Západní Čechy jsou dalším regionem, kde nadobro skončí 30.září pozemní analogové vysílání. Už nyní je zdejším divákům k dipozici digitální. Národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva proto apeluje na včasné přizpůsobení se domácností na novou situaci. Změnu je možné provést hned. V regionu se brzy rozjede informační kampaň.
Pro následující měsíce bude hlavní pozornost v rámci procesu tuzemského přechodu z analogového pozemního vysílání na digitální upřena na západ Čech. Záříjové vypnutí stávající analogu se bude týkat většiny obyvatel Plzeňského a Karlovarského kraje. V poslední den zmíněného měsíce se definitivně odmlčí starší typ televizního signálu z vysílače Plzeň – Krašov a na něj navázaných stanovišť. Analogová ČT1 zmizí z krašovského 31.kanálu a TV Nova z 10.kanálu. Na Vraním vrchu u Domažlic ukončí svůj analogový provoz TV Nova na 24.kanálu. Dvě zatím analogově vysílající stanice skončí i na Zelené hoře u Chebu (ČT1 na 53.kanálu a TV Nova na 26.kanálu), podobný osud potká i signál TV Prima z vysílače Dyleň (60.kanál). Na Klínovci nad Jáchymovem tamní technici odpojí ČT1 na 38.kanálu a TV Prima na 55.kanálu. V okolí Plzně přestane vysílat i Krkavec (ČT1 27.kanál, TV Prima 51.kanál).
Přesto, že do zásadního okamžiku západočeské analogové tmy zbývá více než čtvrtrok, vyzval národní koordinátor pro digitální vysílání Zdeněk Duspiva zdejší obyvatele k včasnému přechodu na digitální vysílání. „To již běží souběžně s analogovým. Diváci v dotčených regionech tak nemusí čekat až na září, přechod na digitální vysílání mohou vyřešit už dnes a v létě si užívat všech výhod digitálního vysílání, především rozšířené bezplatné programové nabídky,“ vyzdvihl výhody Duspiva. Digitální signál pokrývá 95 procent území Západních Čech. Z Krašova se do západočeského regionu poprvé rozletěl loni v říjnu. Kromě něj mohou tamní diváci naladit i signál německých multiplexů a tím si počet terestricky příjímaných digitálních stanic rozšířit na tři desítky.
Na zdejší obyvatele bude zaměřena cílená kampaň Národní koordinační skupiny (NKS) podobně jako tomu bylo při jarním vypínání analogu v Praze. „Její celostátní podoba vždy graduje tři měsíce před ukončením analogového televizního vysílání z konkrétního vysílače v daném regionu, který pokrývá. Protože 30. září bude ukončeno analogové televizní vysílání z vysílače Plzeň – Krašov, bude nyní kampaň cílit na územní oblast Plzeň, která zahrnuje Karlovarský kraj, část Plzeňského kraje, část Ústeckého kraje a část Středočeského kraje,“ popsal aktuální situaci v tiskové zprávě mluvčí projektu digitalizace Rostislav Starý.
Západočeši se tak dočkají už známých aktivit digitalizační skupiny. Do všech domácností by se měly dostat Diginoviny se všemi podstatnými informacemi, region budou brázdit vyškolené digihlídky, které na frekventovaných místech v ulicích poskytují odpovědi na dotazy tamních obyvatel. V provozu zůstává bezplatná informační linka 800 90 60 30, naplánovány jsou i lokální mediální a PR kampaně. NKS je schopna ve spolupráci s místní samosprávou připravit pro jednotlivé obce i speciální akce, při kterých by k nim zavítal vyškolený tým, jenž je schopen přesně popsat možnosti digitálního příjmu v dané obci včetně konkrétních ukázek příjmu digitálního vysílání.
Podobně jako před ukončením analogového vysílání v Praze, bude i na západě Čech v následujících týdnech zvýšený zájem o služby anténářských firem, které musí upravit anténní systémy na domech, v kterých funguje společný příjem (STA). „Kapacity těchto firem jsou zcela dostatečné,“ odráží případné pochybnosti mluvčí Starý. Na konec srpna plánuje Česká televize umístit do analogově vysílaných programů veřejnosti již známý piktogram upozorňující na blížící se ukončení analogového vysílání.
V souvislosti se zajištěním co nejkvalitnějšího pokrytí připravují České Radiokomunikace jako technický provozovatel multiplexů spuštění provozu čtyř digitálních opakovačů, které dovykryjí problémová území. Upozornil na to server Digizone.cz. „Konkrétně jde o Aš, Kraslice, Mariánské Lázně a Rotavu. Tyto lokality vyplývají z našich měření, které jsme v oblasti provedli. Pokud najdeme i další oblasti s nedostatečným digitálním signálem, bude možné zvážit výstavbu dalších opakovačů. Závisí to na požadavcích našich partnerů a klientů,“ uvedl na tiskové konferenci vedoucí útvaru rozvoje a investic Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal. Zájem o zprovoznění opakovačů zatím potvrdila Česká televize. Komerční stanice zatím vyčkávají, zda se na jejich provozu bude finančně podílet stát či zda nebudou zachovány stávající analogové dokrývače.
ANO ANO, už si dávno užíváme digitální televize …. ;-) Už aby ten analog co nejdříve vypli.