. GS přijdou hosté zajímaví ale nudní. Minulý týden však „zvítězili“ pánové z Novy, protože Jan Kraus předvedl nudnou šeď, s níž museli mít problémy i jeho zarputilí fanoušci.