Ve stínu rozhodnutí o třech rozhlasových licencí v Praze a dvou v Brně zůstal verdikt Rady pro rozhlasové a televizní vysílání v případě vyškovské frekvence. Pozornost si ale určitě zaslouží, protože asi nejlépe dokumentuje neprůhlednost rozhodování tohoto orgánu.
O licenci na kmitočet Vyškov 102.6 MHz/500W se přihlásilo pět žadatelů. Byli mezi nimi čtyři současní provozovatelé (Kiss Hády, Krokodýl, Apollo a Radio Hity) a společnost WebValc, s.r.o. s projektem staronového Radia Valc. Rada tento případ projednávala na dvou zasedáních a při čtvrtém hlasování licenci přidělila společnosti Nonstop, s.r.o. jako územní rozšíření Radia Krokodýl. Tolik základní fakta.
Uvažovalo se i o Valcovi
Dvěma žadatelům se obecně velké šance nedávaly. Olomoucké Radio Hity a především valašskomeziříčské Radio Apollo patří svým pokrytím přece jen do jiných regionů. Žádost společnosti WebValc měla šanci pouze v případě, že by Rada měla v úmyslu odškodnit tohoto provozovatele za neudělení licence Radia Brno Valc, takže se dalo očekávat, že se bude rozhodovat mezi Kissem a Krokodýlem.
Na devátém zasedání Rady padly tři návrhy. Návrh udělit licenci společnosti WebValc neprošel poměrem hlasů 4-0-9, návrh udělit licenci Kiss Hády neprošel poměrem hlasů 6-0-7 a návrh udělit licenci Radiu Krokodýl neprošel jen těsně poměrem hlasů 8-0-5. Licence se na stůl Rady dostala na desátém zasedání a vše bylo jinak. Padl opět návrh udělit licenci Radiu Krokodýl a tentokrát byl s přehledem schválen, když 11 radních hlasovalo pro a pouze 2 se zdrželi. Připoměnme, že pro udělení licence je potřeba 9 hlasů.
Kiss x Krokodýl
Rozhodnutí Rady je každopádně velmi překvapivé, protože podle logické úvahy držel Kiss v ruce naprostou většinu trumfů.
- Koordinace – Společnost Radio Station, která provozuje Kiss Hády, provedla a zaplatila koordinaci tohoto kmitočtu. To zahrnuje mezinárodní koordinaci, koordinaci s leteckým provozem a další technickou přípravu.
- Poslechovost – Kiss Hády je v posledních třech letech bezesporu nejúspěšnějším rádiem na jižní Moravě, jeho poslechovost neklesá pod 120 tisíc lidí denně.
- Konkurence – V Brně a nejbližším okolí vysílá pět rádií. Poté, co Rada neudělila licenci rádiím Karyon a Brno Valc, je zde Kiss Hády jediným zástupcem sítě RadioNet, protože Radia Krokodýl, Petrov, Vranov a Jih patří do konkurenční sítě MMS.
- Pokrytí – Kiss Hády vysílá na jediné frekvenci a v oblasti kolem Vyškova je jeho signál skutečně odstíněn kopci.
Jaké okolnosti mohly hovořit pro Radio Krokodýl? V podstatě žádné. Krokodýl nepřinese Vyškovu výrazně odlišný program, než nabízel Kiss. Krokodýl v současnosti vysílá v podstatě na stejně kvalitním kmitočtu jako Kiss Hády (10kW z kóty Brno – Hády), takže nelze říct, že by vyškovský dokrývač potřeboval výrazně více.
Podle čeho Rada rozhoduje?
I když z historie známe spoustu případů, kdy byl zkoordinovaný kmitočet přidělen konkurenční stanici, vyškovský případ bije do očí příliš. Na základě čeho dalo 11 ze 13 radních přednost Krokodýlu? Je možné, že neznají výše uvedené okolnosti? Anebo rozhodují na základě zcela jiných a nezveřejnitelných podkladů? A pokud jiné podklady nejsou, zbylo radním ještě aspoň trochu soudnosti?
A ještě jedna okolnost stojí za připomenutí. Je otázkou, z jakého důvodu bylo na tak slabý kmitočet vypisováno licenční řízení. Když na podzim Radio FM Plus zkoordinovalo pětisetwattový kmitočet na kótě Sedlec – Prčice, Rada mu jej přiklepla přímo. V případě podobného pětisetwattového vyškovského kmitočtu zcela zbytečně vypisovala licenční řízení.
„S Kissem Hády s Vámi zcela souhlasím, opakujete přesně všechny moje argumenty, které jsem na radě použil při rozpravě. Nevlezu ostatním do duše, ale myslím, že jsem příliš neprohádal, když jsem napsal, že ve Vyškově
někteří kolegové spíše kompenzovali neúspěch Krokodýla v Brně. Výsledek však ani v nejmenším nezpochybňuji. Rada rozhoduje většinou hlasu. A tak to prostě je,“ dodává k celé kauze místopředseda Rady Petr Štěpánek.