Na celém území Spojených států skončí v pátek analogové televizní vysílání. Dvakrát odložená celoplošná digitalizace se týká zhruba 14 milionů amerických domácností, které jsou závislé na pozemním vysílání. Na digitální signál přejdou všechny státy USA současně.
Ostatních téměř 100 milionů domácností přijímá signál prostřednictvím kabelu nebo satelitu, a přechod na digitální formu se jich tak nijak nedotkne.
Uvolněné frekvence vláda prodala za 20 miliard dolarů telekomunikačním společnostem, které díky nim budou moci nabízet nové služby spojené zejména s vysokorychlostním internetem. Na části vln má také začít fungovat nová komunikační síť pro instituce zajišťující bezpečnost a pomoc v tísni.
Na pořízení set-top boxů, které na americkém trhu vyjdou na 50 až 80 dolarů (1000 až 1600 korun), dostali Američané od vlády 40 dolarů. Každá rodina měla nárok na poukázku s příspěvky na dva set-top boxy.
Peníze ve federálních fondech ale loni koncem roku došly, stejně jako zásoby set-top boxů. Vláda tak byla nucena požádat Kongres, aby už oznámený termín celoplošné digitalizace přesunul ze 17. února na 12. června. Původně byl ovšem přechod plánovaný už na rok 2006.
Podle průzkumu společnosti Nielsen z konce května není na přechod na digitál stále připraveno 2,8 milionu amerických domácností. Jsou to vesměs senioři, lidé, kteří nemluví anglicky, chudé rodiny a diváci z odlehlých venkovských oblastí.
Více o digitalizaci v USA si můžete přečíst v blogu Marcela Tichého.